Tour de France: kronometer Wigginsu, Brajkovič 15.

Na 9. etapi dirke po Franciji se je z zmago na kronometru v skupnem vodstvu utrdil Britanec Bradley Wiggins.

09. julij 2012 14.31
09. julij 2012 14.55
CYCLING-TOUR/
Š. Ro., D. O., Delo.si
Besançon - Slovita kolesarska dirka po Franciji se je v 9. etapi nadaljevala z vožnjo na čas. Na 41,5 km dolgi progi od Arc-et-Senansa do Besançona je s časom 51:24 zmagal Britanec Bradley Wiggins (Sky) pred rojakom in moštvenim kolegom Christophom Froomom (0:35). Tretji je bil Švicar Fabian Cancellara (RadioShack), Wiggins pa je največjega mojstra kronometra ugnal za kar 57 sekund.

Cancellara je v dirki na čas vodil vse do britanskega napada, četudi ga je pred tem na prvem mestu že ogrozil mladi Američan Tejay van Garderen (BMC), ki je bil hitrejši na obeh merjenjih, na koncu pa mu je zmanjkalo devet sekund. Na četrtem mestu je bil nagrajen tudi za najboljšega mladega kolesarja na kronometru.

Wiggins jetako danes že naredil tudi pomemben korak v smeri svoje prve zmage na Touru. S prvo etapno zmago na dirki je utrdil svoje vodstvo v skupni razvrstitvi Toura in pridobil nekaj pomembnega časa pred lanskim skupnim zmagovalcem Cadelom Evansom, ki se je po slabem začetku v kronometru prebil na šesto mesto. Wigginsova prednost zdaj znaša že minuto in 53 sekund. Na tretje mesto se je z odlično dirko na čas prebil Froome (2:07).

Jani Brajkovič je na kronometru osvojil 15. mesto, njegov zaostanek je znašal dve minuti in 26 sekund. Skupno je danes pridobil dve mesti in je skupno 14. (6:29). Brajkovič je dosegel deveti čas prvega merjenja (0:54), na drugem je bil 11. (1.28).

Od ostalih treh Slovencev je na 75. mestu končal Kristijan Koren  5:40), Borut Božič (Astana) je bil 159. (+ 8:36), Grega Bole (Lampre) pa 162. (+ 8:44). Skupno je Koren 106. (+ 41:32), Božič 162. (+ 1:03:56), Bole pa mesto slabši (+ 1:04:19).

V torek bo na letošnjem Touru na sporedu prvi prost dan, nato sledita dve zahtevni etapi v Alpah.

Tour de France, 9. etapa, posamična vožnja na čas, Arc-et-Senans - Besancon (41,5 km):

1. Bradley Wiggins (VBr/Sky) 51:24
2. Christopher Froome (VBr/Sky) + 0:35
3. Fabian Cancellara (Švi/Radioshack) 0:57
4. Tejay van Garderen (ZDA/BMC) 1:06
5. Sylvain Chavanel (Fra/Quick Step) 1:24
6. Cadel Evans (Avs/BMC) 1:43
7. Peter Velits (Slk/Quick Step) 1:59
8. Vincenzo Nibali (Ita/Liquigas) 2:07