ABA: Tajfun in Krka v tekmi za zadnje mesto, Olimpija brez skrbi

V 24. kolu lige ABA je Tajfun izgubili s Partizanom s 65:83, Krka s Cibono s 78:85, Union Olimpija je presenetila Mega Leks z 81:78.

13. februar 2016 20.30
Š. Ro.
Š. Ro.

Celje - Slovenski državni košarkarski prvaki še naprej beležijo črni niz v ligi ABA. Tokrat so izgubili že desetič zapored, v Celju jih je prepričljivo ugnal tudi Partizan s 83:65. Tajfun tako pred koncem tekmovanja ostaja na zadnjem mestu lestvice. Nazadnje so Šentjurčani v ligi ABA zmagali konec novembra.

Proti izbrancem Aleksandra Džikića (zanj je to peta zmaga v šestih nastopih, odkar je prevzel moštvo) Tajfun ni imel pravi možnosti za uspeh. Tekmo je sicer dobro začel (28:19), a ko je Partizan uveljavil premoč pod obročema (skok 31:16), se je rezultat hitro obrnil v prid gostov (30:31). Od tu dalje je bil Partizan gospodar na parketu, saj je imel v svojih vrstah še izjemno razpoloženega igralca, slovenskega reprezentanta Eda Murića. Ljubljančan je dosegel 22 točk ob metu za tri točke 6:7 in 2:2 za dve, imel pa je še pet skokov in štiri podaje.

Zmaji bolj uspešni

Bolj kot Tajfun so bili v 24. kolu lige ABA uspešni košarkarji Uniona Olimpije, ki so na gostovanjupri Mega Leksu zmagali z 81:78. Tako so zabeležili deseto zmago v ligi in se tako dva kola pred koncem tekmovanja dokončno otresli skrbi o izpadu. Pravzaprav lahko celo še razmišljajo tudi o mestih, ki vodijo v evropska tekmovanja v prihodnji sezoni.

Zmaji so tako presenetili četrtouvrščeno ekipo lige, ki si je že zagotovila mesto v polfinalu in ki je na domačem parketu tesno izgubila le proti Crveni zvezdi in Budućnosti.

Varovanci trenerja Gašperja Potočnika so zasluženo prišli do dveh točk, saj so bili v ospredju večji del tekme. Vodili so ob koncu vseh štirih delov igre, ključno vlogo pa je odigral Luka Lapornik, s 23 točkami prvi strelec tekme. Njegova peta trojka (met 5:10) je pomenila vodstvi 79:78 dobro minuto pred koncem tekme, skupaj s Savo Lešićem pa sta tekmecu v izdihljajih tekme zadala končni udarec s črte prostih metov. Lešić se je izkazal z 19 točkami, 11 skoki in štirimi podajami (indeks 31), tri pomembne trojke ali 11 točk pa je prispeval še Mitja Nikolić.

Krka še lahko zadnja

Tajfun pa še vedno ima »tekmeca« za dno lestvice, to so košarkarji Krke. Novomeščani so doživeli sedmi poraz na zadnjih osmih tekmah v ligi ABA, tako da tudi dva kola pred koncem rednega dela še niso rešeni skrbi pred zadnjim mestom. Pred Šentjurčani imajo dve zmagi prednosti, a slabše medsebojno razmerje.

Na gostovanju v Zagrebu je bila Krka večji del tekme v zaostanku in brez pravih možnosti za uspeh. Cibona je že v prvi četrtini prišla do dvomestne prednosti, ki jo je nato zanesljivo držala. Nekajkrat je vodila tudi za 14 točk, Novomeščani pa so bili preobratu še najbližje ob koncu tretje in na začetku zadnje četrtine. Prišli so na šest, sedem točk zaostanka, več pa ji Cibona, ki je zadnjih deset minut igrala brez svojega drugega strelca Jamesa Florenca, ki je bil izključen zaradi grobega prekrška nad Matejem Rojcem, ni dovolila.

Podobno kot danes proti Tajfunu, kjer je v dresu Partizana blestel slovenski igralec Dino Murić (22 točk, trojke 6:7), je bil tudi proti Krki ključen mož za zmago Cibone slovenski reprezentant. Koprčan Nebojša Joksimović je za domače dosegel 20 točk (za 2 točki 2:4, trojke 2:3, prosti meti 10:10).

Liga ABA, 24. kolo

Mega Leks - Union Olimpija 78:81 (20:25, 20:18, 16:15, 22:23)

Mega Leks: Đoković 2 (2:2), Jaramaz 14, Ivanović 11 (3:3), Luwawu-Cabarrot 12 (1:1), Kaba 4 (4:4), Zagorac 13 (3:3), Nikolić 13, Janković 9 (1:2).

Union Olimpija: Wright 6, Robinson 7 (3:4), Hrovat 2, Nikolić 11 (2:2), Vučetić 3 (3:4), Lapornik 23 (4:6), Lešić 19 (5:6), Zagorac 8, Zakis 2.

Prosti meti: Mega Leks 14:15, Union Olimpija 17:22.

Met za tri točke: Mega Leks 10:28 (Jaramaz 4, Nikolić 3, Ivanović 2, Luwawu-Cabarrot), Union Olimpija 10:28 (Lapornik 5, Nikolić 3, Zagorac 2).

Osebne napake: Mega Leks 22, Union Olimpija 23.

Pet osebnih: Janković (40.).

-----------------------------------------------

Tajfun - Partizan 65:83 (25:19, 16:24, 11:26, 13:14)

Tajfun: S. Sebič 2. M. Sebič 7 (1:2), Držić 2 (2:2), Čebular 15 (1:2), Bratož 9 (3:4), Clark 8, Ponjavić 12 (2:2), Bolčina 8 (2:3), Parker 2.

Partizan: Jones 12, Murić 22 (0:2), Marinković 5 (2:2), Vitkovac 9 (7:8), Koprivica 6 (2:3), Milutinović 5, Williams 3 (1:1), Vrabac 9 (3:3), Wilson 12.

Prosti meti: Tajfun 11:15, Partizan 15:19.

Met za tri točke: Tajfun 8:25 (M. Sebič 2, Čebular 2, Clark 2, Ponjavić 2), Partizan 10:19 (Murić 6, Wilson 2, Marinković, Milutinović).

Osebne napake: Tajfun 21, Partizan 22.

Cibona - Krka 85:78 (26:15, 15:15, 20:24, 24:24)

Cibona: Florence 11, Krušlin 17 (7:8), Šiško 2, Rozić 10 (1:1), Slavica 8 (1:2), Joksimović 20 (10:10), And. Žižić 2, Anž. Žižić 13 (1:2), Gospić 2.

Krka: Rebec 10, Tratnik 2, Ivanov 21 (7:10), Rojc 2, Lalić 16 (0:2), Tomić 5 (1:1), Mulalić 4 (4:4), Kastrati 5, Lapornik 13 (3:4).

Prosti meti: Cibona 22:25, Krka 17:22.

Met za tri točke: Cibona 9:19 (Florence 3, Krušlin 2, Joksimović 2, Rozić, Slavica), Krka 5:25 (Rebec 2, Lapornik 2, Kastrati).

Osebne napake: Cibona 23, Krka 25.

Pet osebnih: Lapornik (40.), Rebec (40.).

Zadar - MZT Skopje Aerodrom 84:72 (29:18, 23:13, 13:24, 19:17)

Crvena zvezda Telekom - Sutjeska 96:67 (18:15, 22:21, 28:15, 28:16)

Cedevita - Metalac Farmakom 77:63 (22:14, 17:17, 18:16, 20:16)