Po prekinitvi pogajanj ogrožena nova sezona lige NHL

Pogajanja med lastniki klubov, vodstvom lige in združenjem igralcem so se v petek končala brez dogovora.

Objavljeno
01. september 2012 16.06
D. O., Delo.si
D. O., Delo.si
New York - V severnoameriški hokejski ligi NHL se vse bolj oddaljuje nov dogovor o delitvi dobička med lastniki in igralci. Stara kolektivna pogodba se bo iztekla 15. septembra. Če do takrat strani, ki ostajata na ločenih bregovih, ne bosta zgladili nesoglasij, bi se lahko znova zgodilo, da bi navijači ostali pred zaprtimi dvoranami.

Predstavniki delodajalske in delojemalske strani, lastniki moštev ter vodstvo lige na eni in združenje igralcev na drugi, so se v petek po manj kot dveh urah razšli brez dogovora. Pogajanja so v tem trenutku prekinjena, saj se strani še nista uskladili o novem terminu. Slednje ne prinaša nič dobrega, saj bi lahko znova prišlo do t.i. lock-outa, ko bi v ligi NHL zamrle prav vse dejavnosti, dvorane bi zaprle vrata, začetek sezone, prvenstvo bi se moralo začeti 11. oktobra, pa bi se odmaknilo v negotovost, dokler strani ne bi zgladili razhajanj, piše STA.

Na podlagi stare kolektivne pogodbe je igralcem v ligi NHL pripadlo 57 odstotkov prihodkov, lastniki pa si v novi razdelitvi bruto letnih prihodkov želijo delež igralcev precej oklestiti, kar je seveda naletelo na oster odpor. Pri prihodkih so vštete vstopnine, koncesije, medijske pravice, pokroviteljska sredstva ter prihodki od prodaje dresov in drugih rekvizitov in s hokejem ter ligo povezanih izdelkov. Lastniki, na pogajanjih jih zastopa komisar lige Gary Bettman, po novem ponujajo igralcem za plače 46 odstotkov, kar je le za malenkost popravljen prvoten predlog, po katerem bi igralcem pripadel le 43 odstotni delež.

Zaradi dolgotrajnih pogajanj in "lock-outa" je bil preložen začetek minule sezone severnoameriške košarkarske lige NBA, tokrat pa se nekaj podobnega obeta še v ligi NHL. Zaradi prekinitve prvenstva so klubi v rednem delu sezone 1994/95 namesto 82 tekem odigrali le 48. V sezoni 2004/05 lige NHL pa se je zgodil celo zgodovinski presedan, ko so prvič v profesionalnem športu onstran velike luže izgubili celotno sezono zaradi spora o delitvi dobička.

Izvršilni direktor združenja igralcev v ligi NHL (NHLPA) Donald Fehr delodajalske ponudbe ni sprejel, saj bi hokejisti najraje ostali pri starem, tako da so pogajanja zašla v slepo ulico, poznavalcem zakulisnega dogajanja pa je zadišalo po tretjem "lock-outu" v ligi NHL.