Lasan že na glavnem turnirju, dobro začel tudi Tokič

Na namiznoteniškem EP se je Sašo Lasan že prebil na glavni turnir med posamezniki, Jan Žibrat je dosegel odmevno zmago.

18. oktober 2012 14.12
Š. Ro., M. Ž., Delo.si

Herning - Za slovenskimi namiznoteniškimi reprezentanti je uspešen drugi dan evropskega prvenstva v Herningu. Med posamezniki se je Sašo Lasan že neposredno uvrstil na glavni turnir, Jan Žibrat je medtem dosegel odmevno zmago nad Rusom Fedorjem Kuzmino. Glavni slovenski adut Bojan Tokič je medtem začel nastope v dvojicah in vpisal prvo zmago.

Tokič je v uvodnem nastopu je v paru s Srbom Aleksandrom Karakaševićem, s katerim sta na prejšnjem prvenstvu na Poljskem osvojila bronasto kolajno, zanesljivo premagal grški par Kalinikos Kreanga/Konstantinos Lagogianis s 3:0.

Tokič in Karakašević, ki sta druga nosilca turnirja, se bosta v osmini finala pomerila z Rusoma Vjačeslavom Burovom in Vasilijem Lakejevom.

Lasan že napredoval

Odlično je nastopal tudi Sašo Lasan. Med posamezniki je dobil vse tri dvoboje predtekmovalne skupine ter se tako že neporedno uvrstil na glavni turnir.

V odločilnem je s 3:0 premagal Ukrajinca Leija Kouja, pred tem pa ugnal Luksemburžana Gillesa Michellyja (3:0) in Madžara Tamasa Lakatosa (3:2) in se tako med 64 najboljšimi igralci že pridružil Bojanu Tokiču.

»Mogoče rezultat kaže, da je šlo gladko, toda dvoboj je bil izredno težak in napet. Tekmec se je odločil za taktiko zadrževanja žogice v igri, zato so bile vse izmenjave dolge in potruditi sem se moral za vsako točko posebej. Cilj sem s prebojem na glavni turnir izpolnil, tako da lahko v nadaljevanju zaigram povsem sproščeno. V glavnem turnirju so sami vrhunski igralci, zato nimam visokih pričakovanj, naredil pa bom vse, da se prebijem naprej,« je po uspešno opravljenih kvalifikacijah povedal 41-letni Saš Lasan.

Manj uspeha je imel nato v v prvem kolu dvojic. Skupaj z Madžarom Adamom Pattantyusom je moral priznati premoč sedmopostavljenima igralcema, portugalski dvojici Tiago Apolonia/Joao Monteiro (11:7, 12:10, 11:9).

Žibrat z odmevno zmago

Mladi slovenski igralec namiznega tenisa, Jan Žibrat, je v predtekmovalni skupini s 3:2 premagal Rusa Fedorja Kuzmina, ki med drugim osvojil bronasto kolajno na svetovnem prvenstvu v Stuttgartu (2009) in zmagal na mednarodnem prvenstvu Slovenije v Velenju.

Žibrat je navkljub zmagi v svoji predtekmovalni skupini osvojil drugo mesto, za Kitajcem Xiaoquanom Fengom, ima pa še nekaj možnosti za uvrstitev na glavni turnir, kjer bo s pomočjo večernega žreba sodelovalo pet drugouvrščenih igralcev.

Brez vseh možnosti je ostal Dominik Škraban, ki je izgubil vse tri dvoboje, premoč je moral priznati tako Slovaku Thomasu Keinathu, Dancu Jonathanu Grothu kot Belgijcu Latricu Jeanu.

V konkurenci deklet ima možnosti za uvrstitev na glavni turnir le Jani Tomazini, ki je premagala Grkinjo Mario Christoforaki in Britanko Megan Phillips, izgubila z Ukrajinko Gano Gaponovo. V skupini je tako zasedla drugo mesto in jo čaka še dvoboj dodatnih kvalifikacij. Alex Galič je zabeležila zmago in dva poraza, Manca Fajmut in Nina Zupančič pa tri poraze.