Fasel optimist, v NHL pa zadržani

Svetovni pokal v hokeju: še zdaleč ni jasno, ali bodo asi iz NHL lahko igrali na olimpijskih igrah.

Objavljeno
30. september 2016 02.56
Siniša Uroševič
Siniša Uroševič
Toronto – Kdor si je mislil, da bo spet oživljeni svetovni pokal v hokeju, zgolj ekshibicijsko tekmovanje za zabavo zvezdnikov iz NHL, se je zmotil. Že pred uradnim začetkom severnoameriške sezone številni asi, med njimi tudi naš Anže Kopitar, igrajo vrhunsko! Ni pa še jasno, če bodo nastopili tudi čez poldrugo leto na olimpijskih igrah …

Najmočnejše klubsko tekmovanje na svetu, slovito NHL, so zaradi olimpijskega turnirja prvič prekinili leta 1998. Švicar Rene Fasel, predsednik Mednarodne hokejske zveze (IIHF), je takrat vendarle prepričal vodstvo omenjene lige in se prav zato z zelo vidnimi črkami zapisal v zgodovino utripa te hitre igre na ledu – pravzaprav si je s to potezo zagotovil še nekaj mandatov, tako je še danes predsednik krovne hokejske organizacije …

Nagano je takrat, pred slabima dvema desetletjema, gostil velezvezdnike hokejske igre – Wayna Gretzkega, Maria Lemieuxa, Jaromirja Jagra, Dominika Haška, Jarija Kurrija, Matsa Sundina itn. –, zgodba o prekinitvi NHL med olimpijskim turnirjem pa ni bila več le enkratna, ponovili so jo tako štiri leta pozneje v Salt Lake Cityju kot tudi nato februarja 2006 v Torinu. Odtlej pa se je začelo zatikati: resda je bila za hokejsko igro izjemna reč, ko so na OI nastopali najuglednejši akterji severnoameriških aren, a obenem je bilo jasno, da njihovi delodajalci onstran Atlantika niso pretirano navdušeni, ko morajo za dva tedna zakleniti dveri in tako kar naenkrat ni več dohodka s polnih tribun, oglaševalcev, TV hiš. Toda sledile so igre v Kanadi – Vancouvra si pač ni kazalo predstavljati brez najmočnejšega hokejskega turnirja, nenazadnje je bilo tako tudi naslednjič v Rusiji. Soči je dejansko živel le za dogajanje v lednih arenah. Hokej in umetnostno drsanje sta povsem omrežila navzoče na prizorišču, a pred tem so bila pogajanja v trikotniku med MOK, IIIHF in NHL dolga in naporna. Ostaja pa zelo nejasno, kako bo zdaj v Pjongčangu, kajti Koreja še zdaleč nima takšne pripadnosti palici in ploščku, kot sta bili ti pričakovano opazni v deželih zadnjih dveh olimpijskih turnirjev.

Fasel sicer kot vedno ostaja optimist. Četudi še ni dogovora, je prepričan o srečnem razpletu, nenazadnje je zgodba zdaj celo cenejša kot nazadnje za Soči. Takrat so namreč pri IIHF za potne stroške in zavarovanja asov iz NHL skupno morali plačati 14 milijonov dolarjev, zdaj naj bi se ta znesek sukal okrog 10 milijonov. Švicar si ne želi prekinitve tradicije zadnjih iger z vrhunskim turnirjem, pravi, da so trenutno možnosti za udeležbo vseh iz severnoameriških dvoran 50:50, v vodstvu NHL so pri tej napovedi bolj zadržani. Zlasti ob jasnem sporočilu iz MOK, da ta ne bo plačal nikakršnega zneska za prihod Sidneyja Crosbyja, Anžeta Kopitarja, Mariana Hosse, Aleksandra Ovečkina in drugih. »Čas pa beži, v zadnjih šestih mesecih nisem opazil nobenega napredka,« je bil med sestankom v Torontu jasen Bill Daly, predstavnik Garyja Betmana, komisarja NHL.

Na dlani je, da si navzoči ob spektaklu, kot ga v teh dneh ponuja svetovni pokal želijo novo navzočnost vseh najboljše, denimo predvsem sijajne kanadske izbrane vrste, zmagovalke zadnjih dveh olimpijskih turnirjev. Športna Slovenija pa kajpak sanja o novih velikih predstavah svojega kralja iz Los Angelesa …