SP v atletiki: Farah kot Bekele, šprinterski dvojček Fraser-Prycevi

V polfinalu teka na 200 m se je Jamajčan Usain Bolt s časom 20,12 zanesljivo uvrstil v finale. Smola Allyson Felix.

16. avgust 2013 19.26
ATHLETICS-WORLD/
Š. Ro., Delo.si

Moskva - Po dopoldanskem »sprehodu« Jamajčana Usaina Bolta skozi kvalifikacije teka na 200 m, se je najhitrejši Zemljan zanesljivo prebil skozi polfinale. Po nekoliko slabšem štartu je dosegel čas 20,12 in zmagal v svoji skupini. Vse do cilja mu je tesno sledil Južnoafričan Anaso Jobodwana in zaostal le za stotinko.

»Skušal sem opraviti čim bolj z lahkoto. Ko sem videl, da je Američan Isiah Young že za menoj, sem nameraval umiriti tempo, a sem nato zaslišal korak Južnoafričana in znova sem moral dati v višjo prestavo,« je po polfinalu povedal 26-letni rekorder. Kot je še dejal, se bo skušal pred jutrišnjim finalom čim bolj spočiti in v finalu dobro opraviti svojo nalogo.

Čeprav se je pred kvalifikacijami, v katerih je na sosednji progi tekel Slovenec Jan Žumer, lažje poškodoval, v polfinalu ni imel težav. »Na nogo sem si po nesreči spustil štartni blok. Bolelo me je, a zdaj je že bolje,« je povedal Jamajčan in tudi priznal, da se dopoldne v kvalifikacijah ni počutil najboljše, ker pač ni »jutranja oseba«.

Najhitrejši čas kvalifikacij je dosegel Američan Curtis Mitchell v prvi skupini (19,97), stotinko počasnejši je bil zmagovalec tretje skupine, komaj 20-letni Britanec Adam Gemili (19,98). Oba sta dosegla tudi nova osebna rekorda. »To je noro, najboljši občutek na svetu, sem na luni. Uspelo mi je v finale z najboljšimi šprinterji na svetu. Noro, noro,« se je veselil mladi Britanec.

Bolt se je v finale uvrstil s četrtim časom, prehitel ga je namreč tudi rojak Nickel Ashmeade (20,00), njegov nasprotnik v finalu bo tudi dobitnik bronaste kolajne na lanskih OI, še en rojak Warren Weir. V finalu bosta tekla še Nizozemec Churandy Martina in v Gani rojeni Norvežan Jaysuma Saidy Ndure.

V jutrišnjem finalu bo Bolt skušal osvojiti že tretji zaporedni naslov na 200 m, potem ko je zlati kolajni osvojil že leta 2009 v Berlinu in Daeguju leta 2011. Osvojil je tudi že dva olimpijska naslova v tej disciplini, v kateri drži tudi svetovni rekord. Če mu uspe osvojiti novo zlato kolajno, bo naredil še korak več k rekordu osmih zlatih kolajn, ki sta jih na svetovnih prvenstvih osvojila Američana Carl Lewis in Michael Johnson.

Kenijska taktika se ni obrestovala

Britanski tekač s somalijskimi koreninami Mo Farah je osvojil naslov svetovnega prvaka tudi v teku na 5000 m in postal drugi tekač v zgodovini, ki mu je uspel dvojni dvojček: zlato na 5000 in 10.000 metrov je osvojil tako na letošnjem SP kot tudi na lanskih OI. To je leta leta 2009 v Berlinu uspelo Etiopijcu Kenenisi Bekeleju, ki je pred tem dva naslova osvojil še na OI 2008 v Pekingu.

Farah je zdržal naporen ritem in taktiko kenijskih tekačev in zmagal s časom 13:26,98. Srebro je po fotofinišu osvojil Etiopijec Hagos Gebrhiwet, tretji je bil Kenijec Isiah Koech.

»Dosegel sem nekaj, za kar sem res trdo garal. V mislih sta bila moja otroka, tako dolgo že nismo bili skupaj. Dvojčici me skoraj ne prepoznata. Tako hitro rasteta,« je po zmagi povedal Farah, ki se je na SP pripravljal v Portlandu v ZDA, pod vodstvom trenerja Alberta Salazarja. »Bilo je težje kot lani, toda z menoj je odlična ekipa. Ne bi mi uspelo brez njene pomoči.«

Jamajčanki šprinterski dvojček, smola Felixove

Zlati kolajni v teku na 100 m je jamajška šprinterka Shelly-Ann Fraser-Pryce dodala še naslov svetovne prvakinje na 200 m. Tako je postala tretja atletinja v zgodovini, ki je na SP zmagala na obeh šprinterskih preizkušnjah.

Jamajčanka je zmago dosegla s časom 22,17, tako kot v teku na 100 m pa je do srebra prišla odlična Afričanka Murielle Ahoure s Slonokoščene obale. Šele drugo kolajno za afriške šprinterke si je zagotovila po fotofinišu, bron je pripadel  Nigerijki Blessing Okagbare. Obe sta vpisali čas 22,32.

Trikratna svetovna prvakinja Američanka Allyson Felix je poškodovana predčasno končala tekmo, njenih sanj o rekordu devetih zlatih kolajn je bilo tako konec. Felixova je trikrat osvojila naslov prvakinje v teku na 200 m, pet zlatih kolajn je osvojila v štafetah.