Peta etapa prinesla peto mesto Špilaku

Na kolesarski dirki Pariz-Nica je v peti etapi zmagal Nizozemec Lieuwe Westra, Simon Špilak je osvojil 5. mesto.

08. marec 2012 17.45
Š. Ro., Delo.si

Pariz - Peto etapo prve večje kolesarske dirke v sezoni Pariz-Nica je s pobegom na ciljnem vzponu dobil Nizozemec Lieuwe Westra (Vacansoleil). V 178 kilometrov dolgi preizkušnji od Onet-le-Chateauja do Mendeja je v cilj prikolesaril šest sekund pred Alejandrom Valverdejem (Movistar) in Bradleyjem Wigginsom (Sky), ki je s tem tudi zadržal majico vodilnega na dirki. Zdaj ima 10 sekund naskoka pred najbližjim zasledovalcem Levijem Leipheimerjem, ki je v cilj prišel kot četrti.

Z odlično uvrstitvijo se je izkazal tudi slovenski kolesar Simon Špilak (Katjuša), ki je osvojil peto mesto. Obenem je napredoval tudi v skupnem seštevku, kjer je bil pred etapo deveti; tam je zdaj prav tako peti, za vodilnim Britancem pa zaostaja 37 sekund.

Janez Brajkovič (Astana) je današnjo etapo končal na 50. mestu (+ 2:02 ), 132. pa je bil Grega Bole (Lampre; + 20:17). Skupno je Brajkovič 72. (+ 15:10), Bole pa 100. (+ 23:24).

Westra je do zmage prišel na zadnjem vzponu težavne etape s tremi vzponi prve kategorije, potem ko je 700 metrov pred ciljem potegnil Francoz Arnold Jeannesson. V skupini, ki mu je sledila, sta bila tudi Westra in Wiggins, pa tudi Špilak. Jaennesson ni zdržal do konca in je osvojil sedmo mesto, Westra pa je bil v zadnjih 300 metrih razred zase.

Cavendishu ciljni šprint

Kolesarji se merijo tudi na dirkeiod Tirenskega do Jadranskega morja. Drugo etapo med San Vincenzom in Indicatorejem je dobil svetovni prvak Mark Cavendish, ki je na 230 kilometrov dolgi preizkušnji ugnal trikratnega svetovnega prvaka, Španca Oscarja Freireja, tretji pa je bil Američan Tyler Farrar.

Cavendish je bil nekaj sto metrov pred ciljno črto šele na petem mestu, toda s pravočasnim in odločnim napadom je hitro prišel v ospredje in se veselil četrte zmage v sezoni, s čimer si je še malce povečal upe za zlato kolajno na OI v Londonu. Dobro se je odrezal tudi Slovenec Borut Božič (Astana), ki je zasedel osmo mesto, Kristjan Koren (Liquigas) pa je bil 53. Oba sta v cilj prišla v času zmagovalca.