SP: Rusi neporaženi tudi po tekmi z ZDA, domača evforija ob zmagi nad Švico

Belorusija se je pred 15.000 navijači v Minsku veselila zmage s 4:3 nad Švico. Francija je s 5:3 ugnala Slovaško.

12. maj 2014 18.02
ICEHOCKEY-WORLD/
Š. Ro., Delo.si

Minsk - Na svetovnem prvenstvu elitne hokejske skupine sta se prva dvoboja dneva končala z dvema senzacionalnima zmagama. V skupini A je znova udarila Francija, ki je prvi dan šokirala že Kanado, včeraj nekoliko razočarala s porazom proti Italiji, tokrat pa znova navdušila in po preobratu slavila s 5:3 proti Slovaški.

Odlični Francozi so v zadnji tretjini zabili kar štiri gole slovaškemu vratarju. Štiri minute pred koncem je končni izid postavil Damien Fleury, tik za tem, ko se je s soigralci rešil kar dveminutnega ogrožanja z dvema igralcema manj. Po dva gola sta za »trikolore« zabila Baptiste Amar in Antoine Roussel.

Slovaška ima tako za zdaj le eno točko v skupini A, Francija jih je zbrala že pet. »Že tretjič smo rezultat zapravili v zadnji tretjini, to je nesprejemljivo. Preveč kazni smo imeli, ponudili smo jim priložnosti, oni pa so jih izkoristili,« se je jezil Marek Hrivik.

Za Slovaško je dva gola zabil Ladislav Nagy, prve točke je z golom dosegel tudi Miroslav Šatan, ki je zadel za vodstvo s 3:1.

Evforija v Minsku

Belorusija po novi senzacionalni zmagi že sanja o napredovanju v četrtfinale SP. Uspel ji je namreč veliki met v skupini B: presenetila je Švico in zmagala s 4:3.

Glavni junak uspeha pred 15.000 navijači v Minsku je bil Sergej Kosticin z dvema zadetkoma in podajo za zmagoviti gol. Dve minuti pred koncem tekme ga je dosegel Mihail Grabovski. V dramatičnem zaključku so se morali Belorusi še ubranti po kazni Dmitrija Korobova, a se naposled le veselili velike zmage.

Za Švico so zadeli Yannick Weber, Reto Schappi in Etienne Froidevaux. V zadnji tretjini so v rokah že držali vodstvo s 3:2, a je nato izenačil Kosticin, ki je bil natančen že v šesti minuti.

Belorusija, ki je včeraj premagala Kazahstan, ima po treh tekmah šest točk, na dnu lestvice sta Švica in Finska, ki sta še brez točk.

Rusija se je oddolžila ZDA

Po velikem razočaranju na OI ruska reprezentanca na SP nadaljuje s prepričljivimi predstavami. Tako je nocoj visoko s kar 6:1 premagala večne tekmece iz ZDA in se jim oddolžila za poraz v Sočiju in na lanskem SP v Helsinkih, ko so klonili s 3:8.

To je bil tudi eden najhujših porazov Američanov po letu 1991, ko so na SP proti Sovjetski zvezi izgubili s kar 2:12.

Ameriško mrežo je v 7. minuti tekme načel Nikolaj Kuljomin, prvo tretjino pa je Rusija končala z vodstvo z 2:0, potem ko je prvi zvezdnik Aleksander Ovečkin mojstrsko izvedel kazenski strel. Nalet so Rusi zadržali tudi v zalčetku druge tretjine, udaril je Viktor Tihonov in povišal na 3:0, še enkrat pa se med strelce vpisal ob koncu druge tretjine. Med strelce sta se do konca tekme, ki je potekala ob glasni spodbudi Rusom s tribun, vpisala še Jevgenij Kuznjecov in Sergej Plotnikov.

Za Američane je edini gol zabil Justin Abdelkader. Rusi so za zdaj še edina neporažena reprezentanca na prvenstvu.

Kanadčanom derbi s Češko

Na vrhu skupine A so s sedmimi točkami Kanadčani, ki so s 4:3 dobili obračun s Češko. Prvo ime tekme je bil Joel Ward, ki je dosegel gol in podajo, strelsko uspešni so bili še Matt Read, Nathan MacKinnon in Morgan Rielly, vsi so na SP zadeli prvič.

Za Češko so zadeli Roman Cervenka, Jiri Novotny in Tomaš Hertl.