Roglič na Portugalskem končal kot peti

Lansko zmago na kolesarski dirki po Algarveju je ubranil Britanec Geraint Thomas, član moštva Sky.

21. februar 2016 19.28

Alto do Malhão - Britanski kolesar Geraint Thomas, član moštva Sky, je ubranil lansko zmago na 42. izvedbi dirke po Algarveju na Portugalskem. Do podviga mu je pomagal tudi do danes vodilni Nemec Tony Martin (Etixx-QuickStep), ki pa se je na zadnji etapi na 169 kilometrov dolgi progi med Almodovarjem in Alto do Malhãom znašel v težavah in padel.

Etapo je tako dobil dvakratni skupni zmagovalec dirke (v letih 2009 in 2010), 33-letni španski Tinkoffov as Alberto Contador, ki je tako v končnem seštevku skočil na tretje mesto. Danes je prva zasledovalca, Italijana Fabia Aruja (Astana) in Francoza Thibauta Pinota (FDJ), za seboj pustil za dvajset sekund, Thomas je na petem mestu zamudil še osem sekund več.

Contador je sicer v etapi s štirimi vzponi, po dvema druge in tretje kategorije (zadnji je bil ciljni), napadel v poslednjih kilometrih, venda prepozno, da bi vodilnim napravil še več škode. Thomas je tako v skupnem seštevku pred njim zadržal 26 sekund naskoka, rojak Ion Izagirre (Movistar) pa ga je naposled ugnal za sedem sekund.

Vnovič pa se je izkazal tudi slovenski zastopnik Primož Roglič (LottoNL-Jumbo). Ciljno črto je namreč prečkal na šestem mestu ob boku končnega zmagovalca, v skupnem seštevku pa se veselil petega mesta z 49 sekundami zaostanka za Otočanom. Šestindvajsetletni nekdanji smučarski skakalec se je najbolj izkazal v drugi etapi s tretjim mestom.

Slovenija je imela na portugalski preizkušnji še enega predstavnika, Kristijan Koren (Cannondale) je z današnjim zalogajem opravil skoraj šest minut počasneje kot Contador in zasedel 79. mesto, v skupnem seštevku je torej končal v spodnji polovici. Današnja proga je bila sicer zelo selektivna, njen davek pa je bil 18 odstopov.