SP skupine A: Risi šele po podaljšku klonili proti veliki Kanadi

Slovenski hokejisti so na zadnji tekmi na SP prikazali zelo dobro predstavo in proti Kanadi osvojili drugo točko (4:3).

13. maj 2013 17.53
ICEHOCKEY/WORLD
D. O., Delo.si

Stockholm - Slovenska hokejska reprezentanca je zaključila s svojimi nastopi na 77. svetovnem prvenstvu elitne skupine A. Že pred zadnjo tekmo proti favorizirani Kanadi je postalo jasno, da se risi selijo v nižje tekmovanje, saj so Danci uspeli premagati Belorusijo (3:2) in si tako zagotovili obstanek med hokejsko elito. Belorusi v nobenem primeru ne bi mogli izpasti iz elite, saj prihodnje leto gostijo SP skupine A. V divizijo I se tako selita Slovenija in sosednja Avstrija, ki je izgubila ključni dvoboj proti močni Rusiji (8:4). B

Varovanci Matjaža Kopitarja so na zadnji sedmi tekmi prikazali zelo dobro predstavo, saj so dodobra namučili Kanadčane. Slednji so šele po podaljšku uspeli zlomiti odpor risov in slavili zmago s 4:3. Z dvema goloma se je izkazal Jan Urbas, enega pa je prispeval kapetan Tomaž Razingar. Slovenija je tako na letošnjem SP osvojila dve točki in turnir zaključila na zadnjem mestu v skupini S.

Urbas v treh minutah zadel dvakrat

Tako kot na zadnji tekmi proti Švedski je selektor Kopitar tudi na obračunu s Kanado v vrata postavil mladega Luka Gračnarja. Kanadčani so bili v uvodnih minutah bolj nevarni tekmeci, toda dva gola so zabili Slovenci. Že v tretji minuti so slovenski nasprotniki prišli do nevarne priložnost, toda Gračnar je tudi z nekaj sreče uspel ustaviti plošček ob svoji desni vratnici. Ryana O`Reillyja je od prvega gola ločilo vsega nekaj milimetrov.

Toda risi so uspeli nevarno odgovoriti in celo povedli. V šesti minuti je Jan Urbas po podaji David Rodmana preigral dva kanadska branilca in s strelom pod prečko iz neposredne bližine premagal Devana Dubnyka. Urbas je le tri minute kasneje s samostojno akcijo povišal že na 2:0. D. Rodman je na sredini prestregel plošček in ga podal 24-letnemu slovenskemu napadalcu, ki je krenil v hiter protinapad in z natančnim strelom v desni spodnji vratarjev kot zadel še drugič na tekmi.

V 12. minuti so imeli Kanadčani prvič na tekmi igralca več (izključen je bil kapetan Tomaž Razingar), toda Slovenci so se uspeli ubraniti. Kanadčani so prevzeli pobudo in uprizorili kar nekaj nevarnih akcij, a brez uspeha. Risi so zapretili pet minut pred koncem tretjine, toda izid se ni več spremenil. 12 sekund pred koncem je bil zaradi spotikanja izključen Steven Stamkos.

Razingar za novo vodstvo Slovenije

Toda Kanadčani so že v uvodnih minutah druge tretjine stvari postavili na svoje mesto. Slovenci so sicer drugo tretjino začeli z igralcem več, toda do dveh nevarnih priložnosti so prišli Kanadčani. V zadnjih sekundah powerplaya je Matt Duchene z beckendom vendarle uspel spraviti plošček za hrbet Gračnarja in znižal na 2:1. Izkušeni Kanadčani so drugi gol zabili le 50 sekund kasneje, ko se je po zmedi pred slovenskim vratom najbolje znašel Steven Stamkos in izenanačil 2:2.

Borbeni risi pa so v 28. minuti vnovič uspeli povesti. Po dobljenem sodniškem metu je do ploščka prišel Luka Bašič, ki je ustrelil z modre črte, pred vrati pa je smer ploščka spremenil kapetan Razingar in tako poskrbel za vodstvo s 3:2.

Ob koncu tretjine je imela četa Lindya Ruffa šest zaporednih minut igralca več (drug za drugim so bili izključeni Rok Pajič, Aleš Kranjc in Blaž Gregorc), toda ni našla poti mimo strnjene slovenske obrambe. Še drugič so se varovanci Matjaža Kopitarja na odmor odpravili z vodstvom.

Stamkos mož odločitve v podaljšku

Risi so v zadnjo tretjino vstopili bolj zbrani in niso ponovili napake iz druge tretjine, ko so prejeli dva hitra gola. Kanadčani so imeli sicer plošček občutno več v svojih palicah, toda do pravega strela niso prišli. V 48. pa je Brendon Dillon, ki v NHL nosi dres moštva Dallas Stars, vendarle uspel prebiti borbeno slovensko obrambo in izid izenačil na 3:3.

Po prejetem golu so Slovenci pokazali zobe in prišli do nekaj nevarnih strelov, Urbas je bil blizu hat-tricka, toda Dubnyk se ni pustil premagati in je pokril plošček. V 53. minuti je naš udarni napad zrežiral lepo akcijo, toda strel Tičara je žal končal v lovilki kanadskega vratarja. Tri minute pred koncem se je pred Gračnarjem sam znašel Jordan Eberle, toda dvoboj iz oči v oči je dobil slovenski vratar.

Po rednem delu tekme je izid ostal 3:3, Slovenija si je tako proti hokejski velesili izborila veliko točko. V tretji minuti podaljška so sodniki zaradi manjšega pretepa izključili Davida Rodmana in Jaya Harrrisona. V 64. minuti je z drugim golom na tekmi zmagovalca odločil Stamkos.