Hokejsko SP: Francozi in Latvijci poskrbeli za izpad Avstrijcev

Konec dvomov v »slovenski« skupini B v Ostravi, zadnji četrtfinalisti so Belorusi, Slovaki pa ostali praznih rok.

12. maj 2015 13.43
12. maj 2015 14.28
IHOCKEY-WORLD-CAN-AUT
J. P., G. L., Delo.si

Praga - Avstrijski hokejisti so se po spletu zanje resnično nesrečnih dogodkov in okoliščin poslovili od hokejske elite ter se bodo prihodnje leto v diviziji I pridružili slovenskim risom. Tja so jih potisnili Francozi, ki so na današnji zadnji tekmi proti Latvijcem potrebovali zmago po podaljšku ali kazenskih strelih in točno to se jim je tudi posrečilo.

Samo v tem primeru so namreč dosegli, da imajo vse tri zasedbe v žepu po pet točk, kar pomeni, da so odločale medsebojne tekme. V njih so najkrajšo potegnili Avstrijci, ki so se morali tako posloviti od elite.

Latvijci so po golih Kasparsa Daugavinsa in Guntisa Galvinsa po dveh tretjinah vodili z 2:0, a se galski petelini v zadnji tretjini niso vdali in po golih Stephana Da Coste in Sache Treilleja tekmo pripeljali v podaljšek. Ta se je končal brez zadetkov, tako da so o francoski oziroma avstrijski usodi odločali kazenski streli. Francozi so bili pri izvajanju nezgrešljivi in po zadetkih Damiena Fleuryja, Juliena Desrosiersa in Da Coste obstali med elito.

Avstrijci so svoje opravili že pred tem, danes so pričakovano gladko pokleknili pred Kanadčani (1:10), ki niso špekulirali niti za trenutek in so že v 15. minuti vodili z neulovljivih 4:0 ter zlahka edini na prvenstvu obdržali popoln izkupiček po prvem delu.  Še zanimivost: v dvoboju Kanadčanov in Avstrijcev so gledalci v zadnji tretjini videli tri gole v rekordno kratkem razmaku zgolj 21 sekund!

Belorusiji zadnja četrtfinalna vstopnica

Vse je jasno tudi v »slovenski« skupini B, v kateri je bila do danes uganka le še ena - o četrtem mestu sta odločali Belorusija in Slovaška, ki pa je potegnila kratko, še preden je sploh stopila na ledeno ploskev. Belorusi so namreč za potrditev četrtfinala potrebovali zgolj točko proti Norvežanom, vknjižili so vse tri, do zmage pa so se dokopali z odlično realizacijo igre ob številčni premoči, saj so vse tri gole zadeli za vodstvo s 3:0 ob igralcu več na ledu. Skandinavci so se v drugi polovici dvoboja vrnili v igro, vendar pa podaljškov niso znali izsiliti.

Čeprav je bil obračun Slovakov in Američanov za prve povsem nepomemben, so se ti od svojih navijačev poslovili dvignjenih glav. Favoriziranim Američanom so morali premoč priznati šele po podaljšku, potem ko so zaostanek z 0:3 pripeljali do neodločenega izida (4:4). Njihovo usodo na tem prvenstvu je v 5. minuti podaljška zapečatil šele 18-letni Jack Eichel.

Derbi večera po kazenskih strelih Fincem

V večerni poslastici med Rusijo in Finsko so se po kazenskih strelih zmage s 3:2 veselili Finci, ki so se sosedom tako oddolžili za lanski poraz v finalu. A zmaga ima tudi lepotno napako, saj jim je uspeh proti velikim tekmecem v četrtfinalu prinesel dvoboj z domačini Čehi.

Po izenačenih dveh tretjinah tekme so gledalci v Ostravi pravo dramo videli ob izteku rednega dela tekme, ko je Ruse v vodstvo z 2:1 v 55. minuti tekme popeljal Artemi Panarin. A Finci se niso predali in prek Joonasa Donskoia izenačili dve minuti in pol pred koncem, s čimer so obračun pripeljali v podaljšek. V njem sta mreži mirovali, kot tudi na začetku izvajanja kazenskih strelov. No, v četrti seriji je kot prvi zadel junak večera Donskoi, s čimer je Finski zagotovil prestižno zmago.