Slovenija v napeti končnici ugnala Finsko

Slovenski košarkarji se na evropskem prvenstvu ugnali tudi Finsko z 81:78. Goran Dragić je prispeval 29 točk.

02. september 2017 18.36
BASKETBALL-EUROBASKET/POL-SVN
A. V.
A. V.

Helsinki -Slovenska košarkarska reprezentanca je v drugem krogu evropskega prvenstva v Helsinkih v tesni končnici premagala Finsko z 81:78 in je tako edina neporažena ekipa v skupini A. Naslednja tekma jo čaka že čez manj kot 24 ur; v nedeljo ob 15.30 se bo pomerila z Grčijo. Nato ima v ponedeljek dan odmora, v torek in sredo pa še obračuna z Islandijo ter Francijo.

Slovenija je tako uspešno opravila tudi drugo nalogo na jubilejnem 40. evropskem prvenstvu. Pred polno dvorano Hartwall oziroma več kot 12.000 gledalci je premagala gostiteljico skupine Finsko, ki je v uvodnem nastopu presenetila Francijo. Ta je danes ugnala Grčijo s 95:87, Poljska pa je bila boljša od Islandije z 91:61.

Prvi polčas je najbolje opisati s stavkom - Goran Dragić proti finskim ostrostrelcem. Če je zvezdnik Miamija na tekmi proti Poljski v prvih dvajsetih minutah dosegel 20 točk in koncu s 30 postavil tudi osebni rekord v slovenski reprezentanci, je bila njegova predstava proti Finski še korak bližje perfekciji. Svojo prvo točko je dosegel šele v šesti minuti, prvo četrtino je končal pri osmih točkah, ob polčasu pa jih je imel ob metu 7:9 iz igre že 24. Glede na to, da je od prvega koša do polčasa še dve minuti sedel na klopi, je Goran Dragić vse te točke dosegel v zgolj desetih minutah. Finska na drugi strani je priključek držala do 15. minute (33:33), zahvaljujoč metu 8:16 za tri točke.

Če je kapetan igral za čisto desetko, pa ostali slovenski igralci v prvih 20 minutah niso bili pravi - Vlatko Čančar in Anthony Randolph sta bila pri šestih točkah, Luka Dončić je imel štiri, ... Bil je to slab obet za nadaljevanje, še posebej, ker je Finska še naprej zadevala z razdalje in hitro znižala zaostanek dvanajstih točk (52:40) na 56:54. Vseeno je selektor Igor Kokoškov iz igre potegnil Dragića (v tretji četrtini ni dosegel točke) in Dončića ter dal priložnost ostalim. Tokrat so se bolj izkazali, saj Finske niso spustili predse in so tretji del igre zaključili z vodstvom 65:63.

Odločitev o zmagovalcu je padla v zaključku tekme, pot od tragičnega do pravljičnega junaka pa je le v nekaj minutah prehodil naturalizirani Američan Anthony Randolph. Minuto in pol pred koncem je zgrešil en prosti met (77:74), 14 sekund pred iztekom pa kar oba (79:78). Finska, ki je malo prej prvič po dolgem času povedla (77:78), je krenila v napad za zmago, njihovemu prvemu zvezdniku, 20-letnemu Lauriju Markkanenu, pa je žogo v dvoboju ena na ena vzel prav Randolph. Stekel je v napad in zabil za 81:78. Na semaforju so ostale še tri sekunde, finski strateg je vzel minuto odmora, akcijo znova pripravil za Markkanena, tudi tokrat pa ga je Randolph tako dobro pokril, da je 213 centimetrov visoki bodoči igralec Chicago Bulls prestopil črto igrišča in zapravil možnost za izenačenje.

Goran Dragić je tekmo končal pri 29 točkah in je po dveh krogih prvi strelec evropskega prvenstva. Njegov met iz igre je bil 8:16 (trojke 2:5), zadel je 11 od 12 prostih metov, temu pa je dodal še pet podaj, štiri skoke in dve ukradeni žogi (statistični indeks 30). Od ostalih igralcev je do dvomestne številke prišel le še Randolph (10 točk, 6 skokov), Luka Dončić je zbral osem točk in prav toliko skokov, Gašper Vidmar pa je dosegel sedem točk in šest podaj.

Slovenija - Finska 81:78 (22:22, 52:42, 65:62)
Dvorana Hartwall, gledalcev 12.000, sodniki: Glišić (Srbija), Kalpakas (Švedska), Yilmaz (Turčija).
Slovenija: Randolph 10 (2:6), Dragić 29 (11:12), Nikolić 5 (1:1), Prepelič 5, Murić 4, Blažič 7, Vidmar 7 (3:4), Čančar 6 (2:2), Dončić 8 (2:2).
Finska: Koivisto 6, Huff 7, Lee 1 (1:2), Salin 11, Kotti 4, Koponen 7 (0:2), Nuutinen 3, Rannikko 3, Markkanen 24 (3:4), Wilson 5, Murphy 7.
Prosti meti: Slovenija 21:27, Finska 4:8.
Met za dve točki: Slovenija 24:42, Finska 16:35.
Met za tri točke: Slovenija 4:23 (Dragić 2, Blažič, Prepelič), Finska 14:32 (Salin 3, Markkanen 3, Koivisto 2, Huff, Koponen, Nuutinen, Rannikko, Wilson, Murphy).
Skoki: Slovenija 38 (28 + 10), Finska 39 (29 + 10).
Osebne napake: Slovenija 18, Finska 26.
Pet osebnih: Huff (38.).