Plavalci na prvih pripravah z novim selektorjem

Špela Bohinc je dobila štiriletno prepoved nastopanja na plavalnih tekmovanjih.

Objavljeno
27. februar 2017 13.50
iza-Plavalci
A. V., STA
A. V., STA
Pretoria - Mini slovenska odprava se pod vodstvom novega plavalnega selektorja Gorazda Podržavnika te dni pripravlja v Južnoafriški republiki. "Glavni cilj je, da naredimo bazo za težke treninge v prihodnjih mesecih," cilj priprav razlaga Podržavnik.

Ob izkušenih Anji Klinar, Gaji Natlačen, Špeli Perše in Martinu Bauu se priprav udeležujejo tudi mlade Janja Šegel, Tara Vovk in Neža Klančar, Podržavniku pa pri delu pomaga trener Ljubljane Domen Majhen. V JAR sta tudi Tjaša Vozel in njen trener Igor Veličkovič.

"Z nami je tudi kondicijski trener Miha Robnik, ki ima tudi vlogo fizioterapevta, in mislim, da smo s tem naredili prvi majhen korak naprej," še pravi Podržavnik, ki si želi v bodoče v ekipi še več mladih, tokrat pa je zasedba malce okrnjena tudi zaradi menjave na položajih v Plavalni zvezi Slovenije ter posledično poznih potrjevanj programov.

Opravljeno bodo plavalci preverili 18. in 19. marca na mitingu na Ravnah na Koroškem, kjer se bosta na mini pripravah pred mitingom zbrali tudi mladinska in kadetska reprezentanca Slovenije.

Plavalki Špeli Bohinc zaradi dopinga štiriletna prepoved nastopanja

Špela Bohinc je dobila štiriletno prepoved nastopanja na plavalnih tekmovanjih. Slovenska protidopinška organizacija (Sloado) je kazen izrekla, ker se je Bohinčeva izmuznila dopinškemu testu 14. oktobra lani na olimpijskem bazenu v Kranju.

"Testiranja ni bilo mogoče izvesti, ker se je športnica brez tehtne obrazložitve odvzemu vzorca izognila tako, da se je med poskusom identifikacije izmaknila uradnici za kontrolo dopinga. Športnica se je izognila tudi vsem nadaljnjim poskusom obveščanja o predvideni kontroli dopinga," je med drugim zapisano v obrazložitvi Sloado.

Enaindvajsetletna plavalka je na dan kontrole nastopala na takoimenovanem štopingu na kranjskem bazenu, ob prihodu dopinške kontrole pa dobesedno pobegnila z bazena in bila po dogodku nedosegljiva za predstavnike kluba, Plavalne zveze Slovenije in Sloada.

Tekmovalka kranjskega Triglava je največje uspehe dosegala v mladinski kategoriji, ko se je trikrat uvrstila v finala mladinskega evropskega prvenstva, svojo edino medaljo na večjih tekmovanjih pa je osvojila v štafeti 4 x 200 m prosto na sredozemskih igrah v Mersinu 2013. Bila je tudi med kandidati za nastop na olimpijskih igrah v Rio de Janeiru, saj je Sloveniji pomagala do uvrstitev na igre v štafeti na 4 x 200 m prosto, na koncu pa zaradi pravilnikov Moka ostala doma.

Pravilnik določa, da lahko posamezno države na igrah zastopata le dve plavalki brez mednarodne posamične norme A. To je imela v slovenski štafeti le Anja Klinar, na mladinskem evropskem prvenstvu pa jo je ob osvojitvi brona dosegla tudi Janja Šegel, a že po roku za prijavo za Rio. V Braziliji je štafeto zastopala še Tjaša Pintar, Bohinčevo pa je zamenjala Tjaša Oder.

Že lani spomladi je slovensko plavanje pretresla dopinška afera s Tanjo Šmid, ki je bila pozitivna na dopinški kontroli na odprtem prvenstvu Srbije konec februarja 2016 v Beogradu. Aprila je dobila štiriletno prepoved nastopanja.