KAC preprečil tretjo zmago Olimpije za Bežigradom

Na zadnji tekmi zimske klasike na štadionu za Bežigradom so hokejisti Telemach Olimpije klonili proti Celovcu (2:4).

08. januar 2013 14.40
08. januar 2013 18.15
HOKEJ
D. O., Delo.si

Ljubljana - Potem, ko so hokejisti Telemach Olimpije na uvodni tekmi zimske klasike na štadionu za Bežigradom po podaljšku zlomili odpor VSV in nato malce presenetljivo nadigrali še Medveščak, so na tretji tekmi vendarle doživeli poraz.

V zaostali tekmi 32. kola lige EBEL je namreč KAC po odlični zadnji tretjini prišel do zmage z 2:4. To je bila tudi prva tekma zmajev brez Jana Muršaka, ki se bo zaradi začetka skrajšane sezone NHL vrnil v Detroit. Mariborčan, ki je s svojimi predstavami navdušil v zelenem dresu je bil tokrat v vlogi častnega gosta in je z metom uvodnega ploščka tudi slovesno odprl zadnjo tekmo.

Tretja tekma v petih dneh je imela še poseben pomen, saj so z njo obeležili 80-letnico prve mednarodne tekme med kluboma obeh držav, predhodnikom Olimpije Ilirijo in Celovčani iz leta 1932. Ob tej priložnosti sta si ekipi nadeli tudi posebne "retro" drese.

Poleg tega se je pred dvobojem od soigralcev in navijačev poslovil Jan Muršak. Igralec, ki je v zadnjih mesecih, ko je prisilni premor v NHL izkoristil za igranje pri ljubljanskem klubu, je postal ljubljenec občinstva in prispeval levji delež k uspehom, se vrača v NHL k Detroitu, danes pa je - potem ko je zadnjič zaigral na nedeljski tekmi - le še vrgel prvi plošček na tekmi in dobil poslovilno darilo ljubljanskega kluba: zelene rokavice, z željo, da jih nosi k rdečemu dresu Detroita ...

V ljubljansko-celovškem obračunu pa je bil vložek velik. Ekipi si želita prodreti v zgornji del lestvice; Celovčani so imeli pred današnjim dvobojem pet točk prednosti, Ljubljančani pa tudi neprijeten spomin na prvo tekmo novega leta, ko so prav pri današnjih nasprotnikih igrali odlično, a neučinkovito ter izgubili. V Ljubljani se je na koncu razpletlo enako, po vodstvu po dveh tretjinah je sledil preobrat in Celovčani so zmagali še drugič v tednu dni.

V večjem delu prve tretjine so imeli premoč domači. Vratarja Reneja Swetteta so preizkušali Brock McBride, Ken Ograjenšek in Anže Ropret. A šele ob drugi številni prednosti v 16. minuti so se domači navijači prvič razveselili. Kapetan Aleš Mušič je zadrsal ob ogradi in s strelom iz obrata plošček pospravil v kot vrat Celovčanov.

Nadaljevanje je bilo po željah zeleno-belih, saj je Miha Verlič že kmalu na začetku izkoristil zmedo pri nasprotnikih ter spretno povišal na 2:0. A kaj, ko so domači nato z nezbranostjo dovolili tekmecem, da so še v isti minuti znižali, potem ko se je Jerryju Kuhnu plošček odbil pred golom, Kevin Doell pa je poskrbel za znižanje. Celovčani so v drugi tretjini precej časa preživeli na klopi za kaznovane, česar pa Ljubljančani niso znali izkoristiti. Tako ob igralcu več kot tudi, ko so imeli na ledu dva več, prednosti niso izkoristili, ter kljub nekaj lepim priložnostim Swette v tem delu ni več klonil.

Vse te zapravljene priložnosti so pustile posledice v zadnjem delu. Ljubljančani so igrali neprepoznavno, za nameček so imeli sami dvakrat igralca manj in so ob drugi kazni tudi prejeli izenačujoči zadetek. A tudi ob izenačenih močeh niso bili več enakovreden tekmec, vse bolj so se umikali v obrambo in vratar Kuhn je bil najbolj zaposlen na ledu. Ni pa mogel preprečiti vsega, tako da so gostje v 57. minuti prišli do vodstva. Domači so sicer še poskušali, tudi brez vratarja ob koncu, kar pa se je spremenilo v še četrti zadetek avstrijske ekipe in potrdilo dokončen poraz domačih.

Po končani zimski klasiki se bodo Ljubljančani spet vrnili na standardno prizorišče v Tivoliju, že v petek pa jih čaka težka naloga. V goste namreč prihajajo vodilni Dunajčani.