SP skupine A: Finska poskrbela za drugi zaporedni spodrsljaj Rusov

Na SP elitne skupine je Slovaško z 2:1 presenetljivo premagala Avstrija, Finska je ugnala Rusijo s 3:2.

10. maj 2013 17.21
ICEHOCKEY/WORLD
Š. Ro., Delo.si

Helsinki, Stockholm - V 4. kolu prvega dela prvenstva so danes na led prvi stopili Slovaki in Avstrijci. Slovaška je že sinoči presenetljivo klonila proti Latviji, tokrat pa doživela še neugoden poraz proti našim severnim sosedom. Avstrija je bila z 2:1 boljša po kazenskih strelih, zmago pa jim je zagotovil njihov prvi ostrostrelec Thomas Vanek. Levji delež k zmagi Avstrijcev je sicer prispeval tudi vratar Bernhard Starkbaum, ki je zbral kar 42 obramb.

Slovaki so sicer bolje odprli tekmo in že v 9. minuti prišli do vodstva. Tomas Rurovy je pobral odbitek po strelu Michala Sersena in z obratom mojstrsko poslal plošček v mrežo. V drugi tretjini sicer ni manjkalo priložnosti na obeh straneh, z zadetkom za izenačenjeso bili srečnješi Avstrijci. Sersen je pred slovaškim golom naredil veliko napako in plošček podaril veteranu Gerhardu Unterluggauerju, ki mu ni bilo težko zadeti. Brez večjih priložnosti se je nato končala zadnja tretjina in vodila v podaljšek.

V dodatnih minutah je bila občutno podjetnejša Avstrija, a bila za boljšo igro nagrajena šele v kazenskih strelih. Starkbaum je ustavil tri poskuse Slovakov, Vanek pa je zadel za zmago.

Svetovni prvaki klonili še drugi dan zapored

Po včerajšnjem presenetljivem porazu s Francozi so si branilci naslova svetovnih prvakov Rusi privoščili nov spodrsljaj. S 3:2 jih je danes premagala tudi Finska in navdušila domače navijače v Helsinkih.

Njihov glavni junak je bil z dvema goloma Petri Kontiola. Eden vodilnih strelcev ruske lige KHL, je na 25 tekmah vpisal 19 točk za Traktor Chelyabinsk, in se tako brez strahu zoperstavil ruskim zvezdnikom. Med strelce se je v drugi tretjini vpisal še Juhamatti Aaltonen, Sami Lepistö pa se je izkazal z dvema podajama.

Vodstvo, ki ga je že v 4. minuti zagotovil Kontiola, so Rusi izničili šele v drugi tretjini, ko je zadel Aleksander Rodulov. A tudi izenačenje ni trajalo dolgo, saj je Kontiola udaril še drugič. Poraz je z golom v zadnji tretjini nekoliko omilil še Ilja Kovaljčuk, ki je sicer pred koncem tekme izgubil živce in si prislužil petminutno kazen.

Rusi so že včeraj neslavno končali niz 13 zaporednih zmag, zdaj pa vpisali dva poraza. Potem ko so na prvih treh tekmah dosegli kar 15 golov, so na zadnjih dveh dosegli le tri. Finska je z zmago tudi presenetljivo zavzela vrh lestvice. Ima dve točki prednosti pred ZDA, ki pa imajo tekmo manj.

Kanadčani bolj zanesljivi

Na SP elitne skupine je bila danes v lovu za obstanek znova slovenska hokejska reprezentanca, ki je v Stockholmu izgubila s Češko. V večernem obračunu sta se v švedski prestolnici pomerili še Belorusija in Kanada.

Kanadčani so bili prepričljivi in zmagali s 4:1. Tako so se tudi povzpeli na vrh lestvice, kjer imajo dve točki prednosti pred Švico, ki pa ima tekmo manj.