ABA: Olimpija po več kot dveh sezonah do zmage v Novem mestu, Tajfun popustil v končnici

Košarkarji Uniona Olimpije so v slovenskem derbiju z 59:55 premagali Krko, Tajfun z 61:81 klonil v Podgorici.

02. januar 2016 14.30
02. januar 2016 19.52
Košarka
G. L.
G. L.

Novo mesto - V taboru Uniona Olimpije je pred slovenskim derbijem z novomeško Krko vladala precejšnja kriza, a so zmaji na Dolenjskem pokazali pravi karakter in v resda ne najbolj učinkoviti predstavi zmagali z 59:55. Tajfun je v večernem obračunu dolgo kljuboval Budućnosti, nato pa popustil in klonil z 61:81.

Glavna junaka ljubljanske Olimpije sta bila Sava Lešić s 15 in Miha Lapornik s 15 točkami. Prvi je po slabem začetku potegnil voz gostov ter v zaključku tekme ohranil mirno kri, drugi pa je eksplodiral v tretji četrtini in prevesil tehtnico na ljubljansko stran.

Mirko Mulalić , ki je bil s 14 točkami najučinkovitejši krkaš, in Matej Rojc (3 točke) sta namreč na uvodu poskrbela za udobno vodstvo domačih s 7:0, potem ko gostom igra nikakor ni stekla. Za prvi točki, ki jih je dosegel Gregor Hrovat, so potrebovali skoraj šest minut, tudi v naslednjih minutah pa niso našli recepta za obrambo Krke. Prva četrtina je posledično v popolnosti pripadla Dolenjcem, ki so bili po desetih minutah igre boljši za 10 točk (16:6).

Preporod zmajev v nadaljevanju

Ljubljančani so po vrnitvi na parket zaigrali nekoliko bolje in se zlasti po zaslugi Lešića vmes približali na -3 (21:24), ob polčasu pa je razlika med ekipama znašala pet točk (31:26). Preporod Olimpije je v tretji četrtini nadaljeval Lapornik, ki je dosegel kar osem zaporednih točk Olimpije, s čimer je najprej izenačil na 31:31, nato še na 34:34, Ronalds Zakis pa je z zadetim prostim metom poskrbel za prvo vodstvo zmajev na današnji tekmi (35:34).

Prednost gostov je kmalu zatem narasla na šest točk razlike (42:36), a so se Novomeščani do zadnje četrtine uspeli pobrati in ostati na minimalni razliki (46:47).

Po nekaj minutah igre koš za koš je Olimpiji v 39. minuti uspelo pobegniti na 57:52, kar pa še ni bila odločilna prednost. Mirko Mulalić je zadel trojko in oklestil prednost gostov na dve točki. Na drugi strani je v zaključku proste mete mirno izvajal Sava Lešić in potrdil zmago zmajev.

To je bila njihova sedma v tej sezoni lige ABA in šele tretja na zadnjih enajstih obračunih. Krka je zabeležila svoj deseti poraz.

Obe ekipi že med tednom čakata evropska preizkusa: Krko pot na Finsko v pokalu FIBA, Olimpijo pa gostovanje v Tel Avivu pri slovitem Maccabiju v evropskem pokalu. V ligi ABA bo Krka čez teden dni gostovala pri Metalcu, Ljubljančani pa bodo dva dni kasneje gostili Crveno zvezdo (11. 2.).

Tajfun popustil v zadnji četrtini

Danes je bil na delu tudi tretji slovenski predstavnik v ligi ABA Tajfun, ki je vpisal enajsti poraz v tej sezoni, četrtega zaporednega. Šetjurčani so se pogumno postavili po robu vodilni Budućnosti in po trojki Jacoba Parkerja sredi druge četrtine povedli s 26:20. Isti košarkar je kmalu zatem povišal na +7 (31:24), a so Črnogorci z delnim izidom 10:0 polčas posledično dobili s 36:34.

Budućnost je vlogo favoritinje začela upravičevati proti koncu tretje četrtine, ko je povedla s 55:49. Slovenski prvaki so se po košu Parkerja zadnjič približali v 35. minuti (56:60), a so domačini odgovorili z delnim izidom 7:0 in počasi napovedali zmagovalca.

Krivulja Tajfuna je odtlej le še padala, tako da so gostje nazadnje klonili z visokimi 20 točkami razlike. Pri gostih je bil z 20 točkami najuspešnejši Aleksandar Ponjavić, pri domačih pa je blestel zlasti Tadija Dragičević, ki je ob stoodstotnem metu za dve točki (7:7) dosegel 24 točk in dodal še pet skokov.

Tajfun ima do konca sezone precej zahteven razpored, saj bo v devetih kolih kar šestkrat gostoval. Najprej pa se bo naslednji petek v celjskem Golovcu pomeril z Zadrom.

Liga ABA, 18. kolo

Krka - Union Olimpija 55:59 (16:6, 31:26, 46:47)

Dvorana Leon Štukelj, gledalcev 1500, sodniki: Radović, Perlić (oba Hrvaška), Dragojević (Črna gora).

Krka: Rebec 6 (2:2), Tratnik 2, Sinovec 6, Rojc 3, Lalić 10 (2:4), Mulalić 14 (4:5), Dimec 5 (1:2), Lapornik 9 (4:4).

Union Olimpija: Wright 10, Hrovat 8 (4:6), Lapornik 14 (4:6), Lešić 15 (2:2), Zagorac 9 (2:2), Zakis 3 (1:6).

Prosti meti: Krka 13:17, Union Olimpija 13:22.

Met za tri točke: Krka 6:22 (Sinovec 2, Mulalić 2, Lapornik, Rojc), Union Olimpija 4:13 (Lapornik 2, Lešić, Zagorac).

Osebne napake: Krka 24, Union Olimpija 19.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Budućnost - Tajfun 81:61 (14:18, 36:34, 55:49)

Dvorana Morača, gledalcev 1200, sodniki: Obradović, Jovanić (oba BiH), Radojković (Hrvaška).

Budućnost: Jaramaz 9, Subotić 10 (2:2), Se. Šehović 13, Cook 8 (2:2), Dragičević 24 (1:3), Marić 6 (2:2), Jenkins 11 (2:3).

Tajfun: M. Sebič 3, Držić 3, Zimić 2, Bratož 10 (4:6), Ponjavić 18 (4:6), Drobnjak 6, Bolčina 9, Parker 10.

Prosti meti: Budućnost 9:12, Tajfun 8:12.

Met za tri točke: Budućnost 10:27 (Dragičević 3, Jaramaz 3, Cook 2, Jenkins, Se. Šehović), Tajfun 9:31 (Ponjavić 2, Drobnjak 2, Parker 2, Držić, Bolčina, M. Sebić).

Osebne napake: Budućnost 17, Tajfun 17.

Mega Leks - Zadar 87:61 (14:18, 31:31, 63:43)