SP: cestna prvakinja slavila v krosu, Slovenki zdelala višina

Francozinja Pauline Ferrand-Prevot je nova svetova prvakinja v olimpijskem krosu. Klemenčičeva 15., Žakljeva 18.

05. september 2015 11.11
05. september 2015 11.31
M. Ž., Š. Ro., Delo.si

Vallnord - S svetovnim prvenstvom v Andori se bo končala sezona tekem gorskega kolesarstva na najvišji ravni. Z zadnjo dirko sta tako že opravili tudi najboljši Slovenki Blaža Klemenčič in Tanja Žakelj, a nista uresničili želja po visokih uvrstitvah, temveč končali na 15. in 18. mestu.

Resda kolajn letos ni bilo pričakovati, vseeno pa sta načrtovali vsaj preboj v deseterico. Toda visoka nadmorska vipina (2000 m) je terjala svoj davek, dirka je bila težka, zato sta sezono sklenili z nekoliko grenkim priokusom.

Žakljeva je začela iz prve štartne vrste, Klemenčičeva iz tretje, skozi travnati predel proge in na vzpon pa se nista podali povsem v ospredju. Sanj in upanja o dobrem rezultatu na zadnji dirki je bilo hitro konec, saj so bili zaostanki veliki, do konca je obema ostalo trpljenje na nadmorski višini približno 2000 metrov, kar je obe povsem uničilo.

»Začela sem dobro, a takoj, ko se je začel klanec, so pred mano padle. Šla sem s kolesa, ampak so še enkrat 'butnile' vame. Počasi sem začela prehitevati, sredi dirke me je začelo boleti koleno, nato sem še padla ... Brez višinskih dirk se tukaj ne da nič početi. To se je videlo. Dirka je bila res težka,« je billa razočarana Klemenčičeva. »Želela sem si več, ampak ne gre. Najprej me je ustavil padec, nato še višina. Brez višinskih priprav to ni to.«

Z njo se je strinjala tudi Žakljeva in menila, da so vse najboljše že bile prilagojene na višino. »Nimamo kaj, za tak sistem - da smo spali v dolini - smo se odločili. Skušala sem se čim manj 'matrati' na višini. Nikoli mi ni šlo dirkanje tako visoko. Iz tega sem skušala iztržiti čim več. Opazila sem nekatere tekmovalke, ki v sezoni niso kaj dosti pokazale, da so se tu prilagodile na višino. Vsaka ima cilj SP, seveda so za to trenirale, tudi jaz sem, ampak tukaj so bile s tem v prednosti,« pa je pojasnila Žakljeva.

Cestnemu dodala še gorsko zlato

Najboljša je bila 23-letna Francozinja Pauline Ferrand-Prevot in ponovno dokazala, da se odlično znajde tako v gorskem kot cestnem kolesarstvu in je lanskemu naslovu prvakinje na cestni dirki dodala še naslov v olimpijskem krosu. Francoska kolesarka je ciljno črto prečkala v času 1:52:44 in za 58 sekund prehitela Rusinjo Irino Kalentijevo, na tretjem mestu je končala Ukrajinka Jana Belomojna (+1:36). Zaostanek Klemenčičeve je znašal 7:58, Žakljeva je v cilj prišla 9 minut in 36 sekund za zmagovalko.

Schurterju obračun z Absalonom

Med člani je napet obračun za zlato dobil Švicar Nino Schurter, s srebrom se zadovoljiti Francoz Julien Absalon, ki je v Vallnordu branil naslov iz Hafjella 2014. Bron si je prikolesaril Čeh Ondrej Cink.

Minnaar in Athertonova najbljša na treningu

Prireditelji so dopoldne izpeljali uradni trening za tekmovalce v spustu, najboljša sta bila Južnoafričan Greg Minnaar in Britanka Rachel Atherton. Dirka spustašev bo v nedeljo.

V ženski konkurenci je bila Athertonova razred zase. Zabeležila je čas 5:39,829 in za več kot devetnajst sekund prehitela najbližjo konkurentko, Avstralko Tracey Hannah (+19,232), tretja je bila Britanka Manon Carpenter (+19,684). Zarja Černilogar je zasedla 15. mesto (+1:38,769) in Monika Hrastnik 16. mesto (+1:39,721).

Pri moških je Greg Minnaar s progo opravil v času 4:49,202, drugouvrščeni Francoz Remi Thirion je zaostal le za dobro desetinko (+0,145), tretjeuvrščeni Britanec Josh Bryceland pa za malo več kot tri desetinke (+0,311). Jure Žabjek je bil 33. (+25,094), Žiga Pandur 46. (+29,664) in Miran Vauh 66. (+44,773).