Hokejsko SP: lanski finalisti Švicarji vendarle do prve zmage

V Minsku Rusi ostajajo neporaženi, Slovaki in Švicarji končno do prvih zmag na prvenstvu, Čehi so se dolgo mučili z azzurri.

14. maj 2014 23.54
ICEHOCKEY-WORLD/
J. P., Delo.si

Minsk - Finalisti lanskega svetovnega prvenstva prve kakovostne skupine, hokejisti Švice, so na letošnjem šampionatu v Minsku potebovali natanko štiri dvoboje za prvo zmago. Na kolena so v izjemno izenačenem dvoboju spravili Nemce, ki jim nista pomagala niti dva gola Thomasa Oppenheimerja. Predvsem zanimiva je bila druga polovica druge tretjine, ko so poznejši zmagovalci v razmaku štirih minut z goloma Denisa Hollensteina in Kevina Romyja ušli s 3:1, dve minuti in pol pozneje je znižal Oppenheimer, za kaj več pa je Nemčiji zmanjkalo moči, čeprav je imela še celo tretjino časa za izenačujoči zadetek.

V večernem obračunu skupine B so se Rusi, ki na prvenstvu še ne poznajo poraza, znesli še nad Kazahstanom. Prve tri gole so dosegli ob številčni premoči na ledu, v začetku druge tretjine so zadeli dvakrat v razmaku 79 sekund. V poraženem moštvu sta oba gola prispevala člana četrte peterke, ki je na ploskvi prebila daleč najmanj časa. O razmerju moči na ledu zgovorno priča število strelov obeh ekip: Rusi so jih zmogli kar 47, Kazahstanci le 18.

V skupini A pa so morali Čehi preliti ogromno znoja za prvo zmago v rednem delu tekme doslej na prvenstvu, saj so dolgo lomili odpor čvrstih Italijanov in jih naposled odpravili z 2:0. Njihova zmaga je nadvse zaslužena, lahko pa bi bila še dosti višja, če ne bi med vratnicami »azzurrov« blestel izjemni Daniel Bellissimo, ki je zbral 35 obramb. Razmerje strelov je bilo namreč neverjetnih 37:11 v korist zmagovalcev, pri katerih je zmago v 56. minuti potrdil 42-letni »fosil« Jaromir Jagr.

Končno pa so se krstne zmage na tem prvenstvu veselili tudi Slovaki, proti katerim so Norvežani vzdržali natanko dvanajst minut. Tedaj je bil rezultat še izenačen na 2:2, obračun pa se je prelomil v zadnjih izdihljajih druge tretjine, ko je 18 sekund pred zadnjim piskom sirene zadel Ladislav Nagy. Isti igralec je prednost še oplemenitil v 48. minuti, že v naslednjem napadu 46 sekund pozneje pa je Michel Miklik dokončno strl norveški odpor.