Hokejsko SP: Rusi še naprej neporaženi, Čehi pokleknili

Danci so po kazenskih strelih spravili na kolena Češko, Belorusi iz 16 poskusov kar petkrat zatresli nemško mrežo.

17. maj 2014 12.26
17. maj 2014 12.46
ICEHOCKEY-WORLD/
M. Ž., J. P., Delo.si

Minsk - Ruski hokejisti so na svetovnem prvenstvu elitnega kakovostnega razreda v Minsku zabeležili še peto zmago, potem ko so danes na kolena Latvijo s 4:1. Rusi so večino dela opravili v prvi tretjini, ki so jo dobili s 3:1. Dvoboj so sicer bolje začeli Latvijci, ki so povedli v osmi minuti z golom Miksa Indrašisa, vendar pa so Rusi hitro odgovorili s tremi goli. Najprej je Viktor Tihonov v 11. minuti izenačil, pet minut pozneje je za rusko vodstvo zadel Sergej Širokov, v 19. minuti pa je Tihonov ob igralcu več zadel še drugič. Končni izid tekme je v 29. minuti postavil Sergej Kalinin.

Za veliko veselje domačih navijačev pa so poskrbeli Belorusi s tretjo zmago na prvenstvu, tokrat so na kolena spravili Nemce. Ti so resda že po dvanajstih minutah vodili z 2:0, nato pa se jim je ustavilo. Gostitelji turnirja so do konca druge tretjine že izenačili, v zadnjem delu pa med 43. in 50. minuto trikrat zatresli mrežo izjemno nezanesljivega čuvaja Roba Zeppa, ki je zbral le enajst obramb in moral kar petkrat na kolena ob zgolj 16 poskusih Belorusov, samo v zadnji tretjini kar trikrat ob le šestih strelih. Najbolj se je izkazal Mihail Grabovski z dvema goloma in eno podajo.

Lanski finalisti Švicarji so se le dokopali do druge zmage v Minsku, potem ko so kar štiri od šestih golov proti Kazahstanu zadeli ob številčni premoči, prvega pa celo od igralcu manj na ledu. Po zares udobnem vodstvu s 6:0 so nekoliko popustili in tekmecem, ki še vedno neuspešno lovijo prvo zmago na prvenstvu, dovolili nekoliko omiliti poraz. Zanimivo, tudi oni so oba gola dosegli z igralcem več na ploskvi.

Danci šokirali Čehe

Na prvi tekmi skupine A je Francija po kazenskih strelih premagala Norveško s 5:4 in zabeležila tretjo zmago na prvenstvu. Norvežani so po 22. minutah vodili z 2:0, ko so Francozi ob koncu druge tretjine v razmaku le 51 sekund dosegli kar tri gole - dvakrat je bil uspešen Antoine Roussel, enkrat pa Yorick Treille - in na odmor odšli s prednostjo 3:2. Norveška je po 90 sekundah zadnje tretjine izenačila na 3:3 z golom Daniela Sørvika, Francozi pa so 67 sekund pozneje znova povedli, strelec je bil Pierre-Edouard Bellemare. Norvežani so si podaljšek zagotovili v 46. minuti prek Mathisa Olimba, o zmagovalcu pa so odločali kazenski streli. Pri Norvežanih ga je izkoristil le Ken Andre Olimb, pri Franciji pa sta bila uspešna Damien Fleury in Stephane da Costa, ki je dosegel zmagoviti gol.

Tudi druga tekma dneva v skupini A je dobila epilog šele po hokejski loteriji, v njej pa so bili Danci nadvse nepričakovano boljši od Čehov. Ti so že do sedme minute obračuna dvakrat izkoristili številčno prednost na ledu in hitro vodili z udobnih 2:0, v 55. minuti pa s 3:1, pa niti to ni bilo dovolj za zmago. Tekmeci so prek Jesperja Jensena znižali ob igralcu več na ledu, podaljšek pa izvlekli natanko 57 sekund pred koncem rednega dela oziroma komaj 12 sekund po tem, ko je vratar Simon Nielsen zapustil ledeno ploskev. V podaljšku golov ni bilo, mož odločitve v kazenskih strelih pa je bil Mikkel Bødker.

Italijani pa so jo v obračunu s Slovaki še dobro odnesli (1:4), saj so zmagovalci na njihov gol sprožili kar 53 strelov, samo v prvi tretjini več kot »azzurri« v celi tekmi skupaj (23:20). Spet pa se je, kot že nekajkrat na prvenstvu, izkazal čuvaj italijanske mreže Daniel Bellissimo, ki je četrtič pokleknil, ko so imeli tekmeci že minuto in četrt celo dva igralca več na ledu.