EBEL: zmaji postali gladiatorji in za prvi točki blesteli v amfiteatru

Na velikem hokejskem spektaklu v amfiteatru v Pulju je Telemach Olimpija presenetila Medveščak iz Zagreba (3:2).

14. september 2012 18.06
14. september 2012 19.17
D. O., Delo.si

Pulj - Hokejisti Telemach Olimpije so postali del hokejske zgodovine, saj so se v tretjem kolu razširjenega avstrijskega prvenstva pomerili z Medveščakom na nenavadnem prizorišču. Zagrebško moštvo se je namreč odločilo za organizacijo hokejskega spektakla, saj se je tekma odvijala na ledeni ploskvi, ki si jo postavili sredi puljskega amfiteatra.

Moštvo iz hrvaške prestolnice je z inovativno idejo pritegnilo pozornost svetovne hokejske elite, dvoboj z zmaji so si tako v živo ogledala številna znana imena iz sveta hokeja. Olimpija je tokrat igrala odlično in po dveh tretjinah vodila že s 3:0, v zadnjem delu tekme so se sicer hrvaški hokejisti povsem približali (3:2), vendar jim popolnega preobrata zaradi borbene igri gostov ni uspelo pripraviti.

Ratchuk prvi načel mrežo Kristana

Dvoboj so bolje začeli gostje iz Ljubljane, ki so na začetku tekmovanja dvakrat izgubili in bili pred današnjim zanimivim gostovanjem zadnji na lestvici. Zagrebčani so sicer pritiskali, a je bila obramba gostov z vratarjem Jerryjemm Kuhnom zanesljiva. Na drug strani so bili Ljubljačani vse bolj nevarni v napadu, zdržali so tudi z igralcem manj, v 14. minuti pa so rahlo premoč tudi potrdili z golom, ko je slovenskega čuvaja zagrebške mreže Roberta Kristana iz bližine premagal Michael Ratchuk, piše STA. Pri zeleno-belih se je izkazal tudi novinec oziroma povratnik v ekipo Brock McBride, saj je imel že na prvi tekmi v sezoni vidno vlogo, bil je tudi podajalec pri golu.

Zmaji vodili že s 3:0

Zagrebčani so v nadaljevanju pritisnili in uvodne minute druge tretjine so minile v njihovi premoči. Toda pravega učinka ni bilo, saj so se gostje dobro branili, pa tudi Kuhn v vratih je bil dobro razpoložen in je nekajkrat odlično posredoval, tudi ob protinapadu Medveščaka, ko so bili pred njim trije tekmeci. Borbena igra se je gostom obrestovala v 32. minuti, s pravim slalomskim vložkom se je izkazal Scott Freeman, ki je iz igre vrgel dva nasprotnika in še Kristana ter zadel za 2:0. Nato so imeli zmaji minuto dva igralca več, česar pa niso izkoristili, zato pa je Jaka Ankerst minuto pred odmorom spretno potisnil odbiti plošček čez Kristana in poskrbel za trdno vodstvo 3:0.

Medveščak grozil do zadnjih sekund

Čeprav ledena ploskev ni bila v najboljšem stanju, sta moštvi tekmo nadaljevali. Medveščak je v 43. minuti po strelu Tomislava Zanoškega od daleč le prišel do gola, ki je dal krila hokejistom in navijačem. Ljubljančani so se ubranili z igralcem manj, v 48. minuti pa je po strelu Saše Martinovića odbiti plošček pred vrati v mrežo preusmeril Adam Naglich in znižal na 2:3. V zadnjih minutah so domači prek Kyla Greentreeja zadeli še vratnico, v zadnji minuti pa oblegali varat Kuhna, ki pa ni več klonil in Olimpija se je veselila prve zmage v sezoni.

Težave z ledeno ploskvo

Čeprav je bilo sprva napovedano, da se bo dvoboj med zmaji in medvedi pričel ob 21. uri, pa so ga morali zaradi težav z ledeno površino prestaviti za kar uro in pol. Organizatorji so imeli namreč težave z debelino ledene ploskve, saj je močan veter sproti odpihnil novonastali led. Za nekaj časa se je celo zdelo, da bo tekma prestavljena na soboto.

»Zaradi neugodnega vremena smo izgubili uro in pol hlajenja ledene površine. Najprej smo imeli težavi z južnim vetrom, nato je zapihala še burja, ki je odnesla nezmrznjeni del površine. V ledeni ploskvi so se tako pojavile luknje,« je o težavah spregovoril organizator dogodka Ozren Müller.

Liga EBEL, 3. kolo

Medveščak Zagreb - Telemach Olimpija 2:3 (0:1, 2:0, 0:2)

(Zanoški 34.; Ratchuk 14., Freeman 32., Ankerst 39.)

Orli Znojmo - SAPA Fehervar 3:5 (1:1, 1:1, 1:3)

Dornbirner EC - Liwest Linz 3:5 (2:0, 1:2, 0:3)

KAC Celovec - Graz 99ers 4:2 (1:1, 2:0, 1:1)

Red Bull Salzburg - Innsbruck Haie 9:0 (3:0, 5:0, 1:0)

VSV Beljak - Vienna Capitals 3:4 - po kazenskih strelih (2:2, 1:0, 0:1, 0:0, 0:1)