SP v hokeju: Američani ugnali Beloruse, četrta zmaga Rusov

Hokejisti Združenih držav Amerike so slavili proti Belorusiji (5:3) dosegli tretjo zmago na svetovnem prvenstvu.

10. maj 2012 16.02
10. maj 2012 22.57

Helsinki/Stockholm - Nadaljujejo se obračuni na svetovnem prvenstvu elitne skupine, ki ga gostita Švedska in Finska.

Na tem so danes že zaključili uvodni dvoboj dneva, v katerem so Američani s 5:3 premagali Beloruse. Dvoboj so bolje pričeli prvi, ki so že po sedmih minutah vodili z 2:0, a drugim je uspel povratek. Beloruse sta v igro vrnila Alexei Kalyuzhny in Alexei Ugarov, ki sta zadela v 17. oziroma 21. minuti. To je Američane predramilo, saj so v nadaljevanju dvoboja zaigrali odločneje in še trikrat premagali nasprotnega vratarja Andreja Mezina (5:3).

»Čaka nas še veliko dela. Naš cilj je dobro igrati vseh šestdeset minut, kar nam danes ni uspelo. Moramo se zbrati in celoten dvoboj odigrati po najboljših močeh, šele takrat bomo uspešni,« je bil po zmagi kritičen Američan Max Pacioretty.

Rusi s popolnim izkupičkom

Reprezentancija Rusije tudi po četrtem dvoboju ostaja neporažena. Danes ji je nasproti stala izbrana vrsta Danske, ki se ji je uspelo upirati le do 14. minute. Nato sta sledila gola Jevgenija Malkina in Dmitrija Kalinina, ki sta poskrbela za neulovljivo prednost Rusije (3:1).

»Pred tekmo smo govorili, da moramo več streljati, zlasti z razdalje. Tako ste danes lahko videli naše napadalne sposobnosti, s katerimi smo naprotnikom povzročali veliko težav,« je dejal ruski trener Zinetula Bilyaletdinov, čigar varovanci so povsem nastreljali Dance (52:34).

Rusija se bo jutri v derbiju skupine B pomerila s Švedsko, obe moštvi sta na prvenstvu še neporaženi, kar obeta zanimiv in napet dvoboj.

Finska sedmica

Četrto zmago na prav toliko dvobojih so vknjižili hokejisti Finske, ki ao se znesli nad Francozi (7:1). Domačini so v prvi tretjini dosegli le gol, nato pa so se navijačem odkupili z učinkovito igro v drugih dvajsetih minutah. V teh so kar štirikrat premagali vratarja Francije, Fabrica Lhenryja, in sprožili kar 16 strelov več od nasprotnikov (19:3).

Francozi so v zadnji tretjini le prišli do častnega zadetka, ki ga je v 44. minuti zabil Anthony Guttig, a visokega poraza niso mogli preprečiti. Reprezentanca Finske se bo že jutri pomerila s Kanado, ki je v treh tekmah zbrala 10 točk.

Češka odpravila Latvijo

Tekmovalni dan sta zaokrožili Češka in Latvija. Prvim je po zaostanku z 0:1 uspel popoln preobrat in so slavili še tretjič na štirih dvobojih (3:1). Hokejisti Češke po zmagi ne bodo imeli veliko časa za počitek, saj se bodo jutri pomerili z Italijo, Latvijo pa v soboto čaka obračun z Norveško.