Z najslabšo formo na nove stopničke

Damir Dugonjić je v vojni živcev na 50 m prsno osvojil bron. Za Tjašo Oder 4. mesto velik uspeh.

24. avgust 2014 01.18
SWIM-EURO-2014-MEN-BREASTSTROKE-50M
Siniša Uroševič, poročevalec
Berlin – Tako kot pred dvema letoma v Debrecenu je Slovenija spet na seznamu dobitnic kolajn evropskega prvenstva v plavanju. Včeraj si je namreč Damir Dugonjić, 26-letni reprezentant z Raven na Koroškem, na 50 m prsno priplaval 3. mesto in tako novo uvrstitev na stopničke. Povrhu jim je bila blizu tudi četrtouvrščena Tjaša Oder.

Sobota je bila sploh bolj slovenska kot kdajkoli v prejšnjih petih dneh prvenstva, pod žarometi v berlinskem velodromu pa je bil seveda med našimi plavalci najvidneje koroški orjak. Vodilni slovenski reprezentant je upravičil svoj sloves in četudi je na to tekmovanje prišel na nižji ravni pripravljenosti kot v prejšnjih letih, je po živčnem boju s stotinkami 50-metrskega prsnega šprinta vendarle nasmejano zapuščal prizorišče. Po zlati kolajni pred dvema letoma se je tokrat drugič doslej uvrstil na stopničke prvenstva v poletni sezoni. Prav lahko pa bi bil na njih tudi lani med svetovno elito v Barceloni, a takrat se je ruleta s stotinkami zavrtela v prid treh tekmecev …

»Še nikdar nisem osvojil kolajne tako slabo pripravljen kot zdaj,« je priznal po končnem razpletu in pogledu na semafor, ki je razkrival zmago favoriziranega Britanca Adama Peatyja ter bron za našega aduta, potem ko je bil za pičli dve stotinki hitrejši od srbskega reprezentanta Čabe Siladjija. Nato smo lastnika nove kolajne, natanko 24. za slovensko plavanje na evropskih prvenstvih poletne sezone, vprašali, čemu nas je tri tedne prej med državnim prvenstvom na Ravnah prepričeval, da je bolj pripravljen, kot ugotavlja zdaj, sledil je odgovor: »Dobro, vedel sem, da za plavanje na 100 m nisem tako konkurenčen kot lani v Barceloni, a res si nisem mislil, da bo tako opazna razlika tudi v 50-metrskem šprintu.«

Obenem pa je nato odpravil vse dvome in ugibanja o tem, kje in kako bo nadaljeval športno pot: »Zdaj je že dobro, da imam kolajno tudi ob omenjeni slabši pripravljenosti, mi je pa to prvenstvo dokončno razkrilo nujnost drugačne poti, kot je bila letošnja. O podrobnostih se morava pogovoriti še z Matijo Medveškom, toda poslej bo le on moj trener. Za kakšne tri tedne bom že šel na univerzo Berkeley v ZDA, a vse priprave bom opravljal v domačem kraju oz. po navodilih omenjenega trenerja.«

Resda si je 26-letni plavalec sprva predstavljal, da bi šlo lahko tudi po lažji poti, toda v vrhunskem plavanju ni bližnjic, delo pri ta čas vodilnem plavalnem klubu v Sloveniji glede uspehov in temeljito začrtane piramide, Fužinarju z Raven, pa je tako tudi zanj odskočna deska k poletju 2015 s svetovnim prvenstvom v Rusiji in nato še leto pozneje z olimpijskimi igrami v Braziliji.

A če mu bodo že takoj od današnje vrnitve v domovino misli uhajale k omenjenemu dolgoročnemu načrtu, je včeraj še vsaj za en večer v metropoli s silno živahno družabno sceno užival v novi kolajni. Te so se razveselili tudi drugi v reprezentanci, uresničil se je cilj selektorja Mihe Potočnika o eni uvrstitvi na stopničke, na tribunah je ponosno zaploskala uspehu tudi Marta Kos, slovenska veleposlanica v Nemčiji. In na koncu je bil kajpak zadovoljen tudi trener Medvešek: »Doseženi čas 27,48 zanj ni podvig, a mene vse skupaj ne preseneča. A kolajna ostaja kolajna in če jo je osvojil zdaj, ko ni vadil tako kot v preteklosti, potem je jasno, da je vrhunski plavalec. Kot sem vam že dejal, pa sem pripravljen z njim krepko zavihati rokave, loviti nove cilje, a le v primeru, da bo zares upošteval načrt, ki ga podpirata tako zveza kot tudi klub na Ravnah.«

Nasmejani tudi Tjaša Oder in Anja Klinar

Aplavza za včerajšnji dosežek ni bil deležen le naš vodilni plavalec, temveč tudi drugi dve slovenski udeleženki pisanega sobotnega popoldneva v montažnem bazenu berlinskega velodroma. Tjaša Oder, tako kot Dugonjić doma z železarskih Raven, je v finalu na 1500 m prosto z državnim rekordom 16:11,17 zasedla 4. mesto, po 7. pred dvema letoma svoje najvišje doslej na največjih tekmovanjih poletne sezone.

Kajpak je pri priči udarila na plano primerjava dosežka z naslovom mladinske svetovne prvakinje 2011, ob tem je dejala: »Tistega poletja se bom pač posebej spominjala. Vedno je tako, ko zapustiš tekmovanje s kolajno. Verjamem, da bom kakšno osvojila tudi v prihodnje med člansko elito. V tem finalu sem svoj dosedanji rekord izboljšala za sedem sekund, zato res moram biti vesela. Čas za bron Italijanke Caramignolijeve – 16:05,98 – pa realno zame le ni bil dosegljiv.« Zmage se je veselila favoritinja, Španka Mirela Belmonte Garcia.

Za v polfinalu enajstouvrščeno Anjo Klinar je bilo sinoči tekmovanja v Berlinu konec in je tako danes ne bo med najboljšo osmerico na 200 m delfin. A še okrog novega leta je po hudi poškodbi rame ugotavljala, ali bo sploh nadaljevala svojo pot v vrhunskem športu. Zato je bila tu že prav vesela uvrstitve v polfinale. »Resda sem s prejšnjih tekmovanj vajena finalnih nastopov, vendar gre zdaj pač za posebno zgodbo. Sem pa spoznala, da sem še naprej konkurenčna in zato že razmišljam o ciljih za naslednja tekmovanja,« nam je dejala in se na koncu razveselila proste berlinske nedelje: »Vedno je tako, da imam katero od svojih disciplin zadnji dan in si zato nikdar ne morem ogledati ničesar na prizorišču. Tako pa si bom zdaj le privoščila obisk katere od številnih znamenitosti v mestu.«

Včeraj je slovenske barve branila še Tjaša Vozel, 24. na 50 m prsno, danes bo zgodbo naše reprezentance v Berlinu 2014 zaokrožila Gaja Natlačen, še ena od obetavnih učenk koroške plavalne šole, na 400 m prosto.