SP: Finska rane celila proti Nemčiji, Švedi mukoma do zmage nad Norveško

Na SP elitne skupine v Minsku je Finska s 4:0 premagala Nemčijo, Danska pa Italijo s 4:1. Do zmag tudi Latvija in Švedska.

13. maj 2014 18.45
IHOCKEY-WORLD-GER-FIN
Š. Ro., Delo.si

Minsk - Na svetovnem hokejskem prvenstvu elitne skupine v Minsku so si v finskem taboru po tretji tekmi vendarle oddahnili in zapisali prve tri točke. Prepričljivo, s 4:0 so premagali Nemčijo, ki tako še naprej ostaja brez uspeha proti nekdanjim svetovnim prvakom.

Finska je po porazih proti Rusiji in Latviji krvavo potrebovala te točke, če je še želela ostati v igri za četrtfinale. Ob tem ji je izdatno pomagal vratar Pekka Rinn, ki je z 20 obrambami ohranil prazno mrežo. »Suomi« so v prvi tretjini zabili dva gola: strelca sta bila Petri Kontiola in Jarkko Immonen. V drugi sta bila v razmaku 30 sekund uspešna še Olli Palola in Leo Komarov, v zadnji pa se izid ni spremenil.

Prve točke na prvenstvu je dosegla tudi Danska in s 4:1 premagala Italijo. Med strelce so se vpisali Jesper Jensen, Jannik Hansen, Emil Kristiansen in Kim Staal, ki je ob koncu zadel prazna vrata. Edini gol za Italijo je prispeval Diego Kostner. Šele drugič je v vratih Dancev stal Simon Nielsen in svojo prvo zmago slavil z 12 obrambami. Daniel Bellissimo je imel več dela in zbral 27 obramb.

V večernem terminu tekem je Kazahstan je danes s 4:5 moral priznati premoč Latviji. Napeto tekmo je z golom odločil Juris Stals po podaji Guntisa Galvina na začetku zadnje tretjine in tako preprečil Kazahstanu prvo zmago. Latvija je po zmagi nad Finsko pri šestih točkah in skupja z ZDA zaseda drugo mesto lestvice. V četrtfinale vodijo prva štiri mesta iz skupine. Vodijo Rusi z brezhibnim izkupičkom devetih točk.

V skupini B so na vrhu Švedi, ki so se danes mučili z Norvežani, a na koncu le zmagali z 2:1. Velika uganka za svetovne prvake je bil debitant v norveških vratih Steffen Soberg, ki je zbral 33 obramb in ostal nepremagan vse do konca druge tretjine. Po vodstvu Norvežanov z golom Mortena Olsena je izenačil Joakim Lindstrom. Pritisk Švedom je sadove obradoil v zadnjem delu, ko je bil uspešen Linus Klasen po asistenci Gustava Nyquista.