Okrepljen smučarski promet na južno poloblo

Potem ko je s treningi na južni polobli že zaključilo par slovenskih smučarjev, se glavni del odprave na jug odpravlja te dni.

Objavljeno
21. avgust 2012 19.11
ALPINCI
Š. Ro., Delo.si
Š. Ro., Delo.si

Ljubljana - V teh vročih poletnih dneh se slovenski smučarski reprezentanti hladijo z mislijo na sneg in mraz na južni polobli. Medtem ko najboljša slovenska smučarka Tina Maze tam že pridno nabira smučarske kilometre, se je iz Argentine že vrnila peterica. Pod vodstvom Marka Jurjeca so se v Ushuaii že pripravljali Mitja Valenčič, Janez Jazbec in Žan Kranjec, pod vodstvom Denisa Šteharnika pa Ana Drev in Ula Hafner.

»Že drugič smo šli v Ushuaio, kjer smo imeli izvrstne razmere za vadbo. Tereni so blizu morja in na nizki nadmorski višini, zato je možna veliko bolj intenzivna vadba, kot sicer. V 19 dnevih smo opravili vse, kar smo si želeli, izbrali smo tudi opremo za zimo,« je povedal Jurjec.

»Priprave so bile zelo dobre in smo opravili še več treninga, kot smo načrtovali. Imeli smo prave zimske pogoje z umetnim snegom in ledom. Videli smo, kateri material se dobro obnese na trdem snegu. Do prve tekme me čaka še veliko vadbenih dni. Ni skrivnost, da se želim boriti za najvišja mesta. Tudi zdravstvenih težav nisem imel in hrbet, ki mi je včasih delal preglavice, se je prav tako dobro držal kljub velikim količinam snežnega treninga,« je bil zadovoljen Valenčič.

Smukači že jutri, dekleta čez osem dni

Smučarji so na današnji novinarski konferenci tako že delili vtise z reprezentančnimi kolegi, ki se na pot odpravljajo v naslednjih dneh. V Čile bodo že jutri odšli Andrej Jerman, Andrej Šporn, Rok Perko in Boštjan Kline, prihodnji četrtek pa še večji del ženske reprezentance Ilka Štuhec, Maruša Ferk, Vanja Brodnik, Katja Horvat, Ana Bucik in Anja Oman.

Vlado Makuc, strokovni vodja panoge za alpsko smučanje, je dejal, da se bodo tekmovalci za hitre discipline pripravljali skupaj s češko ekipo. »Ker je naša reprezentanca majhna, bomo lažje uredili vse številne logistične podrobnosti, od namestitve, organizacije treningov, rezervacij in delitve prog ter opreme. Pomembno bo, da opravijo čim večjo količino smučarskih ur. Sam trening tehnike bo sicer pomemben, vendar prav tako tudi podatek o testiranju smuči v zimskih pogojih, tako na mehkem kot tudi na trdem snegu ali celo v dežju. Tega na evropskih ledenikih sedaj ni mogoče storiti. Pomembne so bile fizične priprave, da bodo lahko zdržali 18 dni na snegu, včasih tudi po dve enoti vadbe na dan. Tudi smučarke imajo podobne cilje, kot moški, le da bodo trenirale vse štiri discipline. V La Parvi je zapadlo tudi nekaj novega snega, tako da bo lahko vadba potekala tekoča,« je pojasnil Makuc.

Tekmovalci so tako že na trnih predglavnimi smučarskimi treningi, za katere so v vročih poletnih dneh tudi pridno nabirali telesno moč. »Kondicijsko sem še bolje pripravljen, kot lani. V enotedenskem treningu v Zermattu sem se privadil smuči, kar je v primerjavi z lani dobra novica. Čaka nas še vadba in testiranja ter popravki na južni polobli. Moja želja pa je, da bi več vadili veleslalom, kar smo sicer počeli že v Zermattu,« je povedal Andrej Šporn.