Isaac Makwala v ponedeljkovih kvalifikacijah ni mogel nastopiti, saj je zbolel za virusom, ki povzroča trebušno gripo.

09. avgust 2017 22.13
Britain Athletics Worlds
L. Z.
L. Z.
London - Bocvanski atlet Isaac Makwala se je v kvalifikacijah na 200 metrov, ko je tekel sam, s časom 20,20 sekunde (veter +1,4 m/s) uvrstil v polfinale svetovnega prvenstva v Londonu, tam pa tekel 20,12 in se kot drugi v svoji skupini uvrstil v jutrišnji finale.

V predteku je po prihodu v cilj napravil še nekaj sklec, nato pa so ga mimo cone za novinarje, tako da ni mogel dajati izjav, pospremili s stadiona. Makwala je moral teči 20,53 ali hitreje, da bi s tem napredoval v polfinale.

Makwala v ponedeljek ni mogel nastopiti v kvalifikacijah na 200 metrov, ni pa nastopil niti v sinočnjem finalu teka na 400 metrov, ker so pri njem odkrili norovirus, ki povzroča večino nebakterijskih epidemičnih gastroenteritisov oziroma trebušno gripo. IAAF se je pri odločitvi sklicevala na britansko zdravstveno zakonodajo, po kateri je bilo treba športnika imeti 48 ur v karanteni v njegovi sobi.

Precej več težav s prebojem v finale je imel olimpijski zmagovalec in svetovni rekorder na 400 metrov Južnoafričan Wayde van Niekerk. Potem ko je v svoji polfinalni skupini osvojil šele tretje mesto, se je po času (20.28) kot zadnji uvrstil v finale. Če bi Francoz Christophe Lemaitre le dve stotinki hitrejši, bi prvi favorit danes že zaključil s SP.

Šesti dan SP je ponudil le tri končne odločitve, in sicer finale moških na 400 metrov z ovirami, atletinje pa so se pomerile v teku na 400 metrov in suvanju krogle. Najdaljši sunek je uspel Kitajki Gong Lijiao (19,94), druga je bila Madžarka Anita Márton (19,49), tretja pa Michelle Carter iz ZDA (19,14).

Od starta do cilja je vodil mladi, 21-letni Norvežan Karsten Warholm in se z rezultatom 48,35 veselil naslova svetovnega prvaka na 400 metrov z ovirami. V ciljni ravnini sta se mu nevarno približala Turek Yasmani Copello (48,49) in Američan Kerron Clement (48,52), a mimo Warholma nista mogla.

Deževen večer v Londonu so sklenile tekačice na en stadionski krog. V izjemno napetih zadnjih stotih metrih se je vrstni red dodobra premešal: olimpijska prvakinja iz Ria Shaunae Miller-Uibo iz Bahamov je na četrtem mestu ostala brez kolajne, čeprav je do zadnjih tridesetih metrov vodila. Njena glavna tekmica Allyson Felix iz ZDA je bil tretja, za veliko presenečenje pa je poskrbela druga Američanka Phyllis Francis, ki se je edina spustila pod mejo 50 sekund - v neugodnih vremenskih razmerah je s časom 49,92 za dve stotinki sekunde celo popravila svoj osebni rekord. Druga je bila z državnim rekordom Bahrajna (50,06) Salwa Eid Naser.

Svetovno prvenstvo v Londonu, 6. dan: moški - 400 m ovire: 1. Warholm (Nor) 48,35, 2. Copello (Tur) 48,49, 3. Clement (ZDA) 48,52; ženske - 400 m: 1. Francis (ZDA) 49,92, 2. Naser (Bahr) 50,06, 3. Felix (ZDA) 50,08; krogla: 1. Lijiao (Kit) 19,94, 2. Márton (Madž) 19,49, 3. Carter (ZDA) 19,14.