Tour de France: Voeckler do gorske zmage in pikčaste majice

Thomas Voeckler je zmagovalec desete etape dirke po Franciji in bo nagrajen tudi z majico najbolšega hribolazca.

11. julij 2012 16.09
11. julij 2012 17.00
Cycling Tour de France
D. O., Delo.si

Macon - Na deseti etapi kolesarske dirke po Franciji, ki je bila prva gorska etapa (zaznamovali so jo trije težji vzponi v Alpah), je do zaslužene zmage prišel domačin Thomas Voeckler. Član moštva Team Europcar je bil po zahtevnem vzponu na Grand Colomiero (1501) v vodstvu, tudi po zadnjem vzponu na Col de Richemond je bil v vodilni četverici.

V zadnjih nekaj kilometrih pred ciljem je novi francoski junak dodal na gas in prišel do tretje etapne zmage na Touru v njegovi karieri ter si priboril tudi pikčasto majico najboljšega hribolazca. Drugo mesto je osvojil Michele Scarponi (Lampre), tretji pa je bil Jens Voigt (Radioshack).

V skupnem vodstvu ostaja Bradley Wiggins (Sky), pred drugouvrščenim Avstralcem Cadelom Evansom (BMC) ima minuto in 53 sekund. Najboljši slovenski predstavnik na letošnjem Touru Jani Brajkovič je tokrat zasedel 22. mesto (+3,16), skupno na napredoval na 13.

Od preostalih Slovencev je bil Kristijan Koren (+ 27:27) 98., z istim zaostankom je ciljno črto na 131. mestu prečkal Borut Božič (Astana), Grega Bole (+ 31:55) pa je bil 166.

Voecklerja ni premagal niti hud krč in bolečine

Ekipa Skyja je tudi tokrat dobro opravila svoje delo, saj je večji del dirke nadzirala dogajanje v glavnini, toda zgodba dneva je Voeckler, ki je skupaj s 25 tekmovalci že na začetku etape hitro pobegnil. Slabih pred kilometrov pred ciljem je s presenetljivim napadom skušal vodstvo prevzeti Jens Voigt (RadioShack), a je v zadnjem kilometru na rahlem vzponu močno popustil. Tudi poskus pobega Vincenza Nibalija in Petra Sagana na spustu s prelaza Grand Colombier se je končal neuspešno.

Nasprotno pa je 33-letni Voeckler 3,5 km pred ciljem zbral še zadnje atome moči in spet prevzel vodstvo ter tudi prišel do suverene zmage. »Resnično si nisem mislil, da bom danes prišel do zmage, vse dokler nisem pet metrov pred ciljem videl, da sem sam. Na koncu sem prestajal hude bolečine. Edino, kar me je motiviralo, je dejstvo, da tudi moji konkurenti čutijo enako. Po vzponu na Grand Colomiero me je prijel krč, a sem si mislil: no, vsaj pikčasto majico si osvojil,« je po prihodu v cilj dejal današnji francoski junak.

V četrtek čaka kolesarje 148 km dolga etapa v Alpah z dvema vzponoma najvišje kategorije in ciljem v smučarskem središču La Toussuire.