Društvo športnih novinarjev Slovenije je razglasilo najboljše slovenske športnike za leto 2016.

Športnik leta
M. Ž.
M. Ž.

Ljubljana - Smučarski skakalec Peter Prevc, judoistka Tina Trstenjak in člani hokejske reprezentance so bili s strani Društva športnih novinarjev Slovenije razglašeni za najboljše športnike leta 2016.

Peter Prevc ima za seboj izjemno sezono 2015/16, v kateri je osvojil skoraj vse, kar se osvojiti da. V svetovnem pokalu je zmagal na 15 tekmah in z 2303 točkami osvojil veliki kristalni globus, postal je zmagovalec novoletne turneje, na Kulmu je osvojil naslov svetovnega prvaka v poletih, na zaključku sezone v Planici pa si je priskakal še kristalni globus za skupni seštevek poletov. Prevc je zavoljo teh rezultatov že četrtič zapored prejel nagrado za najboljšega slovenskega športnika leta.

Na drugem mestu je bil jadralec Vasilij Žbogar, ki si je lanskega decembra na svetovnem prvenstvu priboril bron v razredu finn, to pa nadgradil s srebrom na olimpijskih igrah v Riu de Janeiru.

Tretje mesto je pripadlo motokrosistu Timu Gajserju. Ta je v pretekli sezoni prvič nastopal v konkurenci MXGP, vendar pa s svojimi vožnjami dajal vtis izkušenega dirkača in dobil sedem dirk, sanjsko sezono pa kronal z naslovom svetovnega prvaka, kar je največji uspeh v zgodovini slovenskega motošporta.

Po Tini na vrhu Tina

V ženski konkurenci je lansko zmagovalko Tino Maze nasledila judoistka Tina Trstenjak. Članica kluba Z'dežele Sankaku je lanskega avgusta postala svetovna prvakinja v kategoriji do 63 kg, nato letošnjega aprila postala še evropska prvakinja, za konec pa navdušila tudi na poletnih olimpijskih igrah, od koder se je vrnila kot nova olimpijska prvakinja.

»Zelo sem ponosna in vesela. Po dolgem času je judo na prvem mestu, ponosna sem tudi, da je tudi na drugem mestu kolegica Anamari Velenšek in vse se je razpletlo zelo lepo. Imamo tudi podmladek, če bodo dobro delali, se lahko nadejamo dobrih rezultatov. Jaz pa tudi že treniram naprej, čakajo me novi treningi in priprave. Seveda, mlajši prihajajo in dihajo za ovratnik, a je konkurenca vedno dobrodošla,« je dejala Trstenjakova.

Tudi na drugem mestu je judoistka. To je Anamari Klementina Velenšek, ki je bila zelo uspešna na igrah v Riu de Janeiru in v kategoriji do 78 kilogramov osvojila bronasto odličje.

Tretje mesto je osvojila mlada športna plezalka Janja Garnbret, ki je na svetovnem prvenstvu v Parizu pri komaj 17 letih postala druga najmlajša svetovna prvakinja v zgodovini športnega plezanja, nato na mladinskem svetovnem prvenstvu na Kitajskem osvojila zlati kolajni v težavnosti in balvanih, v svetovnem pokalu pa je zmagala v skupnem seštevku težavnosti.

Ekipa leta so hokejisti

V konkurenci ekip so nagrado osvojili člani slovenske hokejske reprezentance. »Risi« so si na septembrskem kvalifikacijskem turnirju v Minsku priborili drugo zaporedno uvrstitev na zimske olimpijske igre in bodo leta 2018 v Pjongčangu branili sedmo mesto iz Sočija. Reprezentančna hokejska zgodba je z uvrstitvijo na olimpijske igre dosegla močan odmev v tujini, kjer so slovenski dosežek označili za nov čudež na ledu.

»Sreča naše reprezentance je v tem, da fantje igrajo v močnih ligah in klubih. Njihove sezone so naporne, a ko pridejo v reprezentanco, vse prinesejo s sabo. V reprezentanci ekipni duh vse postavi na svoje mesto in lahko se zgodijo takšni rezultati. Okostje ekipe je v najboljših zrelih letih, upam, da bo še nekaj časa tako, počasi pa bomo morali zapolniti vrzeli,« je ob prejetju nagrade povedal slovenski selektor Nik Zupančič.

Pevčeva najboljša med športniki invalidi

V kategoriji športnikov invalidov je nagrado prejela strelka Veselka Pevec, ki je na paraolimpijskih igrah v Riu osvojila zlato v disciplini R4 v kategoriji SH2.

Pahor in Makovec Brenčičeva sprejela športnike

Slovenske športnike sta še pred prireditvijo sprejela predsednik Borut Pahor in ministrica za znanost, izobraževanje in šport Maja Makovec Brenčič.

Slovenski predsednik je na sprejemu dejal: »Ko mlade vprašam po njihovih vzorih ali ambicijah, običajno odgovorijo z vami, z vašimi uspehi. Pogosto se mladi pri življenjskih ambicijah ozirajo po vaših lastnostih, po tem, da se ne predate, po tem, da za porazi sledijo zmage. Skorajda ne more biti večjega navdiha, kot ste vi. Vsi Slovenci vidijo v vas vzor. Ne vedno zmage, ampak borba jim veliko pomeni. Kot rekreativni športnik bi rad povedal še eno stvar: tudi vi ste en pomemben navdih, da je Slovenija postala velik športni narod. Vsi tečejo, vse prireditve so polne, vsi se ukvarjajo s športom in to je tudi vaša zasluga.«

5. Tjaša Oder (plavanje) 12

6. Mina Markovič (športno plezanje) 10