Matija Muhar srebrn v metu kopja na MSP

Peta slovenska kolajna na atletskih MSP: 18-letni Matija Muhar je v Oregonu postal svetovni podprvak v metu Kopja.

28. julij 2014 10.28
RUN-SPO-IAAF-WORLD-JUNIOR-CHAMPIONSHIPS---DAY-6
Š. Ro., Delo.si

Eugene - Zadnji dan 15. svetovnega prvenstva za starejše mladince v ameriškem mestu Eugene je slovenska reprezentanca dočakala velik uspeh. Matija Muhar je v finalu meta kopja osvojil končno 2. mesto in postal svetovni mladinski podprvak. To je sicer peto slovensko odličje na tovrstnih tekmovanjih.

Muhar se je kot drugi najboljši v kvalifikacijah uvrstil v finale in s tem že napovedal boj za kolajne. Z metom 72,97 m je nato v finalu zaostal le za Latvijcem Gatisom Cakšsom (74,04), tretji pa je bil Andrian Mardare iz Moldavije (72,81 m).

Član AS Kranj je v drugi seriji vrgel 72,97 m in prehitel Mardarejeva, ki je z 72,81 m vodil po prvi seriji, v kateri je Muhar vrgel 71,72 m. Slovenski atlet je nato vodil vse do zadnje serije, dosegel pa je še 69,53, 70,09 in 66,52 m. Latvijec Cakše, ki do zadnje, šeste serije ni presegel 71 m, imel pa je vse mete prek 70 m, je v zadnji seriji s 74,04 m prevzel vodstvo, Muhar pa je v šestem poskusu ostal brez izida.

Za Muharja, ki vadi pod taktirko trenerja Jožeta Satlerja, je to že druga kolajna z velikih mladinskih tekmovanj. Lani je postal svetovni mlajši mladinski prvak v ukrajinskem Donjecku. Državni rekorder (75,94 m; 18. marca 2012 v Baru), ki je nedavno praznoval 18. rojstni dan, je letošnji izid sezone vpisal 10. maja s 75,38 m v Splitu.