Drama in golijada v Podmežakli: železarji boljši od zmajev

V 34. krogu EBEL so hokejisti Acronija Jesenic pred 4500 gledalci premagali Tilio Olimpijo s 5:4.

26. december 2011 16.05
R. T., Delo.si

Jesenice - Ne glede na vse težave, ki v zadnjem času pestijo Jeseničane, imajo derbiji vselej poseben mik. Tokrat se je na praznični večer dvorana Podmežakla po dolgem času spet povsem napolnila, domači privrženci pa so upali, da razmerje moči in položaj na lestvici ne bosta vplivala na izid. Domači strateg Heiki Mälkiä je tokrat lahko sestavil tri peterke in še četrti, resda mladinski napad.

V pravem hokejskem vzdušju, tudi ljubljanski navijači so se skušali zoperstaviti polnim stojiščem Podmežakle, pa so se prvi razveselili domači pristaši. V drugi minuti so imeli Jeseničani prvič na tekmi igralca več na ledu, prednost pa izkoristili že po devetih sekundah, ko je s strani natančno meril Antti Pusa. Manj natančni so bili nato gostje, saj je bil v peti minuti, ko so imeli tudi oni »power-play«, Aleš Mušič sam pred praznim golom, a je zgrešil plošček. Sledilo je obdobje rahle terenske premoči gostov, a brez učinka, v 16. minuti pa je bil po strelu Johna Hughesa spet ob praznem golu Mušič, pa spet ni dobro zadel ploščka. Na drugi strani je po strelu iz obrata zapretil Miha Brus. Sledil pa je nov udarec domačih. Ko so imeli na ledu igralca več, so bili spet zelo učinkoviti; Andrej Tavželj je s strelom z modre linije presenetil Jeana Phillipa Lamoureuxa in povišal vodstvo. Živčni gostje so si nato prislužili dve izključitvi zapored, domači pa kljub nenehnemu obleganj!

Domači so pritisnili tudi v začetku druge tretjine, ko se je moral po napaki obrambe Lamoureux močno potruditi, da ni prejel gola. Nato pa so do prvega zadetka prišli tudi zmaji. Najprej je streljal Matej Hočevar, Michal Fikrt je plošček le odbil, v nadaljevanju akcije pa je do njega prišel Eric Pance in ga potisnil v gol. Po zadetku so Ljubljančani zapretili še z nekaj nevarnimi poskusi, a se je Petr Šachl zapletel pred vrati, po strelu Boštjana Goličiča pa je Fikrt slabo odbil plošček, a na njegovo srečo ni končal prek golove črte. Priložnosti so imeli tudi domači, najlepši Marjan Manfreda in Jan Berčič, ko pa so imeli gostje številčno prednost, so v 37. minuti izenačili, v polno je zadel Hughes. In ko je že bilo videti, da bosta ekipi odšli na odmor z izhodiščem z začetka tekme, pa so gostje kaznovali nezbranost domače obrambe in Fikrta, prav v zadnji sekundi je Mušič plošček potisnil čez golovo črto in poskrbel za šok v Podmežakli.

A ta ni trajal dolgo. Jeseničani so takoj na začetku zadnje tretjine vrnili tekmecem s skoraj enako akcijo za golom, po kateri je zadel novinec Jonathan Juliano. Veselje na tribunah se še ni poleglo, ko je tekma dobila nov preobrat, saj je Tomi Hafner le 20 sekund pozneje zadel za 4:3. Bliskovita gola sta dala nove moči domačim, ki so izpeljali še nekaj nevarnih akcij in skrbeli za paniko v obrambi zeleno-belih. Ti so se nato zbrali in ogrožali Fikrta, ki pa ni klonil ob nevarnih strelih Brocka McBrida in Žige Panceta. Klonil pa je ob številčni prednosti Olimpije in v 51. minuti je bilo spet izenačeno. A le do 55. minute in domačega protinapada, ki ga je učinkovito končal Brus. Za popolno dramo so nato poskrbeli Ljubljančani, saj so iz igre potegnili vratarja in spet zadeli ob izteku časa. Po ogledu posnetka pa sodnik tega gola ni priznal in zmaga je ostala v Podmežakli.

Andrej Tavželj, Acroni JesenicE: "Takšne tekme si ne želiš. Vodili smo z 2:0, v drugi tretjini nato nismo pokazali nič posebnega, pa še v zadnji sekundi smo dobili čisto nepotreben gol. A pred zadnjo tretjino smo si rekli, da moramo vse pozabiti in smo šli vanjo z miselnostjo, da zmagamo. Na koncu je bila spet ena neumnost, ampak nas je rešila sirena."

Tomi Hafner, Acroni JesenicE: "Na vsakem derbiju je drama, igra so po sistemu gor dol. Na takih tekmah ekipa ne zmaga tehnično, ampak zmaga tista, ki naredi manj napak. Danes smo pol tekme igrali slabo, čeprav smo vodili, ker igra ni bila takšna, kot smo hoteli. Na koncu smo se zbrali in zmagali, ampak imamo še rezervo. Hvala navijačem, pred polno dvorano je vse lažje."

Eric Pance, Tilia Olimpija: "Sodniki so odločili, kot so, ne moremo kriviti njih za poraz. Enostavno smo naredili preveč napak v obrambi, po prvi tretjini nam je še uspelo narediti preobrat, a smo po vodstvu prehitro dobili zadetke. Na koncu se nam ni uspelo vrniti in na žalost smo izgubili. Imeli smo veliko priložnosti, a plošček ni hotel v gol, Jeseničanom pa smo prepoceni prepuščali zadetke."

Aleš Mušič, Tilia Olimpija: "Mogoče se nam je danes poznala utrujenost, Jeseničani so preveč na lahko dosegali zadetke in moramo jim čestitati za zmago. Letos smo imeli že nekaj dobrih medsebojnih tekem. Naš hokej to potrebuje, kot tudi polno dvorano. Na žalost smo izgubili, a v petek nas čaka nova tekma. Še vedno imamo tri točke prednosti na šestem mestu."

V naslednjem krogu, zadnjem v koledarskem letu 2011, bodo Ljubljančani v petek doma igrali z vodilnim Linzem, Jeseničani pa bodo odpotovali na Dunaj, poroča STA.