Hrvaška napravila uslugo Sloveniji, ki bo igrala za peto mesto

Hrvaški rokometaši so proti Madžarski iztržili neodločen izid in Sloveniji omogočili boj za peto mesto proti Makedoniji.

25. januar 2012 15.32
25. januar 2012 15.53
D. O., Delo.si

Beograd/Novi Sad - Varovanci Borisa Deniča so v tretjem kolu drugega dela EP v Srbiji doživeli še četrti poraz, saj so španski rokometaši prišli do zmage s 35:32 in si zagotovili mesto v polfinalu.

Toda Slovenija je imela ob tem obilico srečo, saj so se jim poklopili izidi preostalih tekem v skupini II in bodo v petek v Beogradu proti Makedoniji igrali za peto mesto (ob 15.15 uri). V primeru zmage, bi si slovenska izbrana vsta zagotovila nastop na aprilskem kvalifikacijskem turnirju za OI, tudi v primeru poraza bi se Slovenija lahko uvrstila na turnir, a le če bi Srbija postala evropski prvak.

Hrvaška usluga Sloveniji

Francija in Islandija sta se razšla brez zmagovalca (29:29), veliko uslugo pa so nam napravili tudi južni sosedje, saj so Hrvati proti Madžarom prav tako igrali neodoločeno (24:24). Madžarski rokometaši so imeli v zadnjih petih sekundah celo napad za zmago, ki pa so ga k sreči zapravili in tako razveselili slovenske ljubitelje rokometa.

Tako Madžarska kot Slovenija imata sedaj v skupini II enako število točk (po štiri), a bodo zaradi medsebojne zmage za peto mesto igrali slovenski rokometaši.

Danci do zadnje polfinalne vstopnice

V skupini I so Poljaki slavili tesno zmago nad Nemčijo (33:32), Danska pa si je z zmago nad Švedsko (31:24) zagotovila še zadnje mesto v polfinalu. Gostitelji evropskega prvenstva so sicer proti Makedoniji doživeli prvi poraz (22:19), a kljub temu ostajajo na vrhu skupine I, drugo mesto je s šestimi osvojenimi točkami osvojila Danska.

V petek bodo v Beogradu na sporedu polfinalni obračuni, pomerila se bosta domača Srbija in Hrvaška, drugi polfinalni par pa je Španija - Danska.

V prvem delu izenačen dvoboj

Slovenski rokometaši so dvoboj pričeli odločno in v uvodnih mintah zlahka držali korak s tekmeci iz Španije (3:3). Po desetih minutah je Slovenija po lepi akciji L. Žvižeja, ki je dosegel že tretji gol, povedla s 6:4. V nadaljevanju so imeli naši rokometaši celo povišati vodstvo na +3, a so Španci ukradli žogo in znižali le na gol zaostanka.

V 13. minuti je prišlo tudi prve izključitev na tekmi, za dve minuti je moral na klop L. Žvižej. Slovenci so se tudi v nadaljevanji dobro borili, po 16. minutah igre je bil izid izenačen (7:7), svoj delež je prispeval tudi razpoloženi Škof.

V 20. minuti se je razigral tudi Skube, ki je dvakrat lepo izsilil sedemmetrovko, Gajič pa je z lahkima goloma popeljal Slovenijo v vodstvo s 12:10. Pet minut kasneje je moral še drugič kazensko na klop L. Žvižej, a Španci tega niso kaznovali, saj se je s šesto obrambo spet izkazal Škof (14:13) - ob polčasu je bil izid 15:15.

Odličen začetek drugega polčasa, nato so se razigrali Španci

Luka Žvižej je drugi polčas pričel izjemno, saj je v uvodnih petih minutah dosegel kar štiri gole. Slovenci so sicer v uvodnih sedmih minutah povsem nadigrali Špance - v vratih je blestel Škof, s krilnega položaja je gole kot za stavo zabijal L. Žvižej in prednost je bila v 37. minuti že +4 (21:17), zato je španski selektor zahteval minuto odmora.

Varovanci Borisa Deniča so prednost treh zadetkov držali vse do 41. minute, ko so se prebudili tudi Španci. V napadu so slovenski rokometaši ostajali brez pravih idej, medtem ko so naši tekmeci pridno polnili mrežo in v 47. minuti uspeli izenačiti izid. V zadnjih desetih minutah so Španci povsem prevzeli pobudo in na koncu slavili s 35:32.