EBEL: Olimpija do nove zmage, Jeseničani do prvih točk

V 49. kolu je Tilia Olimpija prišla do nove zmage v Tivoliju, saj je s 3:1 odpravila Celovec.

31. januar 2012 15.00
31. januar 2012 18.18
D. O., Delo.si

Ljubljana - Zmaji so v petek sploh prvič v tem tekmovanju na domačem terenu premagali zagrebški Medveščak, v nedeljo s prepričljivo igro ugnali še prvake iz Salzburga, danes pa se je paket treh domačih tekem končal z gostovanjem starih znancev iz Celovca, ki so sicer slavili v Tivoliju pred desetimi dnevi.

Ekipi sta skupaj na lestvici in uspeh bi pomenil, da bi Ljubljančani na četrtem mestu, ki v končnici prinaša prednost domačega terena, imeli že tri točke več kot Celovčani. A do končnega uspeha je bila pot dolga, začetek pa ne najboljši. Gostje so prevladovali v prvem delu, ko so imeli zeleno-beli sicer nekaj priložnosti, vendar so bili neučinkoviti. Tudi KAC je začel z vratnico Tylerja Scofielda, isti igralec pa je v 13. minuti začel akcijo, po kateri je klonil domači vratar Jean-Philippe Lamoureux. Prvi strel je še ubranil, a je do odbitega ploščka prišel John Lammers in zatresel mrežo. Pri tekmecih bi lahko tik pred koncem tretjine povišal Martin Koch, piše STA.

V nadaljevanju so domači izboljšali predvsem igro z igralcem več, ki jim je v tej sezoni velikokrat delala težave. Počasi so prevzemali pobudo, sad takšne igre pa sta bila zaporedna prekrška Celovčanov za izključitev v 30. in 31. minuti. Domači so tako imeli na ledu minuto in pol prednost 5-3, ki so jo tudi izkoristili. Podajo Brocka McBrida na drugo stran vrat je pričakal John Hughes in plošček iz bližine potisnil v gol. Ko je na klopi za kaznovalen ostal še Kirk Furey, so se gostje sicer ubranili in celo zapretili po prodoru Manuela Geierja, toda v 35. minuti so domači le vodili. Spet so imeli prednost igralca več, spet pa je bil na prave mestu Hughes, k je skorajda iz mrtvega kota z desne strani še premagal Chioda.

V zadnji tretjini so domači že po treh minutah še enkrat kronali prednost 5-4, uspešen je bil McBride. V naslednjih minutah pa so se morali preizkusiti še v obrnjeni vlogi, saj so imeli sami dve zaporedni izključitvi, ki pa so ju prestali brez prejetega zadetka. Tako je ostalo do konca tekme, pa čeprav so si gostje na vse načine prizadevali doseči gol za priključek. Že dve minuti in pol pred koncem je Chiodo mesto prepustil šestemu igralcu v polju, toda Celovčani kljub nekaj nevarnim strelom Lamoureuxa niso več premagali in zmaga je zasluženo ostala doma.

Jeseničani po kazenskih strelih do prvih točk

Jeseničani so bili pred tekmo v Gradcu sicer na zadnjem mestu skupine za razvrstitev od 7. do 11. mesta. Toda zadnja predstava na domačem ledu, ko so železarji po treh zadetih vratnicah nesrečno klonili z Beljačani, je dala oslabljenim in z najrazličnejšimi težavami obremenjenim slovenskim prvakom dodatnih moči. V Gradcu so pred desetimi dnevi ob koncu rednega dela lige sicer doživeli visok poraz.

A tokrat so se domači ušteli, če so mislili, da bodo Jeseničani lahek plen. Vratar gostov Michal Fikrt je bil dobro razpoložen, tako kot njegov tekmec pri domačih Fabian Weinhandl pa v prvi tretjini ni prejel gola. Obe ekipi sta imeli priložnost tudi z igralcem več, toda mreži se nista zatresli niti ob razmerjih 5-4.

Podobno je bilo večji del druge tretjine. Jeseničani so se dobro branili in bili večkrat tudi nevarni pred vrati Gradca, še posebej med 33. in 36. minuto, ko so imeli domači dve zaporedni izključitvi. Gola pa takrat železarji niso dosegli, kar se jim je maščevalo v 39. minuti: takoj ko so bili hokejisti Gradca spet v polni zasedbi, so prvič na tekmi premagali vratarja gostov in si zagotovili tesno vodstvo.

Toda tudi nadaljevanje je bilo tesno. Gostje niso popuščali, domači pa niso znali zadeti niti v štirih minutah, ko so imeli Jeseničani na klopi za kaznovane najprej Anttija Puso, potem pa še Nejca Berliska. Ustvarili so si sicer precej nevarnih priložnosti, gola pa niso dosegli. In ko je že kazalo, da bodo domači odnesli minimalno zmago, so se gostje minuto pred koncem odločili za logično potezo; vratar Fikrt je odšel na klop, na ledu je ostalo šest igralcev in nagrada je prišla pičli dve sekundi pred zvokom sirene, ko je po podaji Branislava Bendika Pusa izenačil, še piše STA.

Podaljšek ni prinesel odločitve, pri kazenskih strelih pa so bili spretnejši slovenski hokejisti, zadeli so Marjan Manfreda, Jaka Ankerst in Anže Kuralt ter Jesenicam zagotovili prvi dve točki v nadaljevanju lige Ebel, Gradcu pa zadali prvi poraz po osmih zaporednih domačih uspehih.

V naslednjem krogu bodo zmaji gostovali, v petek se bodo odpravili v Zagreb, kjer bo Medveščak priredil "zimsko klasiko" na odprtem drsališču na Šalati, železarji bodo gostovali pri Beljaku.