Po štirih letih Jesenice spet na vrhu

Podmežakla je bučno slavila 33. naslov prvakov, 10. v samostojni Sloveniji.

16. april 2015 02.11
Siniša Uroševič, šport

Jesenice – V Podmežaklo so se vrnili stari časi nasmejanih obrazov, veselja in nepopustljivih hokejistov. Železarji so namreč z včerajšnjo tretjo zmago zasluženo osvojili naslov prvakov po boju s tekmeci iz Ljubljane. Po vseh težavah so pred dvema letoma na Jesenicah sestavili novi klub, ki zdaj nadaljuje poslanstvo iz preteklosti.

Resda v tej končnici primanjkuje mojstrov na ledu, vseeno pa je Gornjesavska dolina včeraj podoživljala nekdanje čase, ko se je prav zaradi boja za naslov prvaka, najpogosteje proti večnim tekmecem iz Ljubljane, več dni rdeča nit vseh pogovorov sukala prav okrog palic in ploščka.

Jeseničani so si po treh tekmah – presenetljivo, a povsem zasluženo – priigrali izjemno priložnost za končno zmagoslavje, najzvestejši privrženci tivolskega moštva, ki se jih je med glasno domačo množico sinoči zbralo zelo malo, so še upali, da med zmaji ostaja vsaj toliko ognja za zasuk v tej končnici. Na tekmi št. 3 so se namreč prav osramotili z igro brez zmagovalne energije, povsem je na dlani, da se kaotično stanje z denarnimi dolgovi prenaša iz pisarne tudi na led. In to je bilo vidno tudi v včerajšnji uvodni tretjini, ko so bili drsalno in telesno Gorenjci precej močnejši, res pa semafor tega pri izidu po prvih dvajsetih minutah še ni razkrival – bilo je 0:0.

A komaj so akterji pridrsali v drugo tretjino, že je Podmežakla »eksplodirala«: bliskovit protinapad so gostitelji sklenili z golom ter nadaljevali v odločnem slogu. Naključni obiskovalec sinoči zagotovo ne bi uganil, kdo je pozimi igral s Salzburgom, Znojmom ali Vienno, kdo pa v tekmovanju drugega avstrijskega razreda. Toda Jesenice so se v tej končnici pod vodstvom trenerja Nika Zupančiča predstavile z zelo učinkovitim in všečnim konceptom. Olimpijina energija je bila sinoči za odtenek bolj opazna kot ob poraznem ponedeljku, zmaji so tudi izenačili, a še takrat z dvema igralcema več na ledu in ob glasnih protestih s tribun zaradi izključitev …

A sledilo je še dvajset minut hude bitke za naslov prvaka in spet je bilo na dlani: tako kot na Jesenicah hokejski navdušenci v teh dneh precej bolj dihajo z rdečo barvo kot Ljubljana v tej sezoni z zeleno, je bilo tudi v režiji in izvedbi domačega moštva več želje, povezane igre in spretnosti. Drugi gol je zabil jeseniški kapetan Miha Brus v trenutkih številčne premoči, že minuto prej je bil pred Miiko Wiikmanom, ki je reševal ljubljansko barko po najboljših močeh, a potopa na koncu ni mogel preprečiti.

Po štirih letih se je naslov prvaka vrnil v Podmežaklo, kjer je sledila dolga in vesela noč, po njej pa razmislek, kako slovenski klubski hokej kar najbolje zapeljati na tirnice, da bodo tribune večkrat tako polne kot sinoči …

IZJAVE PO TEKMI

Sašo Rajsar, napadalec Jesenic: »Pred tekmo smo se poskusili kar najbolj umiriti in nadaljevati s svojim uspešnim slogom igre v tej končnici. Ni dvoma, da je bila naša zmaga zaslužena, zdaj se spet vračamo v realnost in k svojim delovnim obveznostim. Vesel bom, ko se bomo spet srečali s soigralci na treningu, upam, da je ta lovorika lepa napoved naše hokejske prihodnosti.«

Anže Pogačar, predsednik Jesenic: »Nismo si niti predstavljali, niti sanjali o tem. A skozi mesece je postalo realnost. Očitno je naša pot prava, transparentna, realna, z medsebojnim zaupanjem in držanjem dogovorov. Navijači se vračajo, vse to počnemo zaradi njih. Hvala pokroviteljem, največja hvala pa igralcem, ki so v to verjeli. To ni profesionalna ekipa, nekateri so v službi, nekateri študirajo; zato iskrena hvala vsem. Upam, da bo prihodnost svetla, upam, da bomo nadaljevali po taki poti. Liga Ebel? Če je denar, ni težav, če pa ga ne bo, ne bomo igrali v Ebel. Rad bi, da to, kar obljubimo, tudi velja.«

Aleš Mušič, kapetan Olimpije: »Zanesljivo ne moremo biti zadovoljni, na koncu je zmagala boljša ekipa. Imeli so večjo željo, pokazali so to na ledu. Čestitke, pri nas pa so res bile težave, a to ni razlog za to, kar se je dogajalo. Krivi smo si predvsem sami. To, kar se kaže v klubu zdaj, je lahko pozitivno. Videli bomo, kaj se bo v naslednjih dneh in mesecih uresničilo in upam, da bo šlo na bolje.«

Gregor Koblar, napadalec Olimpije: »Jeseničani so osvojili naslov, ker so bili tudi na tej tekmi boljši. Ni nam šlo po željah, nikakor pa ne bom sprejel mnenja, da se nismo borili. A očitno se nam je poznal predolg tekmovalni premor.«