Špilaku tretje mesto na dirki Pariz-Nica, Kump do tretje zmage

Avstralec Richie Porte (Sky) je zmagovalec zadnje etape in dirke Pariz-Nica, Simon Špilak danes drugi, skupno pa tretji.

15. marec 2015 16.15
G. L., Delo.si

Nica - Avstralski kolesar Richie Porte (Sky) je zmagovalec zadnje etape, kot tudi skupnega seštevka dirke Pariz-Nica. Drugo mesto je na današnji 9,6 km dolgem gorskem kronometru osvojil član Katjuše Simon Špilak (+13), ki je bil v skupnem seštevku dirke tretji.

Špilak je na dirki zabeležil kar štiri uvrstitve med najboljšo deseterico, tokrat ga je za 13 sekund ugnal le Porte. Drugi slovenski predstavnik Borut Božič (Astana) je z zaostankom 6:15 minute zasedel zadnje, 105. mesto.

»Moj cilj je bil, da sem na stopničkah na dirki. Sem zelo vesel, da mi je uspelo. Naša taktika včeraj je bila dobra. Pridobil sem nekaj dragocenih sekund, ki so mi danes pomagale do končnega cilja. Bil sem zelo motiviran. Vedel sem, da mi lahko gre dobro, od sebe sem dal vse. Ta kronometer v Nici mi je zelo všeč. Ta rezultat mi daje še več motivacije za naslednje cilje: dirko po Baskiji in dirko po Romandiji,« je po koncu dirke povedal Špilak.

V skupnem seštevku dirke je Porte za 30 sekund premagal Poljaka Michala Kwiatkowskega, Špilaka in lanskega svetovnega prvaka Ruia Costo, ki so imeli enak končni čas. Poljaku je drugo mesto pripadlo, ker je za razliko od drugih dveh dobil eno etapo.

Božič je dirko končal na 88. mestu z zaostankom 52 minut in 51 sekund.

Kump do tretje letošnje

Lep uspeh, čeprav manj odmeven kot Špilaku, je uspel tudi kolesarju Adrie Marku Kumpu. Ta je na Hrvaškem dobil šprint zadnje etape dirke Istrska pomlad. Rumeno majico je obdržal Avstrijec Markus Eibegger (Synergy Baku), ki je bil najboljši že leta 2012. najboljši Slovenec v skupnem seštevku dirke je bil s petim mestom Primož Roglič (Adria Mobil).

»Zadovoljen sem z zmago, še bolj pa z delom, ki ga je zame opravila ekipa. Brez njih bi težko zmagal. Zahvaliti se moram tudi mehaniku Dejanu Riflju, ki je ponovno kot vselej odlično pripravil kolo,« je po zmagi povedal Kump. Njegov uspeh je s 4. mestom danes dopolnil Martin Otoničar (Radenska), ki je bil skupno najboljši kolesar dirke po točkah.

Quintani 5. etapa in skupno vodstvo

Kolumbijec Nairo Quintana (Movistar) je zmagovalec pete etape dirke od Tirenskega do Jadranskega morja. 196,9 km dolgo etapo od Esanatoglia do Terminille je dobil z 41 sekundami prednosti pred Nizozemcem Baukejem Mollemom (Trek) in 55 sekund pred Špancem Joaquimom Rodriguezom (Katjuša). Quintana vodi tudi v skupnem seštevku dirke, njegova prednost znaša 39 sekund pred Mollemom.

V času drugouvrščenega Rodrigueza so ciljno črto prečkali še Kolumbijec Rigoberto Uran, Španec Alberto Contador, Francoz Thibaut Pinot, Britanec Adam Yates in Italijan Domenico Pozzovivo.

Slovenci so etapo končali v ozadju. Na 81. mestu je končal Luka Pibernik (Lampre), ki je zaostal 20:45 minute, z istim zaostankom je bil 95. Kristijan Koren (Cannondale), Luka Mezgec (Giant-Alpecin) pa je z zaostankom 31:06 minute osvojil 158. mesto. Pibernik je skupno 58., Koren 91., Mezgec pa 148.