Hokejsko SP: 25 strelov, 6 golov Latvije

Kanada po izenačenih prvih dveh tretjinah v zadnji do vrha napolnila mrežo Dancev. Američani po toči golov na kolenih.

15. maj 2014 21.34
ICEHOCKEY-WORLD/
J. P., Delo.si

Minsk - Skoraj pol tekme so se danski hokejisti na svetovnem prvenstvu prve kakovostne skupine v Minsku enakovredno kosali s Kanado, naposled pa so favorizirani tekmeci z one strani luže vendarle do vrha napolnili njihovo mrežo, samo v zadnji tretjini je moral vratar Patrick Galbraith (njegov oče George je bil nekoč odličen kanadski hokejist) kar štirikrat na kolena. Pri zmagovalcih ni niti enega gola zrežiral prvi napad: trikrat je bil sicer uspešen Cody Hodgson, dva gola - enega celo z igralcem manj na ledu - v razmaku manj kot dveh minut pa je prispeval Matt Read. Danci tako ostajajo pri eni zmagi, Kanadčani so zdaj pri treh.

Švedi ostajajo ob Rusih edina neporažena reprezentanca na prvenstvu tudi po obračunu z nepredvidljivimi Francozi, ki so kovali še tretji velik skalp v Minsku, po kanadskem in slovaškem, a je bil to račun brez krčmarja. Skandinavci so za nove tri točke potrebovali zgolj učinkovitih 17 sekund v končnici druge tretjine, ko sta iz dveh zaporednih napadov zadela Joel Lundqvist in Oscar Möller. Francozi so se sicer vrnili v igro v 45. minuti, ko so borbeno igro kronali s častnim golom Stephana da Coste, za kaj več pa jim je zmanjkalo časa in moči.

Izjemno razburljiv pa je bil popoldanski dvoboj v skupini B, v katerem je Latvija po toči golov z obeh strani, ki so padali v intervalih, odpravila izbrano vrsto ZDA. Zanimivo: prve tri gole sta moštvi dosegli med 16. in 19. minuto, naslednje tri med 29. in 32. minuto, nadaljnjih pet pa od 52. do 59. minute. Kar težko je verjeti, da je bilo razmerje strelov krepko na strani Američanov (kar 36:25), ki pa med vratnicami niso imeli razpoloženega moža, Tim Thomas je bil namreč le tričetrtinsko uspešen.

Finci pa so se očitno le prebudili po medlem začetku prvenstva in vknjižili drugo zmago zapored, tokrat so na kolena v izjemno izenačenem obračunu spravili gostitelje Beloruse (razmerje strelov 15:15). Junaka zmage sta bila dvakratni strelec Petri Kontiola, v drugo je četrt minute pred koncem zatresel prazno mrežo domačih, in vratar Pekka Rinne, ki je ostal nepremagan.

KANADA : DANSKA 6:1 (1:1, 1:0, 4:0)

Cody Hodgson 6., 26., 51. (PP1), Matt Read 42., 44. (SH1), Jonathan Huberdeau 49.; Nicklas Jensen 10.

ŠVEDSKA : FRANCIJA 2:1 (0:0, 2:0, 0:1)

Joel Lundqvist 36., Oscar Möller 36.; Stephane Da Costa 45.

1. Švedska 4 3 1 0 0 11:5 11
2. Kanada 4 3 0 1 0 16:8 10
3. Češka 4 1 1 1 1 11:10 6
4. Norveška 4 2 0 0 2 10:10 6
5. Francija 4 1 1 0 2 10:9 5
6. Slovaška 4 1 0 1 2 11:14 4