Hokejsko SP: Američani v polfinalu proti Rusom, Kanadčani proti Čehom

V polfinale svetovnega prvenstva so se uvrstile reprezentance ZDA, Kanade, Rusije in Češke. Na prvenstvu rekorden obisk.

14. maj 2015 15.03
14. maj 2015 15.15
ICEHOCKEY-WORLD/

Praga/Ostrava - Na svetovnem prvenstvu na Češkem so danes potekali četrtfinalni dvoboji, po katerih so v igri za naslov ostali Američani, Kanadčani, branilci naslova Rusi in Čehi.

Kot prvi so se v polfinale uvrstili Američani, ki so bili s 3:1 boljši od Švicarjev. Ameriški hokejisti tekme niso začeli dobro. Zabeležili so več strelov na gol (9:4), vendar pa so bili vsi njihovi poskusi neuspešni, na drugi strani pa je po samostojnem prodoru v 14. mintuti zadel Roman Josi.

Reprezentanca ZDA je v drugi tretjini stvari postavila na svoje mesto. Povratek je začel Ben Smith, ki je v 31. minuti prejel podajo Jimmyja Veseyja in iz bližine premagal Reta Berro, le 57 sekund kasneje pa je za vodstvo Američanov poskrbel Charlie Coyle. Zmago ZDA je v 51. minuti potrdil Jake Gardiner.

Rusi po visokem vodstvu le stežka prek Švedov

Američani se bodo v polfinalu pomerili z branilci naslova Rusi, ki so bili s 5:3 boljši od Švedov.

Ruski hokejisti so bili v prvih 21. minutah občutno boljši od Švedov in so si priigrali tri gole prednosti, zadeli so Sergej Mozjakin v 11., Sergej Širokov v 17. in Jevgenij Maljkin v 21. minuti.

Sledil je povratek švedske reprezentance, ki se je s tremi zaporednimi goli vrnila v igro, za to so poskrbeli John Klingberg (32.), Anton Lander (44.) in Louis Eriksson v 55. minuti.

Švedski so kljub povratku ostali praznih rok, saj je Maljkin v 56. minuti Rusijo znova popeljal v vodstvo, zmago pa je s strelom v prazna vrata potrdil Vladimir Tarašenko v 59. minuti.

Kanadčani brez usmiljenja do Belorusov

Reprezentanca Kanade je z visokih 9:0 premagala Belorusijo.

Za Kanadčane je trikrat zadel Tyler Seguin (na spodnji sliki), po dvakrat sta bila uspešna Ryan O'Reilly in Brent Burns, enkrat pa Tyler Ennis in Jason Spezza.

Jagr junak Češke

Kot zadnji so se v polfinale uvrstili gostitelji Čehi, ki so po izenačenem dvoboju s 5:3 izločili Fince.

Reprezentanci sta bili pet minut pred koncem izenačeni na 3:3, ko je na sceno stopil domači veteran Jaromir Jagr, zadrsal okoli gola in z desne strani natančno meril v bližnji kot.

Fincem ni preostalo drugega, kot ga z ledu pokličejo svojega vratarja Pekko Rinneja in tvegajo z dodatnim igralcem. Čehi so to znali izkoristiti in so v 60. minuti dosegli še en gol, strelec je bil Vladimir Sobotka.

Rekorden obisk na Češkem

Na letošnjem svetovnem prvenstvu so zabeležili rekordno število gledalcev. Dosedanjih 58 tekem si je ogledalo 652.348 gledalcev, do konca pa je še šest dvobojev. Dosedanji rekord so imeli Belorusi iz leta 2014, ko si je njihovo tekmovanje v živo ogledalo 640.044 gledalcev.

»Po prvenstvu na Češkem leta 2004 smo imeli deset let rekord - do lani v Minsku. Prepričan sem bil, da ga bomo vrnili na Češko, zadovoljen sem, da nam je to uspelo tako hitro. Ne skrivam ponosa. To kaže, kako pomemben je hokej na Češkem,« je ob novem rekordu povedal predsednik češke hokejske zveze Tomaš Kral.