SP v hokeju: Rusija in Finska slavili še drugič, Latvijci ugnali Nemčijo

Gostiteljica prvenstva Finska je z 1:0 premagala Slovaško, Rusi pa so za drugo zmago ugnali Norveško (4:2).

06. maj 2012 10.46
06. maj 2012 11.15

Stockholm, Helsinki - Reprezentanci Rusije in Finske sta odlično začeli svetovno prvenstvo elitne skupine, saj sta po dveh kolih vknjižili prav toliko zmag.

Finci so še drugič slavili z minimalnim rezultatom (1:0), po Belorusih so tokrat premagali Slovake, ki še naprej ostajajo brez točke. Po drugi strani je gostiteljica Finska v dveh tekmah dosegla le dva gola, a vseeno osvojila šest točk. »Nimamo razlogov za skrbi, saj si na vsaki tekmi pripravimo veliko priložnosti za gol. Verjamem, da se nam bo z vsakim zadetkom povečala samozavest in se bomo lahko bolj sprostili,« je povedal kapetan Finske Mikko Koivu.

V dosedanjem delu prvenstva je dve zmagi vknjižila tudi Rusija, ki je danes s 4:2 premagala Norvežane. Varovanci Zinetule Bilyaletdinova tako še naprej ostajajo nerešiljiva uganka za Noveržane, ki so od leta 1954 vseh osem medebojnih obračunov.

Zmaga Francije in Italije

Prva dvoboja dneva sta pripadla ekipam, ki na prvenstvu še niso zmagale. V skupini A so Francozi proti Kazahstanu dvakrat vodili s tremi goli razlike (3:0, 4:1) in nato s slabšo igro svojim nasprotnikom omogočili, da so se vrnili v igro (3:4). Za kaj več pa je Kazahstancom zmanjkalo energije, tako da so Francozi na koncu zasluženo zmagali (6:3).

V skupini B so obračun Danske in Italije so bolje začeli drugi, ki so po petnajstih minutah vodili z 2:0, vendar so prvi do 32. minute rezultat obrnili sebi v prid (3:2). Italijani so se po manjšem šoku vendarle uspeli pobrati, le dve minuti po tretjem prejetem golu je za izenačenje poskrbel Matt de Marchi, mreži pa se nato do konca rednega dela nista več zatresli.

V podaljšku so Italijani hitro odločili zmagovalca, po le 52 sekundah je Giulio Scandella svoji ekipi priboril prvi točki na prvenstvu.

Slovaška namučila Finsko

Ena izmed gostiteljic svetovnega prvenstva, reprezentanca Finske, je tudi v drugem obračunu slavila z minimalnih 1:0, tokrat je porazila Slovaško. Domači so povedli v 8. minuti prek Janneja Pesonena, njihovim nasprotnikom pa kljub večjemu številu strelov v prvi tretjini (12:9) ni uspelo izenačiti.

Finci so v 28. skoraj podvojili svoje vodstvo, vendar je branilec Rene Vydareny z odličnim posredovanjem svoje moštvo obdržal v igri. Slovaška je do konca rednega dela večkrat streljala na naspronikova vrata (26:22), a je ostalo pri zmagi domače reprezentance, ki je po dveh tekmah zbrala maksimalnih šest točk.

Prva zmaga Latvije

Tretji dan prvenstva sta zaokrožili Nemčija in Latvija. Slednja je v 24. minuti že vodila z dvema goloma razlike (2:0), a so nasprotniki prek Johna Trippa in Kaija Hospelta izid izenačili še pred koncem druge tretjine. V napeti končnici so nato Latvijci izkoristili številčno premoč in zahvaljujoč natančnemu Aleksejsu Širokovsu vknjižili prvo zmago (3:2).

Po dveh odigranih kolih se s popolnim izkupičkom lahko pohvalijo štiri reprezentance, Švica in Finska v skupini A ter Rusija in Švedska v skupini B.