SP: Francozi presenetili Kanado, Rusija s »petardo« odpravila Švico

Francozi so uvodni dan SP po kazenskih strelih porazili Kanado s 3:2, Rusi so s 5:0 premagali lansko finalistko Švico.

09. maj 2014 15.14
09. maj 2014 15.45
ICEHOCKEY/WORLD

Minsk - V beloruskem Minsku se je danes začelo 78. svetovno prvenstvo v hokeju, na katerem so gledalci že prvi dan videli presenečenje.

Tega so pripravili Francozi, ki so po kazenskih strelih premagali olimpijske prvake iz Kanade s 3:2.

»Galski petelini« so bolje začeli tekmo in povedli v 18. minuti, ko je Stephane da Costa zadel z igralcem več na ledu. Kanada je izenačila še pred odhodom v slačilnici, Brayden Schenn je izkoristil številčno premoč svojega moštva in zadel 16 sekund pred koncem tretjine.

V drugi tretjini so imeli pobudo Kanadčani, ki so sprožili sedem strelov več od Francozov (13:6), vendar je ostalo pri izidu 1:1. Reprezentanci sta v zadnjih dvajsetih minutah dosegli po en gol, najprej je Erik Gudbranson v 51. minuti povedel Kanado v vodstvo, Francozi pa so izenačili z drugim golom Stephana da Costo v 53. minuti.

Redni del se je končal brez zmagovalca (2:2) in tudi podaljšek ni prinesel spremembe rezultata, zato so sledili kazenski streli, kjer je francoski junak postal Pierre-Edouard Bellemare.

»Današnja tekma je bila dobra lekcija za naše mlade hokejiste. Francozi so se dobro branili pred svojim golom in njihov vratar se je izkazal z nekaj izjemnimi obrambami, sami pa si nismo pripravili dovolj priložnosti. Dvoboj je pokazal, za kako močno tekmovanje gre in kako se bodo reprezentance borile proti Kanadi,« je o dvoboju povedal kanadski selektor Dave Tippett.

Čehi po podaljšku premagali Slovake

Tudi druga tekma skupine A je bila zelo izenačena, saj so Čehi za zmago proti Slovakom potrebovali podaljšek.

Čehi so povedli v 6. minuti z golom branilca Ondreja Nemca. Slovaška je v drugi tretjini dosegla dva gola in rezultat obrnila v svojo korist, uspešna sta bila Michel Miklik v 26. in Marek Viedensky v 36. minuti.

Slovaška je vodila vse do 58. minute, ko je podaljšek izsilil češki veteran Jaromir Jagr. Njegova reprezentanca je nato po manj kot dveh minutah nadaljevanja odločila zmagovalca, strelec odločilnega gola je bil Jakub Klepiš.

Švicarska obramba zdržala le 13 sekund

Hokejisti Rusije, ki se bodo na svetovnem prvenstvu poskušali pobrati po debaklu na domačih olimpijskih igrah v Sočiju, so tekmovanje otvorili z visoko zmago proti Švici (5:0).

Ruski hokejisti so dvoboj začeli zelo suvereno in povedli po vsega 13 sekundah, ko je z desne strani zadel Sergej Plotnikov. »Zbornaja komanda« je svoje vodstvo podvojila v sedmi minuti, za kar je z igralcem več poskrbel Aleksander Ovečkin, do konca uvodne tretjine pa je zadel še Vadim Šipačjov, ki je v 18. minuti kot tretji premagal vratarja Leonarda Genonija.

Gledalci v dvorani Minsk so tudi v drugi tretjini videli prevlado Rusije, ki je v 30. minuti povišala na 4:0, potem ko je branilec Anton Belov sprožil z modre črte, plošček pa zletel med nogama vratarja Genonija in končal v mreži. Rusija je v zadnji tretjini dosegla še en gol, za »petardo« je v 59. minuti poskrbel 33-letni Danis Zaripov.

Američani zlahka prek Belorusije

Zelo prepričljivo so tekmovanje začeli Američani, ki so na svoji prvi tekmi premagali Belorusijo s 6:1.

Pri Američanih je dva gola dosegel branilec Jacob Trouba, po enkrat pa so zadeli Brock Nelson, Johnny Gaudreau, Colin McDonald in Jake Gardinder. Za Belorusijo je zadel Andrej Stepanov.