ABA: Mulalić s sredine igrišča šokiral Partizan, Olimpija klonila v Stožicah (VIDEO)

Košarkarji novomeške Krke so v Beogradu s 70:69 ugnali Partizan. Olimpija s 63:67 doma izgubila proti Budućnosti.

24. oktober 2015 14.57
24. oktober 2015 18.57
G. L., Delo.si

Ljubljana - Beograd - Košarkarji novomeške Krke so v 7. kolu lige ABA po pravi drami z rezultatom 68:67 v Beogradu premagali Partizan. Dolenjcem je zmago s trojko prinesel ostrostrelec Mirko Mulalić, ki je spektakularno zadel s sredine igrišča. Manj uspešen večer imajo za seboj košarkarji Uniona Olimpije, ki so s 63:67 doma klonili proti prvouvrščeni Budućnosti.

Pri Novomeščanih je bil z 21 točkami in tudi sedmimi skoki najuspešnejši hrvaški center Jure Lalić, odličen večer pa ima za seboj tudi Mulalić, ki je dosegel 19 točk. Zbiral jih je predvsem z meti za tri točke, pri katerih je bil izjemno natančen: od sedmih poskusov jih je zadel kar šest. V domačem taboru je bil s 15 točkami ter po osmimi skoki in asistencami najbolj razpoložen Aleksandar Cvetković.

Dolenjci so po dobrem začetku - prvo četrtino so dobili z 20:18 - v drugem delu igre povsem popustili. Beograjčanom je za začetek uspel delni izid 8:1, kmalu zatem pa je po košu Cvetkovića prednost črno-belih v 16. minuti narasla že na +10. Do glavnega odmora je bila le za točko nižja, na semaforju je pisalo 43:34 za domače.

Partizan je tudi do sredine tretje četrtine držal prednost osmih do desetih točk, nakar sta Mulalić s trojko in Matej Rojc z dvema točkama nakazala, da imajo gostje resne načrte pred zadnjo četrtino. Lalić in njegova zamenjava Žiga Dimec sta Novomeščane počasi približala na 48:50, Mulalić pa je z novo trojko v 29. minuti tekme poskrbel za prvo vodstvo gostov po dolgem času (53:51).

Napeto zadnjo četrtino kronal Mulalić

Vse skupaj je napovedovalo izjemno tesno zadnjo četrtino, kar se je tudi uresničilo. Po nenehnem izmenjavanju v vodstvu so domačini v predzadnji minuti tekme držali tri točke naskoka (63:60), dokler ni Stefan Sinovec zeleno-belih približal le na točko zaostanka. Lalić je kmalu zatem poskrbel za prednost (64:63), a sta Cvetković in Djumić z dvema košema domače približala zmagi. Z mirnim izvajanjem prostih metov se je še enkrat izkazal Sinovec in goste ohranil v igri.

V boljšem položaju so bili pred zaključno sireno vseeno domačini. Cvetković bi lahko v samem zaključku prednost Partizana povišal na tri točke, ko je imel ob prednosti 68:67 tri sekunde pred koncem na voljo dva prosta meta. Zadel je le enega, s trojko pa mu je odgovoril Mulalić in prinesel veliko slavje Novomeščanom.

Krka se je z zmago odlepila iz spodnjega dela razpredelnice, v naslednjem kolu jo čaka domača tekma z MZT Skopjem. Pred tem jo čaka tudi uvod v pokal FIBA proti portugalskemu Portu. V skupini sta še nemški Frankfurt in nizozemski Leiden.

Budućnost prevladovala v Stožicah

Manj uspešen je bil košarkarski večer v Ljubljani. Košarkarjem Uniona Olimpije je tretji poraz v tej sezoni lige ABA v Stožicah prizadejala prvouvrščena ekipa tekmovanja, črnogorska Budućnost, ki je bila boljša s 67:63. Domači so tokrat nastopili precej oslabljeni, saj so zaradi lažjih poškodb manjkali Blaž Mahkovic, Luka Rupnik in kapetan Saša Zagorac.

Ob odsotnosti omenjene trojice je bil pri zmajih najučinkovitejši Miha Lapornik, ki je dosegel 16 točk. Dve manj je ob kar 17 skokih prispeval Sava Lešić, 12 točk pa je dodal Ronalds Zakis. Pri zmagovalcih je bil s 15 točkami najuspešnejši Devoe Joseph, po 13 točk pa sta dosegla Bojan Subotić in Suad Šehović, ki sta zadevala v ključnih trenutkih tekme.

Pri domačih je na tokratni tekmi povsem zatajilo njihovo glavno orožje - met za tri točke -, saj so zmaji od 16 poskusov zadeli le tri trojke. Skok so tokrat dobili z 39:30, a jih to ni popeljalo do morebitne zmage nad Podgoričani.

Kljub porazu ostajajo v zgornjem delu tekmovanja, v naslednjih treh kolih pa jih čakajo tri gostovanja. Odšli bodo v Zadar, v Celje k Tajfunu ter v Zagreb k Cedeviti.

Olimpija spredaj le kratek čas

Gostje so v Stožicah pred približno 2800 gledalci začeli neustrašno in povedli s 4:0, za prvo domače vodstvo pa je v 6. minuti poskrbel Gregor Hrovat, ki je zadel za 11:9. Domači so imeli nadzor nad tekmo nato v svojih rokah, a le do konca prve četrtine, saj so na parketu nato počasi spet zagospodarili Črnogorci. V uvodnih minutah druge četrtine so zmaje najprej ulovili (20:20), nato pa jim po zaslugi Subotića in Šehovića pobegnili na +9 (33:24).

Prednost Budućnosti je predvsem po njuni zaslugi narasla celo na +11 (26:37), a so Zack Wright z dvema košema, Miha Lapornik in Blaž Mesiček nekoliko ohladili vroče Črnogorce. Njihova prednost je med polčasom kljub vsemu znašala osem točk (42:34).

V tretji četrtini je razlika po koših Tadije Dragičevića in Šehovića narasla celo na +14 (50:36), kolikor je na stožiškem semaforju kazalo v 26. minuti tekme. Odgovorila sta Lapornik in Vučetić, a bližje kot na sedem točk zaostanka zmajev nista uspela popeljati. Takšna je bila tudi razlika po treh četrtinah igre, ko je bilo 54:47 za goste.

Ko je sredi zadnje četrtine najprej zadel Mitja Nikolić in za njim en prosti met še Mesiček, so se Ljubljančani približali na 51:56. A namesto popolnega preobrata je sledila trojka Josepha, dve točki je dodal še Dragičević in prednost gostov je bila znova dvomestna (61:51). Zmajem so za morebiten preobrat ostale le še dobre tri minute, v katerih se jim je resnično uspelo približati gostom, dohiteti pač ne.:

Poskus preobrata je že v zadnji minuti tekme s trojko začel Lapornik, dve točki je dodal Zakis, nadaljnje tri pa Lešić in na semaforju je kar naenkrat kazalo 63:66. Mesiček se je odločil za hitro osebno napako na Dragičeviću, ki je zadel enega od dveh prostih metov, Ljubljančanom pa je nazadnje zmanjkalo časa.

LIGA ABA, 7. KOLO

Union Olimpija - Budućnost 63:67 (20:15, 34:42, 47:54)

Dvorana Stožice, gledalcev 2800, sodniki: Herceg, Radojković, Vovk (vsi Hrvaška).

Union Olimpija: Wright 10, Hrovat 4, Mesiček 3 (1:2), Nikolić 4, Vučetić 2, Lapornik 15 (3:3), Lešić 13 (2:3), Zakis 12.

Budućnost: Su. Šehović 13 (3:4), Subotić 13 (4:4), Se. Šehović 4 (1:2), Cook 5 (5:5), Dragićević 8, Marić 9 (7:8), Joseph 15 (2:4).

Prosti meti: Union Olimpija 6:8, Budućnost 22:27.

Met za tri točke: Union Olimpija 3:16 (Lapornik 2, Lešić), Budućnost 7:24 (Joseph 3, Su. Šehović 2, Subotić, Se. Šehović).

Osebne napake: Union Olimpija 25, Budućnost 17.

Pet osebnih: Wright (40.).

----------------------------------------------------------------------------------------------

Partizan - Krka 69:70 (18:20, 43:34, 54:56)

Dvorana Pionir, gledalcev 4000, sodniki: Radović (Hrvaška), Mitrovski, Milojević (oba Makedonija).

Partizan: Cvetković 15 (6:10), Aranitović 9 (2:2), Vitkovac 10 (2:2), Đumić 10 (2:4), Koprivica 4, Perović 1 (1:2), Milutinović 10 (0:3), Vrabac 5 (1:1), Anđušić 5 (3:5).

Krka: Tratnik 2, Ivanov 7, Sinovec 8 (4:4), Rojc 4 (2:2), Lalić 21 (5:6), Mulalić 19 (1:1), Kastrati 3, Dimec 4 (2:4), Lapornik 2.

Prosti meti: Partizan 17:29, Krka 14:17.

Met za tri točke: Partizan 6:20 (Vitkovac 2, Milutinović 2, Aranitović, Cvetković), Krka 8:19 (Mulalić 6, Ivanov, Kastrati).

Osebne napake: Partizan 20, Krka 28.

Pet osebnih: Rojc (40.).

Igokea - Sutjeska 75:58 (17:17, 39:28, 60:42)