Pariz-Nica: Gallopin z zmago do vodstva, Špilak drugi

Francoz Tony Gallopin je s samostojno vožnjo dobil šesto etapo, Simon Špilak je končal na drugem mestu.

14. marec 2015 18.01
CYCLING-FRA-PARIS-NICE

Nica - Francoski kolesar Tony Gallopin (Loto-Soudal) je zmagovalec šeste etape dirke od Pariza do Nice, z današnjim uspehom pa je tudi prevzel vodstvo v skupnem seštevku.

Francoz je 180,5-kilometrsko etapo odločil s samostojnim pobegom in ciljno črto prečkal 32 sekund pred Simonom Špilakom (Katjuša), tretje mesto je z istim časom osvojil Portugalec Rui Costa iz ekipe (Lampre-Merida). Preostali slovenski predstavnik Borut Božič (Astana) je osvojil 59. mesto (+23:01).

»Težko je bilo tudi zaradi dežja, dan je bil res zahteven. Prikolesariti do zmage na tako zahtevni etapi je res težko. Upam, da si bom opomogel do jutri. Vožnja na čas ni moja najboljša disciplina, toda bomo videli. Vse bom dal od sebe, da zmagam,« je pojasnil Gallopin.

Simon Špilak je po odličnem drugem mestu priznal, da ni vedel za Gallopinov položaj: »Iskreno povedano, nisem vedel, da je nekdo pred mano. Spust je bil preveč nevaren, zato sem bil osredotočen in mislil, da smo v vodstvu. Kakorkoli, etapa je zame bila dobra. Bilo je težko zaradi dežja, mraza in vzponov. Na zadnjem sem napadel skupaj še z nekaterimi kolesarji. Na koncu smo ostali štirje. Na spustu sem bil 100-odstotno osredotočen, ker sem vedel, da so favoriti za nami. Na koncu sem ukradel nekaj dragocenih sekund. Jutri bo odločilna etapa, sem pripravljen.«

26-letni Gallopin je prevzel vodstvo v skupnem seštevku, po šestih etapah ima 36 sekund prednosti pred Avstralcem Richiejem Portejem (Sky), tretjeuvrščeni Poljak Michal Kwiatkowski (Etixx-Quick Step) pa zaostaja za 37 sekund. Simon Špilak je napredoval na sedmo mesto (+53), Borut Božič je 81. (+47:12).

Poelsu etapna zmaga in vodstvo

Četrto etapo dirke od Tirenskega do Jadranskega morja je dobil Nizozemec Wout Poels (Sky), ki se je s tem uspehov povzpel na prvo mesto skupnega seštevka.

Poels je 218-kilometrsko etapo končal s 14 sekund pred Kolumbijcem Rigobertom Uranom (Etixx-Quick Step) in Špancem Joaquimom Rodriguezom (Katjuša).

Med slovenskimi kolesarji je bil najvišje Luka Pibernik (Lampre) na 72. mestu (+7:59), Kristijan Koren (Cannodale-Garmin) je bil 82. (+11:05), Luka Mezgec (Giant-Alpecin) pa 114. (13:41).

Poels ima po štirih etapah 17 sekund prednosti pred Uranom, Britanec Stephen Cummings (MTN-Qhubeka) na tretjem mestu zaostaja 26 sekund. Luka Pibernik je 74. (+9:04), Kristijan Koren 82. (+11:23), Luka Mezgec pa 143. (+18:20).