Hokejsko SP: Čehi proti Latviji do prve zmage, Američani že pri šestih točkah

Gostitelji prvenstva Čehi so na svoji drugi tekmi premagali Latvijo s 4:2. Američani boljši od Norveške z 2:1.

02. maj 2015 14.54
IHOCKEY-WORLD-LAT-CZE
J. P., M. Ž., Delo.si

Praga - Prireditelji svetovnega prvenstva Čehi so drugi tekmovalni dan dočakali prvo zmago, potem ko so bili s 4:2 boljši od Latvije.

Čehi so si v prvi tretjini pripravili več priložnosti in proti vratom Latvije poslali deset strelov, dvakrat več od svojih nasprotnikov, vendar pa so ti dosegli edini gol v tem delu igre. Za domačine je bila usodna izključitev Jaromira Jagra v 13. minuti, saj je 56 sekund kasneje zadel Kaspar Daugavins.

Domačini so v drugi tretjini stvari postavili na svoje mesto. Najprej je Michal Jordan je v 23. minuti izenačil na 1:1. Latvija je hitro odgovorila z golom v 24. minuti, ki ga je dosegel Mikelis Redlihs, nato pa v zaključku zavoljo izključitev prejela dva gola, ob številni premoči sta bila strelca Jan Kovar (25.) in Jaromir Jagr (33.). Razmerje strelov v tej tretjini je bilo 15:3 za domače.

Češka reprezentanca je zmago potrdila v 46. minuti, ko je z igralcem več zadel Jakub Voraček in postavil končni izid tekme.

Čehi bodo naslednjo tekmo igrali v ponedeljek proti Kanadi.

Američani tesno prek Norvežanov

Reprezentanca Združenih držav Amerike je dobila tudi svojo drugo tekmo, tokrat je s tesnim izidom 2:1 premagala Norveško.

Prvi gol na tekmi so dosegli Norvežani, ki jim je vodstvo v sedmi minuti zagotovil Morten Ask.

Američani so izenačili še pred koncem prve tretjine, v 13. minuti je zadel Trevor Lewis, zmagovalca pa je v 26. minuti odločil Brock Nelson.

Američani bodo tretjo tekmo igrali v ponedeljek proti Rusiji.

Slovaki po kazenskih strelih premagali Dance

V »slovenski« skupini B so Slovaki šele po kazenskih strelih s 4:3 odpravili Dance. Za Slovake, ki so imeli bučno podporo s tribun, bi bila pravcata katastrofa, če ne bi strli skandinavskega oreha, saj so redni del končali z neverjetnim razmerjem strelov na gol - kar 39:16 v lastno korist. Pa vendar so Danci, potem ko se v uvodnem delu mreži nista zatresli, zadeli prvi prek Medveščakovega napadalca Patricka Bjorkstranda ob številčni premoči na ledu (na kazensko klop je moral soigralec Anžeta Kopitarja pri Kraljih iz Los Angelesa Marian Gaborik) in odšli na drugi odmor z rahlo prednostjo.

Slovakom se je v zadnji tretjini posrečil preobrat, v razmaku minute in četrt sta bila uspešna Michal Sersen in Marek Viedensky, a kaj, ko je že pol minute pozneje spet izenačil Nichlas Hardt. Za veselje na tribunah je spet poskrbel Dominik Granak, le malo za tem, ko so bili Slovaki na ploskvi spet v popolni postavi, pa je Daniel Nielsen izvlekel podaljšek. V njem zadetkov ni bilo, odločala je torej »loterija« s kazenskimi streli, v šesti seriji pa je zmago Slovakom vendarle zagotovil Marko Dano.

Švicarji trikrat vodili v rednem delu, na koncu osvojili le točko

Podoben je bil tudi razplet v Pragi na tekmi med Švico in Avstrijo, kjer so naši severni sosedje slavili po kazenskih strelih s 4:3.

Švicarji so imeli ves redni del terensko premoč (razmerje strelov v okvir vrat 37:25), trikrat so vodili, za nameček so že v četrti minuti zamudili idealno priložnost za povišanje na 2:0, kazenskega strela po prekršku Patricka Petra namreč ni znal realizirati Kevin Romy. Prvič se je sicer avstrijska mreža zatresla že po 74 sekundah, za kar je poskrbel Felicien du Bois, vendar pa so naši severni sosedje takoj po prvem odmoru izid poravnali - uspešen je bil Thomas Raffl.

Scenarij se je potem ponovil še dvakrat: Švicarje sta v vodstvo popeljala še Andres Ambuhl celo ob igralcu manj na ledeni ploskvi in Matthias Bieber, odgovorila sta Brian Lebler in še drugi od bratov Raffl, Michael, ki je izsilil podaljšek 50 sekund pred koncem rednega dela. Avstrijcem se je obrestovalo, da so manj kot pol minute prej iz vrat potegnili Bernharda Starkbauma in ga nadomestili s šestim hokejistom v polju. V podaljšu se rezultat ni spremenil, kazenski strel pa je edini izkoristil Konstantin Komarek (na spodnji sliki) in tako potopil Švicarje.