Slovenske odbojkarice močnejše od Bolgark

Slovenska ženska odbojkarska reprezentanca je na osmi tekmi evropske lige premagala Bolgarijo s 3:1 (22, -16, 20, 23).

29. junij 2014 20.59
M. Ž., Delo.si, STA

Sofija - Slovenska ženska odbojkarska reprezentanca je v svoji osmi tekmi evropske lige petič zmagala. Tako kot na gostovanjih v Turčiji in Azerbajdžanu je tudi v Sofiji dobila eno izmed dveh tekem, v drugi je Bolgarijo premagala s 3:1 (22, -16, 20, 23) in zadržala možnost za prvo mesto v skupini A.

Slovenski selektor Bruno Najdič je drugo tekmo v Sofiji začel le z ene spremembo glede na dan prej. Tekmo je na mestu korektorice začela Iza Mlakar (z dresom Sonje Borovinšek), na klopi pa je ostala Sara Valenčič. To je prineslo slovenskemu napadu nekaj udarnosti, a še zdaleč ne take, kot bi si je želel selektor. Napad ni bil tisti element, zaradi katerega so gostje v sicer izenačenem prvem nizu, v katerem niti ena ekipa ni imela več kot tri točke prednosti, imele pobudo in ga na koncu tudi dobile. Ključ do vodstva z 1:0 je bila poleg napak gostiteljic in dobrega servisa igra v bloku, v katerem se je izkazala Sara Hutinski. V svojo statistiko niza, v katerem je dosegla sedem točk (tudi en as), je vpisala tri blok točke, od tega dve ključni. Prvo pri izidu 21:21, drugo pa ob prvi zaključni žogi. Vmes je pomemben as dosegla Marina Cvetanovič.

Če je bilo osrednjo ime prvega niza, v katerem je v drugem delu priložnost dobila tudi Valenčičeva, v slovenski vrsti Hutinskijeva, je bila v drugem najbolj opazna druga blokerka Valentina Založnik. Z njenimi točkami je Slovenija držala stik z gostiteljicami do izida 9:9, nato pa so domače po slabih sprejemih začetnih udarcev slovenskih igralk z delnim izidom 7:2 pobegnile, do konca niza, potem ko je Najdič zamenjal skoraj vse igralke, pa prednost le še povečale.

V tretjem nizu se je na igrišče vrnila začetna slovenska postava, Hutinskijeva, ki v drugem delu ni imela najboljših trenutkov, je s servisi poskrbela, da so gostje povedle s 7:2. Vodile so tudi z 11:5, nato pa so gostiteljice po seriji napak tekmic dosegle šest točk zapored in ekipi sta bili izenačeni. Po zaslugi Nike Blagne, ki je dosegla dve točki v napadu in še as, so nato Slovenke spet ušle na 17:13, pri izidu 21:16 je kazalo, da bodo mirno pripeljale do konca, toda domače so se približale na 20:22. Toda na srečo je bila v teh trenutkih razpoložena Blagnetova, ki je z dvema točkama v napadu zatresla roke Bolgarkam, saj se je niz končal z njihovo napako.

Dva bloka (Mlakar, Cvetanovič) takoj na začetku četrtega niza sta Slovenke popeljala v vodstvo s 4:1, po asu Sare Najdič so s štirimi točkami vodile tudi pri izidu 6:10. po seriji sumljivih sodniških odločitev so se Bolgarke ekspresno približale, po vodstvu Slovenk s 17:12 pa tudi izenačile na 18:18. Po odličnih servisih Najdičeve so Slovenke spet ušle na tri točke (21:18), a kdor je mislil, da drame ne bo, se je zmotil. Domače so tekmice pri 23. točki spet ujele, a nato naredile napako, ki jo je kaznovala Cvetanovičeva.