Hokejsko SP: Švicarji podarili Fincem četrtfinale

Na SP elitne skupine so znani vsi četrtfinalisti. Prvi del tekmovanja neporažena končala Rusija, v skupini A na vrhu Kanada.

20. maj 2014 18.32
IHOCKEY-WORLD-LAT-SUI
Š. Ro., Delo.si

Minsk - V četrtfinale hokejskega svetovnega prvenstva elitne skupine v Belorusiji so se uvrstili še Finci. Tja so jih pripeljali Švicarji, ki so s 3:2 (2:0, 1:1, 0:1) premagali Latvijce, s čimer je Finska ostala na četrtem mestu predtekmovalne skupine B prav pred Latvijo.

Slednja je imel po sinočnjem težkem porazu proti Belorusiji zelo preprosto nalogo: zmagati je morala v rednem delu ali po podaljšku, če se je želela uvrstiti med najboljšo osmerico. Toda usoden je bil gol Yannicka Webra, 27 sekund po začetku druge tretjine.

Švica se je tako oddolžila Latviji za poraz na OI v Sočiju, povsem je nadzirala igro v prvi tretjini, medtem ko pri njenih nasprotnikih ni bilo videti prave želje, s katero je navduševala na začetku prvenstva. Švicarji so povedli po golu Damiena Brunnerja, dve minuti pozneje je mrežo zatresel še Domonik Schlumpf. Na začetku druge tretjine je vodstvo naraslo že na 3:0, ko je zadel Weber, četudi so le 90 sekund pozneje Latvijci vrnili udarec. Znižal je Koba Jass in vendarle še vdahnil svoji ekipi nekaj upanja. Dve minuti pred koncem je Zemgus Girgensons zadel še drugi gol, a za preobrat je bilo premalo.

V skupini B pa so ob Švicarjih zmagali še Američani, ki so s 5:4 ugnali Nemce, s stoodstotnim izkupičkom pa bo v izločilnih bojih nadaljevala Rusija, ki se ji je na zadnji tekmi z Belorusijo pridružil še zvezdnik Jevgenij Maljkin. Po hudem odporu v zadnji tretjini je vendarle padla tudi Belorusija (2:1). Gostitelji bi lahko v porimeru zmage na drugem mestu prehiteli Američane, tako pa so končali tretji z 12 točkami.

V skupini A na vrhu Kanada

V skupini A je Kanada danes premagala Norveško s 3:2 in si tako zagotovila prvo mesto na lestvici, Slovaška pa Dansko s 4:3. A je bilo že pred tem jasno, da so se v četrtfinale uvrstili Kanada, Švedska ter Francija in Češka, ki sta se pomerili na zadnji tekmi skupinskega dela. V podaljšku je zmagoviti gol za 5:4 in zmago Češke zabil Jan Kolar. Francija, ki se je v izločilne boje uvrstila prvič po 19 letih, je sicer zapravila vodstvo s 3:0 iz prve tretjine.

Italijo in Kazahstan, ki se poslavljata od elite, bosta prihodnje leto na SP zamenjali udeleženki olimpijskega turnirja v Sočiju Avstrija in Slovenija.