Eurobasket: Srbi gladko v polfinale, kjer jih čaka Rusija

Srbski košarkarji so upravičili vlogo favoritov in v četrtfinalu s 83:67 ugnali Italijane.

13. september 2017 21.39
Turkey Basketball Europeans
N. Gr., L. Z.

Istanbul - Znani so vsi polfinalisti evropskega prvenstva v košarki. Španiji, Sloveniji in Rusiji se je pridružila še Srbija, ki je bila v četrtfinalu od Italije boljša s 83:67.

22 točk Bogdanovića

Čeprav so varovanci Ettoreja Messine srečanje bolje pričeli in vodili s 5:0, so srbski košarkarji dobili že prvo četrtino (18:17), nato pa le še stopnjevali ritem. Odločilnih je bilo drugih deset minut, ki so jih Srbi dobili s 26:16.

Srbi so "azzurrom" v 25. minuti ušli že na 15 točk (52:37). Lepo prednost so brez stresnih trenutkov in po zelo zreli in preudarni predstavi zadržali vse do konca zadnjega četrtfinalnega obračuna, čeravno so se Italijani močno, a neuspešno trudili tekmo postaviti na glavo. V srbski reprezentanci sta bila najbolj učinkovita Bogdan Bogdanović z 22 in Milan Mačvan s 13 točkami, v italijanski pa Marco Belinelli z 18 in Luigi Datome s 15 točkami.

Rusi dobili napeto končnico

Rusi so v tekmo z Grki tokrat vstopili kot favoriti, saj Grčija nima več tako dominantne ekipe kot pred leti, pri Rusiji pa blestita Aleksej Šved in Timofej Mozgov. Tekma se ni začela povsem po napovedih, Grčija je po prvih desetih minutah vodila s 24:17, veliko težav pa je imel prav Šved, ki je izgubil nekaj žog in bil zelo nenatančen pri metu z razdalje.

V drugem polčasu so se Rusi vendarle zbrali in z dobro obrambo onemogočili Grke, ki so začeli divjati po igrišču in metati iz neizdelanih položajev. Skoraj vse odbite žoge so romale v roke velikana Timofeja Mozgova, ki je tudi na drugi strani igrišča znal izkoristit svojo premoč pod košem, pomagal mu je tudi Voroncevič s trojkami. Rusija je pet minut pred koncem še vodila s 67:60, a so nato Grkom dopustili, da so se vrnili v igro in izsilili napeto končnico.

Rusija jo je odigrala brez Šveda, odgovornost je prevzel Hvostov in dosegel najbolj pomemben koš na tekmi, po katerem so se Rusi odlepili za štiri točke in tudi Grčija se je vdala. »Ni pomembno, kako dobro igram jaz, včasih enostavno ne steče. So bili pa toliko boljši moji soigralci in važno je, da smo tudi v težkih trenutkih ostali ekipa in verjeli vase. Želim si medalje in ni pomembno, kako pridemo do nje,« je bil zadovoljen Šved po zmagi s 74:69.

Rusija : Grčija 74:69 (17:24, 14:13, 20:16, 23:16)

Šved 26, Mozgov 15, Fridzon 11; Calathes 25, Printezis 19.

Srbija : Italija 83:67 (18:17, 26:16, 15:15, 24:19)