Greiplu zadnja etapa Toura, Froomu druga skupna zmaga

Nemec Andre Greipel je dobil zadnjo, 21. etapo Toura, veliki zmagovalec dirke pa je Britanec Chris Froome.

26. julij 2015 21.26
CYCLING-FRA-TDF2015-LINE

Pariz - Nemški kolesar Andre Greipel je zmagovalec 21. etape dirke Po Franciji, s katero se je tudi končala ta najprestižnejša kolesarska dirka na svetu. Skupni zmagovalec je postal Britanec Chris Froome.

Udeležence dirke je za konec čakala 109 kilometrov dolga etapa, ki se je končala s ciljnim šprintom. Največ moči je imel Greipel, ki je slavil četrto etapno zmago na letošnji dirki, drugi je bil Francoz Bryan Coquard, tretji pa Norvežan Alexander Kristoff (oba v času zmagovalca). Edini slovenski predstavnik Kristjan Koren je zasedel 26. mesto.

»Počutim se izjemno, saj sem vedno sanjal o zmagi na zadnji etapi Toura. Rad bi se zahvalil svojim moštvenim sotekmovalcem, ki so mi pripravilii izjemno izhodišče za napad, ob tem pa gre zahvala tudi mojim staršem, trenerjem, prijateljem in drugim, ki so mi stali ob stranije bil vesel Greipel.

Froome drugič kralj Toura

V skupnem seštevku je bilo vse že odločeno. Skupni zmagovalec je postal Chris Froome, ki je med današnjo etapo nazdravljal s šampanjcem in ciljno črto prečkal na 136. mestu (čas zmagovalca). Postal je prvi britanski kolesar z dvema skupnima zmagama na Touru (2013, 2015).

Končno drugo mesto je osvojil Kolumbijec Nairo Quintana (+1:12), tretje pa Španec Alejandro Valverde (+5:25). Kristjan Koren je končal na 64. mestu (+2:51:44).

»Na začetku bi se rad zahvalil svojim moštvenim kolegom, brez vas ne bi stal na tem mestu, rad bi izrazil svoje spoštovanje in zahvalo. Ta rumena majica je v enaki meri vaša kot moja. Hvala tudi vsem iz ekipe Sky, ki so me podpirali v težkih trenutkih. Hvala tudi moji ženi Michelle, tvoja ljubezen in podpora mi predstavljala veliko motivacijo,« je uvodoma povedal Froome in nadaljeval: »Ne vozim zaradi lastne slave. Uživam v vsakodnevnih treningih, strasti do športa in vožnje na robu zmogljivega. Rad bi vozil do 36., 37. ali celo 38. leta, če bo telo to dopuščalo. Nairo Quintana je močan in prihodnost je njegova. A za naslednje leto menim, da bomo spet videli lepo dirko,« je zaključil britanski kolesar, glavni junak letošnjega Toura.

Britancu dve majici

Chris Froome je na koncu poleg rumene majice osvojil tudi pikčasto, ki pripada kolesarju z največ točkami na gorskih ciljih, Slovak Peter Sagan je osvojil zeleno za največ osvojenih točk, Kolumbijec Nairo Quintana je kot najboljši mladi kolesar osvojil belo majico, Francoz Romain Bardet pa rdečo za najbolj borbenega kolesarja Toura. Med ekipami je bil prvi Movistar (255:24:24), drugi Sky (+57:23) in tretji Tinkoff-Saxo (+1:00:12).

Izidi 21. etape (Sevres - Paris, 109 km)