SP v hokeju: Kanadčani le zlomili odpor Slovaške, gladka zmaga ZDA

Na uvodni tekmi SP v hokeju elitne skupine so Američani s 7:2 ugnali Francijo, Kanada dobila derbi proti Slovaški (3:2).

04. maj 2012 15.44
04. maj 2012 15.50
D. O., Delo.si

Stockholm/Helsinki - Na Švedskem in Finskem se je danes z uvodnimi dvoboji tudi uradno pričelo 76. hokejsko svetovno prvenstvo elitne divizije, ki se odvija po novemu tekmovalnem sistemu.

Američani so prvenstvo pričeli odlično, saj so v Helsinkih v skupini A s kar 7:2 odpravili Francoze. Kyle Okposo je zadel dvakrat za ZDA, izkazal se je tudi Max Pacioretty, ki je dosegel gol in imel tudi dve podaji. »Pomembno je, da ne podcenujemo nobene reprezentance. Ko igraš na tako močnem prvenstvu, so si vsi med seboj izenačeni,« je po tekmi dejal ameriški vratar Jimmy Howard.

Derbi dneva pripadel Kanadi

Na drugem dvoboju v skupini A so Kanadčani na derbiju dneva le stežka zlomili odpor Slovaške (3:2). V uvodni tretjini si nobena od reprezentanc ni priigrala veliko priložnosti. V 15. minuti je kanadski kapetan Ryan Getzlaf nase lepo povlekel slovaške branilce in nato podal do Jamieja Benna, ki je zadel za 1:0.

Slovaki so odgovorili v uvodu druge tretjine, ko je izenačil 18-letni branilec Ryan Murray. Igra se je nato razživela, kar so izkoristili gostje iz Kanade. Najprej je v 33. minuti za novo vodstvo zadel Jordan Eberle, le tri minute kasneje je zadel še Andrew Ladd (3:1). Slovake je v 43. minuti v igro vrnil Milos Bartovič, a jim ni uspelo pripraviti preobrata.

»Prvenstvo smo pričeli dobro, sedaj je na nas, da igramo vse bolje. Zavedamo se namreč, da nas iz tekme v tekmo čakajo težji obračuni. Vsi smo dali tokrat vse od sebe, zato je to prava moštvena zmaga,« je bil zadovoljen branilec Kanade Dion Phaneuf. V skupini A so do zmage prišli še Finci, ki so bili boljši od Belorusije.

Nemci le končali črni niz proti Italiji

Odigrana je tudi prva tekma v Stockholmu, ki gosti obračune v skupini B. Do uvodne zmage so prišli Nemci, ki so prvič po letu 1992 na SP uspeli ugnati Italijane (3:0). »To je bila naša prva tekma na tem SP, zato smo bili še malce nervozni. Sicer smo napravili nekaj manjšin napak, a smo lahko zadovoljni z zmago.Splošno gledano smo bili dobri,« je dvoboj ocenil nemški napadalec John Tripp. Na drugi tekmi v skupini B so Čehi ugnali Dansko z 2:0, branilka naslova Švedska pa je s 3:1 opravila skandinavske tekmece Norvežane.