EBEL: Olimpija nemočna v vročem Zagrebu, Linz boljši od Jeseničanov

V 43. kolu sta slovenski moštvi zabeležila poraza: Medveščak je bil boljši od Olimpije (5:2), Linz je ugnal Jesenice (5:1).

17. januar 2012 17.44
17. januar 2012 18.15
D. O., Delo.si

Jesenice - Železarji so ostali brez zmage tudi na četrtem železarskem obračunu lige Ebel v letošnji sezoni; tekma se je končala z 1:5 v korist črnih kril. Vodilni gosti so upravičili vlogo favorita z učinkovito igro v drugi in tretji tretjini. Tekma, ki ni odločala o ničemer, ni bila kakovostna, mraz pa je poskrbel za rekordno nizek obisk v dvorani Podmežakla v letošnji sezoni. Domači so igrali brez obolelih Anttija Puse in Nejca Berliska, Jure Dolinšek je zaigral le v prvi tretjini. Slovenski prvaki so zabeležili šesti zaporedni poraz, piše STA.

Prva priložnost je bila v 7. minuti, ko je Michal Fikrt s pomočjo branilcev preprečil zadetek po prodoru Philippa Lukasa. Jeseničani so prvo resnejšo kombinacijo izvedli sredi uvodne tretjine, ko je po podaji Johnthana Juliana, Marjan Manfreda ustrelil naravnost v Lorenza Hirna. Adrian Veideman in Philipp Lukas sta pobegnila v protinapad, ko so imeli slovenski prvaki igralca več, Fikrt pa se ni dal. Na drugi strani je z močnim strelom s sredine igrišča Andrej Tavželj presenetil Hirna in v 17. minuti dosegel vodilni zadetek za domače.

Jeseničani so se ubranili z igralcem manj na začetku druge tretjine, gostje si niso priigrali nobene priložnosti. Zato pa so bila črna krila uspešnejša ob izključitvi Tavžlja v 24. minuti. Pred vrati Fikrta je bil najbolj spreten Rob Hisey. Juliano in Jan Berčič sta zamudila lepo priložnost za novo vodstvo Gorenjcev, po nekaj strelih je Hirn le ujel ploščico. Fikrt je dobil neposreden dvoboj z Martinom Grabner Meierjem, Hirn pa je zaustavil nov poskus Berčiča. Avstrijski vratar s je izkazal še po nekaj strelih domačih napadalcev. V 38. minuti se je Brian Lebler nenadoma sam znašel pred Fikrtom in goste prvič na tekmi popeljal v vodstvo. Jeseničani so v zadnji minuti srednje tretjine stisnili nasprotnike v njihovo obrambno tretjino, a brez pravega zaključka.

Domači so bili neučinkoviti ob priložnosti z igralcem več na začetku tretje tretjine. Fikrt je odbil nevaren strel Martina Mairitscha s strani. Po napaki v jeseniških obrambnih vrstah je v 46. minuti vodstvo Linza povišal Grabner Meier. Slabo minuto kasneje so imela črna krila že tri gole prednosti, ko se je po strelu Gregorja Baumgartnerja ploščica od jeseniškega branilca nesrečno odbila v gol. V 52. minuti so gostje ponovno izkoristili prednost igralca več, drugič na tekmi je zadel Grabner Meier.

Zagreb prevroč za zmaje

Hokejisti Tilie Olimpije so se v predzadnjem krogu rednega dela podali na gostovanje v Zagreb, kjer imajo v januarju pravi festival hokeja s sedmimi tekmami v dvorani Arena, ki sprejme 15.000 gledalcev. Naloga zmajev je bila po eni strani lažja, ker so si že v prejšnjem krogu zagotovili neposredno uvrstitev v končnico in uvrstitev med prvih šest po prvem delu. A cena za to je bila visoka, saj so kapetana Aleša Mušiča zaradi zloma rebra izgubili vsaj za mesec dni, Justin Taylor si je poškodoval koleno, brez današnje tekme pa je ostal še Brock McBride.

Trenerju Hannuju Jarvenpääju je ostalo le 15 zdravih igralcev, začasno se je med napadalce preselil še branilec Damjan Dervarič, kapetansko vlogo pa je tokrat zaupal Mateju Hočevarju. Gostje so imeli tudi dobro podporo s tribun, kjer se je več sto navijačev v zelenem skušalo zoperstaviti polni Areni.

Zagrebčani so bolje začeli, tako da je imel vratar Jean Phillipe Lamoureux več dela kot slovenski reprezentant Robert Kristan v vratih Medveščaka. A kljub pritisku gola v uvodnih minutah ni bilo, gostje pa so imeli prvi "power-play" in neizkoriščeno priložnost Petra Šachla. V drugi polovici prve tretjine je bil promet večinoma enosmeren, Lamoureux pa zelo dobro razpoložen ob nevarnih strelih Grega Daya, Ryana Kinasewicha in Franka Banhama. Gostje so imeli v tem delu le dve polpriložnosti, Hočevar in Eric Pance pa sta bila premalo natančna.

Premoč so Zagrebčani potrdili v začetku drugega dela, ko so v razmaku le 23 sekund dvakrat zadeli v polno, strelca sta bila Banham in Kinasewich. Ko se je že zdelo, da bodo zdesetkani gostje doživeli polom, so v trenutkih največje zagrebške premoči znižali, ko je po hitrem protinapadu Kristan le odbil plošček po strelu Žige Panceta, Hočevar pa ga je pospravil v mrežo. A nadaljevanje je bilo spet po starem, z zagrebško premočjo, dobrimi obrambami Lamoureuxa, goste je ob strelu Sashe Pokuloka rešila vratnica, terensko premoč pa so domači hokejisti izkoristili v 39. minuti in številčno prednost spremenili v vodstvo s 3:1.

Zadetek Matta Siddalla že v 20. sekundi zadnjega dela je zmanjšal že sicer pičle upe Ljubljančanov na preobrat. Zmaji so imeli v naslednjih minutah več lepih priložnosti, toda David Sefič iz bližine ob številčni prednosti ter John Hughes po protinapadu nista bila natančna. Vseeno pa je Kristan še enkrat klonil, ko ga je skorajda s sredine igrišča z "lobom" presenetil Eric Pance. Za končnih 5:2 je nato poskrbel Andy Sertich.

Kot še piše STA, Jeseničani v zadnjem kolu v petek potujejo v Gradec, Olimpija se bo pomerila s celovško ekipo KAC.

Acroni Jesenice - Black Wings Linz 1:5 (1:0, 0:2, 0:3)

Dvorana Podmežakla, gledalcev 700, sodniki: Fussi, Kellner (oba Avstrija), Nagy, (Madžarska).

Strelci: 1:0 Tavželj (17.), 1:1 Hisey (Grabner Meier, Scholz, 24.), 1:2 B. Lebler (Oberkofler, MacDonald, 38.), 1:3 Grabner Meier (Irmen, Hisey., 46., 1:4 Baumgartner (Ouellette, P. Lukas, 47.), 1:5 Grabner Meier (Hisey, Irmen, 52.).

Kazenske minute: Acroni Jesenice 6+ 10 (Grahut), Black Wings Linz 6 minut.

Medveščak - Tilia Olimpija 5:2 (0:0, 3:1, 2:1)

Dvorana Arena Zagreb, gledalcev 15.000, sodniki: Smetana (Avstrija), Gebei (glavna), Kovacs (oba Madžarska), Siegel (Avstrija).

Strelci: 1:0 Banham (Kinasewich, Prpic, 22.), 2:0 Kinasewich (Prpic, Banham, 22.), 2:1 Hočevar (Ž. Pance, 26.), 3:1 Kinasewich (Naglich, Prpic, 39.), 4:1 Siddall (Brine, 41.), 4:2 E. Pance (Vedlin, Cole, 49.), 5:2 Sertich (Rajsar, 54.).

Kazenske minute: Medveščak 6, Tilia Olimpija 4.