Tom Brady iz »groba« do zgodovinskega podviga

NFL: New England je z neverjetnim zasukom premagal Atlanto in petič osvojil superbowl.

06. februar 2017 23.43
Peter Zalokar
Houston – Nepozaben in neponovljiv »comeback« so v 51. superbowlu uprizorili Tom Brady in New England Patriots. Nadoknadili so 25 točk zaostanka in v podaljšku s »touchdownom« za zmago s 34:28 prišli do 5. naslova v ligi NFL v ameriškem nogometu. Brady pa se je v Houstonu okronal za najboljšega podajalca doslej.

Prvič je bil dobitnik trofeje Vinca Lombardija odločen šele v podaljšku in prav nič ni nakazovalo, da bo do njega sploh prišlo. Atlanta Falcons z najboljšim igralcem rednega dela sezone Mattom Ryanom so povsem prevladovali na igrišču, New England Patriots pa delovali povsem razglašeno. Pri zaostanku s 3:28 sredi tretje četrtine so bili »Domoljubi« iz zvezne države Massachusetts »mrtvi in pokopani«, kot se je izrazil eden od komentatorjev.

Brady je bil na koncu veliki junak in zasluženo imenovan za MVP superbowla, toda Julianu Edelmanu gre pripisati potezo leta. Potem ko je bil prej povsem neprepoznaven in so bile žoge zanj kot vroči kostanji, je v nemogočem položaju, obkrožen z dvema branilcema, tik nad tlemi čudežno ujel odbito žogo in omogoči zasuk, o katerem bodo govorili rodovi.

Tudi 99,6 odstotka premalo

Verjetno je približno takrat 31- letni Ryan prvič pomislil: »Houston, imamo problem.« Ni še slutil, kako resen je. Pri 12:28 in manj kot deset minut pred koncem je televizija ESPN verjetnost zmage »Sokolov« ocenila za 99,6-odstotno. Jasno je bilo, da samo dva »touchdowna« z dodatnima osvojenima točkama prinašata rešitev. Zgodilo se je natanko to, manj kot minuto pred koncem so Patsi izenačili in izsilili podaljšek, v katerem se jim je nasmehnila sreča in so dobili met kovanca, kar jim je dalo možnost za zmagoviti napad. S skokom v končno cono ga je okronal James White za svoj tretji touchdown na tekmi. Atlanta je po letu 1998 (prvak je bil Denver) še drugič izgubila v superbowlu, Ryan, ki je pred tem v končnici osmešil obrambi Seattla in Green Baya, pa je bil v svojem prvem poskusu neuspešen.

Prekosil vzornika

Brady in legendarni trener Bill Belichick sta prišla do petega naslova po letih 2001, 2003, 2004 in 2014. Brady je v svojem 40. letu s petim šampionskim prstanom prekosil svojega vzornika Joeja Montano, in Terryja Bradshawa iz Pittsburgha, ki imata po štiri naslove. Patsi so dosegli kar 31 neodgovorjenih točk, obramba Atlante, ki je v prvih treh četrtinah delovala presenetljivo čvrsto, pa se je sesedla pod stalnim pritiskom New Englanda, za katerega zaradi poškodbe ni igral pomembni lovilec Rob Gronkowski. Brady, ki je s podajami zbral 466 jardov, kar je tudi rekord v superbowlih, je po šokantni tekmi slavil neuklonljivega duha svojega moštva: »Drug drugega smo vrnili v tekmo. Niti v enem trenutku nismo pomislili, da je vsega konec. Dobro se poznamo, vemo, kaj nam je storiti v težkih trenutkih, in to je naša odlika.«

Tudi Belichick, ki je Bradyja izbral šele v šestem krogu nabora leta 2000, svojega velikega odkritja ni hotel postavljati preveč v ospredje: »Zmaga je zasluga celotne ekipe, ki je dihala kot eno. Tom je imel odlično tekmo, a je bil samo eden izmed naših junakov.«

Brady – med prvimi mu je čestital njegov prijatelj, novi ameriški predsednik Donald Trump – se je po epskem finalu zapisal med nesmrtne in si zagotovil častno mesto v hramu slavnih, toda ostal je brez pomembnega spominka – njegov dres s številko 12 je v popolni zmedi in slavju nekdo izmaknil iz slačilnice …