Živčno vojno v podaljšku dobila Hrvaška, Slovenija prvič poražena

Slovenska košarkarska reprezentanca je na EP vpisala prvi poraz. Po podaljšku jo je s 76:74 premagala Hrvaška.

08. september 2013 11.55
Slovenia Basketball Eurobasket
Š. Ro., Delo.si

Celje - Slovenski košarkarji so na četrti tekmi predtekmovanja letošnjega eurobasketa doživeli prvi poraz. Po podaljšku jo je s 76:74 premagala Hrvaška, ki sicer proti Sloveniji na uradni tekmi ni bila uspešna že kar 18 let. Žal so varovanci Božidarja Maljkovića to tradicijo prekinili prav na letošnjem evropskem prvenstvu.

Poraz za Slovenijo seveda ni usoden, s tremi zmagami si je napredovanje že zagotovila. Bo pa zato pomembneje zmagati jutri proti Poljski, tudi da bi si za nadaljevanje zagotovili maksimalno število točk.

Zmaga Hrvaške je bila zaslužena, saj je bila v zadnji četrtini, predvsem pa v podaljšku bolj zbrana v obrambi, v ključnih trenutkih je bila natančna tudi z razdalje. V živčni vojni zadnjih sekund bi se lahko tekma obrnila tudi drugače, toda na koncu so več sreče imeli naši južni sosedje, ki so zdaj tako kot Slovenci pri treh zmagah.

Najboljši strelci pri Sloveniji so bili Goran Dragić s 23 točkami, Domen Lorbek jih je dosegel 16, Zoran Dragić pa enajst. Pri Hrvaški je s 24 točkami izstopal Bojan Bogdanović.

Tekma z veliko naboja

Sosedski derbi je imel kajpak poseben naboj. Slovenija je sicer v dvoboju, tudi s statistiko iz preteklosti, veljala za favorita, toda izbranci selektorja Jasmina Repeše so bili visoko motivirani za tekmo z gostitelji. A so se po drugi strani zavedali, da jim v peklenskem vzdušju v Celju ne bo lahko.

Maljković je na parket poslal že uveljavljeno začetno peterko: Goran in Zoran Dragič, Jaka Blažič, Jure Balažič in Mirza Begić. Prve točke je z izsiljeno osebno napako in prostima metoma za Slovenijo vpisal Z. Dragić, na drugi strani je dva koša zapored dal Bogdanović. Begić je zatem zadel za 4:4 in še izsilil osebno napako. Na tleh je obležal G. Dragić, nad njim je nešportno osebno napako naredil Roko Leni Ukić in si prislužil koncert žvižgov v dvorani Zlatorog, v kateri je bilo ob sosedskem dvoboju čutiti še prav poseben naboj. Navijače je z »banano« navdušil Begić, dva koša zapored je vpisal tudi Domen Lorbek. Slovenci so bili na začetku nekoliko manj učinkoviti v obrambi, Hrvati so se hitro vračali in niso dopustili večje razlike. Ob koncu prve četrtine je škripalo tudi pri metu iz igre, Slovenci so zapravili tri napade zapored in po prvih desetih minutah vodili s tremi točkami prednosti - 20:17.

Lorbek spet pri metu

Drugo četrtino so Hrvati začeli s cono, a so se slovenski košarkarji kar dobro znašli. Prve točke je vpisal Edo Murić, ki je sprejel lepo podajo pod koš. Za delni izid 5:0 je s prvo trojko poskrbel Lorbek in nato v naslednjem napadu navdušil še z drugo (28:19). Slovenija je tudi v obrambi igrala agresivneje kot v prvem delu in prednost je znašala že 10 točk. Toda, ko v napadu spet ni šlo po načrtu, je ta zaloga hitro skopnela na le +2. V pravem trenutku je tedaj trojko zadel G. Dragić (32:27). Po minuti odmora so Hrvati vseeno prišli do izenačenja (33:33), a slovenska ekipa je hitro spet ujela ritem. Z natančnim izvajanjem prostih metov, dobrimi prodori in borbenostjo sta brata Dragić poskrbela za delni niz 6:0 (39:33), prvi polčas pa se je končal še s točkami Uroša Slokarja za 41:35. Kot najboljši strelec Slovenije je prvi del končal G. Dragić z 12 točkami.

Ko ni Gogija ...

Po vrnitvi z odmora se je po začetnih napakah v napadu s trojko izkazal G. Dragić. Nove točke je vpisal Lorbek, z blokado je navdušil Edo Murić. Nad »Gogijem« je nešportno osebno napako naredil Luka Žorić in prednost Slovenije je spet narasla (49:37). Zadel je tudi Gašper Vidmar, na drugi strani pa je bil strelsko bolj razpoložen Krunoslav Simon. Hrvati so vztrajali s consko obrambo, a vseeno so Slovenci brez težav prihajali do meta. Še zlasti jih je ob živce spravljal G. Dragić, ki je izsiljenim osebnim napakam dodajal zadete mete (54:43). Prednost je po trojki Nachbarja narasla na 12 točk, a so nato, ko je na klop sedel organizator igre G. Dragić, sledile krizne minute. Igra ni bila več hitra in tekoča, Hrvaška pa se je pred koncem tretje četrtine lahko približala le na dve točki zaostanka (57:55).

Živčna igra vodila v podaljšek

Slaba igra Slovenije se je nadaljevala tudi v zadnji četrtini, ko je Hrvaška tudi prešla v vodstvo (57:58). Vse, kar je Slovenija zmogla ob borbeni conski obrambi, je bilo nekaj točk bratov Dragić, sicer pa žoga ni hotela v koš. Dobro se je obrambi boril Vidmar, a imel, tako kot Begić, že štiri osebne napake. Dve minuti pred koncem je Hrvaška vodila za točko (60:61) in sledila je napeta končnica. Za nekaj trenutkov so navijači lažje zadihali po trojki Murića, a kaj ko jo je na drugi strani takoj vrnil Bogdanović (63:64). Murić se je po prestreženi žogi in protinapadu izkazal še z zabijanjem (65:64). Ko je Tomić zgrešil prosti met, je bil izid poravnan na 65:65, Nachbar je zgrešil met za tri točke in sledil je podaljšek.

V dodatnih minutah so hrvaški košarkarji ušli z dvema trojkama, po ukradeni žogi jim je uspel niz 8:0. Maljković je vzel minuto odmora, ki je pomagal Slovencem. Lorbek je situacijo začel reševati s trojko, zadel je še Nachbar (71:73). Zapravljeni prodor Dragića je vodil do druge trojke Rudeža v podaljšku in spet je prednost Hrvaške narasla. Slovenija je skušala z metom z razdalje, a ni bila uspešna in že bila v izgubljenem položaju (73:76). V zadnjem napadu je Lorbek zadel en prosti met (74:76), drugega pa namerno zgrešil, a časa za še en koš je bilo premalo.

Božidar Maljković, selektor Slovenije: »Čestitam trenerju Jasminu Repeši in Hrvaški za zmago. Tekma proti Gruziji nam je pomagala, saj igrajo takšno obrambo kot Hrvaška. Izgubljali smo žoge, naša obramba je bila zelo slaba. Nisem zadovoljen s sodniki. Ne vem, kdo je sodnik Milojević iz Makedonije. Je država s tradicijo, tam imam veliko prijateljev, ampak zadnjih pet odločitev je bilo proti nam. Kdo je ta možak? Nisem zadovoljen.«

Skupina C

4. kolo (8. september)

Slovenija - Hrvaška* 74:76 (20:17, 21:18, 16:20, 8:10, 9:11)

* Dvorana Arena Celje, gledalcev 5000, sodniki: Rocha (Portugalska), Rižik (Ukrajina), Milojević (Makedonija).
* Slovenija: Slokar 2, Balažič 2, Murić 7, Nachbar 6 (1:2), G. Dragić 23 (9:10), Z. Dragić 11 (4:7), Lorbek 16 (3:4), Vidmar 4 (2:2), Begić 3 (1:3).
* Hrvaška: Tomić 11 (5:9), Draper 2 (0:1), Bogdanović 24 (4:4), Šarić 3, Rudež 8 (2:2), Ukić 10 (1:3), Simon 6 (1:2), Markota 4 (2:2), Žorić 8 (2:2).
* Prosti meti: Slovenija 20:28, Hrvaška 17:25.
* Met za dve točki: Slovenija 15:43, Hrvaška 19:50.
* Met za tri točke: Slovenija 8:30 (Lorbek 3, G. Dragić 2, Murić, Z. Dragić, Nachbar), Hrvaška 7:21 (Bogdanović 2, Rudež 2, Šarić, Ukić, Simon).
* Skoki: Slovenija 53 (35 + 18), Hrvaška 50 (34 + 16).
* Osebne napake: Slovenija 26, Hrvaška 25.