V Riu 2016 enotni pod zeleno-modrim Triglavom

Po 17 letih zaživel nov logotip Olimpijskega komiteja Slovenije. Iztok Čop bo v Braziliji krepil moštvenega duha.

Objavljeno
10. september 2015 22.49
Predstavitev nove celostne grafične podobe OKS in podpis pogodbe med vodjem slovenske olimpijske reprezentance Iztokom Čopom in predsednikom OKS Bogdanom Gabrovcem. V Ljubljani 10.9.2015[šport,olimpijske igre,nova grafična podoba OKS]
Peter Zalokar, šport
Peter Zalokar, šport
Ljubljana – Z zmerno mero nostalgije si je prvi mož v slovenskem športu Bogdan Gabrovec s suknjiča snel staro značko Olimpijskega komiteja Slovenije. Nove si ni mogel pripeti, ker še ni izdelana, a je bil ponosen, ker je po 17 letih slovensko olimpijsko gibanje dobilo celostno grafično podobo.

Časom, v katerih so naši športniki nastopali v vseh mogočih barvah in motivih, je odklenkalo. »Vesel sem, da je dolgoletno prizadevanje za uveljavitev enotnih nacionalnih barv obrestovalo. Verjamem, da se bodo športniki in navijači poistovetili z novo podobo in pokazali, da znamo biti Slovenci enotni vsaj pri športu, če že drugje ne,« se je na videopredstavitev v Kristalni palači odzval Bogdan Gabrovec, ki je decembra lani na položaju predsednika OKS nasledil Janeza Kocijančiča.

Združevalni logotip

Glavna novost je logotip z motivom Triglava in vodja oddelka za marketing na OKS Matic Švab je pojasnil, da sprememba ni le modna muha, temveč jo je zahteval Mednarodni olimpijski komite: »Zahtevali so, da je logotip nacionalne zveze ločen od olimpijskih krogov. Pred OI v Sočiju so nam zaradi časovne stiske še pogledali skozi prste, tokrat izgovora ni bilo. Naša navodila načrtovalcem so bila, da morajo slediti že uveljavljeni zeleno-modro-beli barvni kombinaciji in v znaku upodobiti enega od slovenskih simbolov. Hkrati s spremembo logotipa smo se odločili posodobiti celotno podobo, da bomo v prihodnjem olimpijskem obdobju še prepoznavnejši.«

Idejni oče nove zasnove, Jure Kožuh iz agencije Arnoldvuga, je povedal, da se je tričlanska ekipa s projektom ukvarjala od konca aprila. »Namen je bil, da naredimo nadpomenko slovenskemu športu, ki bo delovala združevalno. Odziv je bil zaželen, raziskava agencije Mediana, ki smo jo naročili pred lansiranjem projekta, je dala zelo dobre rezultate,« je bil na opravljeno ponosen Kožuh, pri tem pa je opozoril, da pri celostni podobi ne gre vedno za primarno všečnost, ampak za globlji pomen, ki ga nosi s seboj: »Logotip sam sebi ni namen, pomembno je, kako se prenese v zgodbo. V tem primeru je bil le nadgradnja nečesa že obstoječega. Triglav je že tako in tako osrednji simbol slovenskega športa in ga videvamo na dresih.«

Novi logotip pa ni takoj prevzel Iztoka Čopa. »Saj mi je več, a potreboval sem kar nekaj časa, da sem ga sprejel. To je pravzaprav dobro, ker tisto, kar mi je všeč na prvo žogo, običajno hitro mine. Dobro je, da se zlije z barvnimi kombinacijami na oblačilih in zato ne bo potreben kot poseben našitek. Upam, da bo postal prepoznaven znak ne le v športnem okolju, ampak tudi v celotni Sloveniji in onkraj meja. Pred tem smo vsakih nekaj let spreminjali videz, s to zeleno barvo, pri kateri smo trmasto vztrajali in pri tem naleteli tudi na veliko negodovanj zvez in klubov, smo naredili dobro potezo; ta novi znak pa vse skupaj lepo dopolnjuje,« je razmišljal najuspešnejši slovenski olimpijec, ki je sodeloval na vseh šestih igrah od leta 1992 in je kot naročen za vodjo slovenske olimpijske odprave: »Posebno pozornost bom posvetil krepitvi moštvenega duha. Športniki se morajo se počutiti kot del ekipe, čeprav nastopajo v individualnih panogah. Družili se bomo, kolikor bo mogoče, in drug drugega spodbujali na tekmovališčih, enoten in privlačen videz bo pri tem samo plus.«

Od 60 do 100 športnikov

Slovenska delegacija v Riu bo po besedah Blaža Perka, namestnika generalnega sekretarja OKS za področje športa, številčna. »Lani smo okvirno sestavili 104-člansko reprezentanco, po jesenskih tekmovanjih bo na vrsti revizija. Naši športniki bodo tekmovali v 15 do 18 panogah in jih bo nekje od 60 do 100. Veliko bo odvisno od tega, ali se bo uspelo uvrstiti košarkarjem in rokometašem pa morda celo odbojkarjem uspelo. Skupaj s spremstvom bo v najboljšem primeru v Brazilijo odpotovalo 180 ljudi,« je povedal Perko, ki je prejšnji mesec obiskal Rio de Janeiro in se prepričal, da bodo olimpijske igre kljub okoljskim in transportnim zagatam na visoki organizacijski ravni.

Za Gabrovca bodo to prve igre, odkar je na vrhu športne piramide, in nikakor si ne želi, da bi se Slovenci iz Brazilije vrnili z najslabšo bero doslej: »Prav gotovo bomo dosegli vsaj povprečje, to so tri kolajne. Sodelavci mi pravijo, naj raje držim jezik za zobmi, vendar sem nepopravljiv optimist in napovedujem, da bomo osvojili šest odličij, največ doslej na poletnih igrah.«