SP: zasuk Švedov, Rusi neusmiljeni do Fincev

Hokejisti Francije, ki so dan pred tem ugnali Kanado, so morali na SP v Minsku priznati premoč Italiji (1:2).

11. maj 2014 09.17
11. maj 2014 11.45
ICEHOCKEY-WORLD/
M. Ž., J. P., Delo.si

Minsk - Hokejisti Francije so po petkovi zmagi proti Kanadi na svetovnem prvenstvu elitne skupine v Minsku hitro doživeli hladno prho, saj so jih danes premagali Italijani z 2:1.

Francozi so dobro začeli dvoboj in ušli v 31. minuti z golom Laurenta Menunierja. Po 62 sekundah nadaljevanja si je dvominutno kazen prislužil Antonin Manavian, kar so Italijani znali izkoristiti in so izenačili v 33. minuti, ko je zadel Giulio Scandella.

»Azzurri« so se pred koncem druge tretjine znašli pod pritiskom, saj so skoraj dve minuti igrali z dvema igralcema manj - v 37. minuti sta bila izključena Christian Borgatello in Daniel Sullivan -, vendar so svojo mrežo v tem času ohranili nedotaknjeno. V zadnji tretjini so več pokazali Francozi in Italijane nastreljali z 9:5, vendar so bili njihovi poskusi jalovi. Še najbližje golu so bili v 47. minuti, ko je Baptiste Amar zadel okvir italijanskega gola.

Francozom se je ob koncu tekme maščevala neučinkovitost, saj so Italijani 58 sekund pred iztekom rednega dela dosegli zmagoviti gol. Akcijo je začel Daniel Tudin, čigar strel je Cristobal Huet še ustavil, nato pa se je plošček odbil do Markusa Ganderja, ki je zadel za zmago svoje reprezentance.

Norvežanom skandinavski derbi

Norvežani so se veselili še drugič na prvenstvu, tokrat so v skandinavskem derbiju odpravili Dansko, pa čeravno je ta že po treh minutah vodila z 2:0, dvakrat pa zadela v razmaku zgolj 20 sekund. Poznejši zmagovalci so izenačili z dvema goloma ob številčni premoči na ledu, v vodstvo pa prešla v 32. minuti, ko je Per-Age Skrøder izkoristil kazenski strel. Zanimivo: tudi preostala dva gola v dvoboju sta padla ob igralcu več na ploskvi.

Zasuk Švedov

V večerni poslastici so Čehi le osem sekund po prvem sodniškem metu ploščka že vodili, za rekordno hiter gol je poskrbel Tomaš Hertl. Ko so v 32. minuti povišali že na 3:1, je dišalo po kapitulaciji Švedov, ki pa so grizli do konca, priložnost iskali v igri ob številčni premoči na ledu in jo dvakrat tudi izkoristili. Izsilili so podaljšek, v katerem se mreži nista zatresli, zato so zmagovalca odločili kazenski streli, ključnega je uspešno izvedel Joakim Lindström.

Nemčija do druge zmage

V skupini B je Nemčija s 3:2 premagala Latvijo in zabeležila še drugo zmago na prvenstvu. Nemci so v prvih dveh tretjinah dvakrat povedli, vendar je Latvija dvakrat izenačila. Nemci so zmagovalca odločili v 56. minuti, ko je Thomas Oppenheimer izkoristil kazenski strel.

Belorusom dvoboj nekdanjih sovjetskih držav

Precej lažje delo so imeli gostitelji Belorusi, ki so v obračunu reprezentanc z nekdanjega sovjetskega območja spravili na kolena Kazahstan, ki je resda prvi vodil, nato pa le še nemo spremljal šov tekmecev, ki so iz 29 poskusih štirikrat zadeli v polno. Tretji gol je Sergej Kosticin zabil celo ob igralcu manj, zadnjega pa Aleksej Kaljužni štiri sekunde pred zadnjim piskom sirene v prazno mrežo.

Finci streljali, Rusi zadevali

V nocojšnjem derbiju skupine B so imeli Finci pobudo, čemur pritrjuje tudi razmerje strelov (36:26 v njihovo korist), Rusi pa so zadevali. Tako so za prvi gol Viktorja Tihonova potrebovali zgolj 99 sekund, drugega so prek superzvezdnika Alexa Ovečkina dosegli, ko so imeli na ledu dva hokejista več, tretjega prek Nikolaja Kuljomina pa celo ob igralcu manj na ploskvi.